Obsada roślinna do akwarium.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Obsada roślinna do akwarium.

Post autor: krzych_100 »

Witam.

Ponieważ dużo jest informacji na temat samych roślin (np. Encyklopedia roślin akwariowych), proponuję temat obsady tychże roślin.
Nie chodzi o wiedzę encyklopedyczną, tylko o propozycje obsady roślin do danych zbiorników, na podstawie Waszych doświadczeń.

Zakładając nowy zbiornik, kierujemy się kilkoma kryteriami, najczęściej wielkością zbiornika i gatunkami ryb, a temat obsady roślin jest marginalizowany (jakieś tam anubiasy, moczarki, zwartki itp).
Często zakładając np. mały zbiornik, wymieniane są rośliny, które dorastają znacznie więcej, niż wysokość zbiornika, lub nie dorastają do wymaganej wysokości.

Proponuję, podzielić się Waszą wiedzą na temat obsady roślin wg. kryteriów:
- wielkość zbiornika (wysokość, pojemność),
- rodzaj zbiornika (ogólne, biotopowe)
- rodzaj wody (zasadowa, kwaśna),
- rodzaj podłoża (żwir, substrat, gleba),
- rodzaj gatunku zwierząt wodnych (ryby, ślimaki, krewetki).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pomysł tego tematu jest doskonały. Obiecuję przygotować informacje od siebie, a na razie temat przyklejam, żeby nam nie uciekł.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pawelspiewak
Posty: 58
Rejestracja: 19 gru 2014 12:49
Lokalizacja: Rataje

Post autor: pawelspiewak »

akwarium 54l 60x30x30
ogólne
zasadowa
czarny piasek bazaltowy
ryby
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

pawelspiewak pisze:akwarium 54l 60x30x30
ogólne
zasadowa
czarny piasek bazaltowy
ryby
A Kolega to się dzieli z nami jakąś wiedzą na temat roślin, czy mam usunąć ten post??
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Tonnerre1977
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2016 14:05
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: Tonnerre1977 »

Jakoś nic się nie pojawiło w wątku. Nie wiem czy jest sens by dalej był przyklejony
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

krzych_100 pisze: Zakładając nowy zbiornik, kierujemy się kilkoma kryteriami, najczęściej wielkością zbiornika i gatunkami ryb, a temat obsady roślin jest marginalizowany (jakieś tam anubiasy, moczarki, zwartki itp).
Poruszyłeś temat tak rozległy, że nie wiem od czego zacząć.
Wiedza ogólna o roślinach wodnych, ich roli i znaczeniu w akwarium jest na bardzo niskim poziomie. Często w akwarium roślina jest traktowana jako zbędny lub niekonieczny dodatek. I chyba stąd bierze się problem z brakiem oznaczenia roślin w sklepach zoologicznych a jak nie wiadomo co kupujemy, to nie wiemy gdzie i jak posadzić , czym doświetlić i jak nawozić oraz jak duże nam urośnie. Sytuację pogarszają jeszcze relatywnie niskie ceny roślin akwariowych na polskim rynku.

Kiepsko też sprawy się mają z dostępnością na rynku literatury dotyczącej roślin akwariowych, bo co z tego że zostały opracowane monografie rodzaju Cryptocoryne, Echinodorus jeżeli nie zostały i nie wiadomo czy zostaną wydane. Jest na szczęście kilka niezłych atlasów internetowych.


Myślę, że najwięcej kłopotu może sprawić dobór roślin do małych zbiorników. Przedstawiam kilka moich propozycji:

Echinodorus parviflorus Tropica- w moich zbiornikach rośnie zazwyczaj do wysokości ok. 10 cm i szerokości 10-12 cm, jak większość żabienic lubi żyzne podłoże i nie wymaga silnego światła, u mnie rośnie w miękkiej ale lekko zasadowej wodzie.

Echinodorus horizontalis-rzadko dzisiaj hodowana żabienica - nie należy do roślin szybkorosnących. U mnie rośnie w gruboziarnistym piasku z dodatkiem ziemi ogrodowej, w wodzie miękkiej lekko zasadowej przy oświetleniu ok.0,4- 0,5W/l. Kwitnący egzemplarz ma ok. 10 cm wysokości i 25 cm szerokości.

Microsorum pteropus "Trident"- najlepiej mi rośnie w wodzie lekko kwaśnej przy barwie światła 6500K i ok. 0,5 W/l ale radzi sobie też w lekko zasadowej oraz w miejscach bardziej zacienionych . Dorasta do ok. 10 cm wysokości natomiast na szerokość może rosnąć bez ograniczeń.

W podobnych warunkach u mnie rośnie Microsorum pteropus 'Windelov" z tym , że zazwyczaj rośnie wyższe, do 15-18 cm i lepiej toleruje zasadową wodę.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tonnerre1977 pisze:Jakoś nic się nie pojawiło w wątku. Nie wiem czy jest sens by dalej był przyklejony
Odpowiem Ci fragmentem pierwszego postu:
krzych_100 pisze:Proponuję, podzielić się Waszą wiedzą na temat obsady roślin wg. kryteriów:
Podziel się swoją wiedzą, nie oczekuj podania gotowego dania (to jest forum).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Znaczy rozumiem, ze bedziemy sie tu dzielic doswiadczeniami z konkretnymi roslinami, czyli taki poradnik typu co zrobic zeby dobrze roslo i nie gnilo?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mark, podobnie jak z encyklopediami na Forum.
Zamiarem było proponowanie obsad roślin sprawdzonych w akwariach, aby osoba zakładająca akwarium wiedziała jakie rośliny dobierać i jakie rośliny sprawdzają się w akwariach dużych i małych :) Jaki zestaw poszukiwać do takiej, a nie innej wody, obsady i jak je pielęgnować itp. Ot i cała tajemnica...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ