Filtr kubełkowy by Brian

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Oj to niestety nie mozesz podaj go Brianowi przez PW.
Pozdrawiam
Przemek
Olav
Posty: 101
Rejestracja: 05 gru 2005 15:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Olav »

Owl - tzn z tą wazeliną, to ja zrozumialem, ze nie ma być na stałe - chodzi tylko o wysmarowanie pokrywki, aby silikon dopasował się kształtem, ale nie skleił z nią - potem wazeline sie usuwa i mamy dkładnie przylegającą uszczelkę :]

Dobrze rozumuje Brian??
Ble ;p
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Brian kombinuj tak dalej, mam nadzieję, będzie to pozytywne i jak posłuchasz ludzi na forum na pewno nie będziesz tego żałował. Ja to robię co dnia, bo lepiej stracić z mądrym, niż raz zyskać z głupim, uwierz :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

no to dobra poszło, a z gubsza opisze go bo wart jest uwagi.
filtr jest zrobiony z beczki (dowolnej wielkości) do tego wężami podłoczona jest pompa np. taka jak do centralnego ogrzewania ( lub coś o tej samej zasadzie działania) a reszta wygląda jak w standardowym kubełku.
Koszt to w granicach 250zł a filtr mamy o dowolej pojemności :)
Pozdr August
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Mozliwe ze i o to chodziło,zobaczymy co sam autor powie.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Olav co do dokladnie przylegających uszczelek to wazelina to dziadostwo i to co pisal OWL. Tak naprawdę w technice pomp oraz technice prozniowej (więc tej gdzie nic nie dostaje sie do środka) używa sie innych śrdków niż wazelinę, np. apiezon jest takowym środkiem. A wazelina...hmmm róznie mowią :):):)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

OK!

Ja zbudowalen sobie takie cos!
Jest to Beczka do robienia zacieru(BIMBER). Ma ona 31L, Wlot jest na dole prosto z akwa. Na dole, jakies 5cm znajduja sie skalki lawy, potem przychodzi na wymiar wycieta 5-cio cm gruba niebieska gabka. Potem 20l pilek biologicznych o wielkosci 2,7mm. Potem znowu ta gabka i na gorze jest wylot. To wszysko podlaczylem do normalnego Filtra zewnetrznego (SAGEM Marathon 1000)/(EHEIM 2228) ktory byl wypelniony ceramika a na gorze mial bialy Wattevlies. (Nie wiem jak sie to nazywa, ale jest to podobne do waty tylko nieco grubsze). Razem otrzymalem tak okolo 75l pojemnosci filtracyjnej! :lol:
Kiedys, jednak wracajac z nocki wdeplem w (COS MOKREGO) :shock:
Na podlodze bylo okolo 200-tu L wody :!: Dlaczego :?:
Przy pierwszym zalewaniu zauwarzylen ze Beczka pod wplywem cisnienia (ROZNICA POZIOMOWA) :!: Sie nadela. To wlasnie nakretka z uszczelka pekla wzdluz :!: i woda sie powoli saczyla. W akwa brakowalo okolo 20cm wody. Na tej glebokosci zrobilem przezornie w rurce wychodzacej z akwa 4-ro mm dziurke. I to ona wlasnie mie uratowala :!: :idea:
Zaciagnela powietrze, Filtr wyciagna reszte wody z beczki i sie jednak spalil! Co jednak bylo lepsze i tansze jak jeszcze jakies 350-400L wody.
Straty mialem kolosalne! Parkiet, piekny dywan, itp, itd.
Czy wylal juz z was ktos sobie 20 pelnych wiader do mycia podlog na podloge?
Jak jedno sie przewruci to jest juz frajda :P .
Kupilem nowy filtr (EHEIM 2226). Zmienilem beczki na inne (Stabilniejsze) I jak narazie :wink: :? :idea: GRA :!:
Dlatego ostrzegam takie wiaderko jesli sie ono tylko lekko da w palcach wygiac, a ma to wszystko stac pod akwa.......... :shock: :oops: :cry: TONIEBEDZIENIGDYFUNKCJONOWALO!
A ta nakrywke z uszczelka to wybije przy nalewaniu woda na 1000% :!:
Moja konstrukcja wydawala mi sie stabilna i to bardzo. Nie lekcewazcie sily wody i Cisnienia!!!!!!! NIGDY!
A to tak wygladalo!
Pozdro!
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Karola źle mnie zrozumiałaś (i reszta chyba też, ale przepraszam) z tymi chamskimi komentarzami to są moje prywatne przeżycia :P z wakacji itp itd :P Krytyke na forum nie interpretuje jako krytyke tylko raczej rady :)

Mireks pisze:Drogi Brianie jak mawiał poeta "nad poziomy wylatuj" mam nadzieję, wiesz który.
Wiem wiem który :)
Olav pisze:Owl - tzn z tą wazeliną, to ja zrozumialem, ze nie ma być na stałe - chodzi tylko o wysmarowanie pokrywki, aby silikon dopasował się kształtem, ale nie skleił z nią - potem wazeline sie usuwa i mamy dkładnie przylegającą uszczelkę :]

Dobrze rozumuje Brian??
Tak dobrze zrozumiałeś :) Dobra uwaga ze strony Sum'a (nie pomyślałem o tym) ale wszystko zostanie wzięte pod uwagę przy jego konstrukcji. Uszczelka jak narazie nie jest żeczą pierwszorzędną.
Z tego co zauwazyłem to autor filtra beczki (bo to już nie jest kubełek :lol:) ma akwarium o pojemności 650 litrów więc potrzebuje dobrej i mocnej pompy. Mój projekt jest raczej przeznaczony do akwariów o wiele mniejszych max 200l bo wiaderko nie ma aż takiej pojemności, a taki filtr nie jest tak wydajny jak firmowy więc aby otrzymac wydajność orginalenego filtra kubełkowego o poj. powiedzmy 5l musimy mieć przynajmniej 2 razy większą powierzcheni filtracji w naszym wiaderku. Wszystko zależy od baniaczka jaki posiadamy.

Do Mireks wszystkie uwagi są brane pod uwagę i codziennie każdy szczegół zostaje przezemnie kilkukrotnie przemyślany. Z tego co planuje wstępna budowa zostanie przeprowadzona w tą sobotę więc wszystko się okaże :) Jeżęli coś wydaje wam się niejasne pytajcie to odpowiem :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Cieszę się że wszystko gra i nie ma żadnych niepotrzebnych niedomówień między nami forumowiczami. Jak pisałem już wczesniej, potrzeba matką wynalazków, więc trzymam kciuki za Twoje próby i eksperymenty. I cieszę się również, że ze zrozumieniem czytasz i przyswajasz sobie wszelkie uwagi, nawet te badzo krytyczne i wiesz, że to dla dobra wszystkich.

Serdecznie pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

hmm potrzeba, nie raczej nie. W moim przypadku raczej ciekawość i chęć stworzenia czegoś co może przydać się innym i dla własnej satysfakcji że potrafie coś sam wymyślić i stworzyć :) (ze stworzeniem sie zobaczy :P bo w moim przypadku to różnie bywa z pracami własnoręcznymi, ale trzeba próbować bo inaczej się nie naucze :))

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Probuj, probuj!
Tylko ostroznie!
Moja pierwsza proba chodzila miesiac! :wink:
Pozdro!
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Nie powinno się nic stać a nawet jeśli to nie bedą tego takie konsekerncje bo moje akwa ma 30l. Filterek bedzie miał około 5 litrów zależy od tego jakie wiaderko (zbiornik) znajde :) więc przepływ wody bedzie o wiele wiele mniejszy tudzież ciśnienie :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Witam
Zprzykrością muszę stwierdzić, że filtr nie został skonstruowany. Powodem był brak funduszy. Bo gdyby to nie wypaliło zostaje z tylko z pompką, na która mogę nałożyć gombkę i nici z filtracji biologicznej. No jest jeszcze wyjście żeby wymysłić nowy projekt lub dopracować obecny.
Dlatego pierwotny porojek zostało odłożony na półke, aż przyjdą lepsze czasy i wymyśliłem kolejny :). Bardziej bezpieczny.
Potrzebne rzeczy:
Filtr kaskadowy (jeżeli projekt nie wypali mogę zmniejszyć filtracje mechaniczną i dołożyć np. bio kulki) u mnie Aqua El FZN-2
Wiaderko prostokątne (dostępne w sklepach z detergentami i proszkami do prania)
Rurki PCV plus kolanka do nich złączki itp.
Plekski lub plastik
Silikon
Wypełnienie filtra
Budowa:
Filtr zachaczami na jednej ze ścianek wiaderka. Robimy dziure w dnia aby doprowadzić wodę do filtra przez rurke PCV. W wiaderku robimy drógie dno pochyłe (tak jak na obrazku) i przegródki na materiał filtrujący. Wypływ z wiaderka robimy tak jak na obrazku. Woda zostaje doprowadzona i wyprowadzona rurkami. Wszystko zabezpieczamy silikonem.
Plusy:
Filtracja biologiczna
Filtr znajduje się całkowicie poza akwarium dochodzą tylko 2 rurki
Nie musimy wycienać aż tyle pokrywy mając sam filtr faskadowy
Minusy:
Filtr musi być umieszczony powyżej tafli wody (choc nie jestem 100% pewien)
Ogólnie jedynym problemem bedzie jego monataż. Ja jak narazie nie widze innych minusów. Gdyby co to mówcie :)

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wojtek14
Początkujący pomocnik
Posty: 157
Rejestracja: 03 lut 2006 23:14
Lokalizacja: Goszczanów

Post autor: Wojtek14 »

Pomogłeś mi ja podsunę ci pomysł jaki ja stosuje w swoim akwarium od wielu lat .Zamiast wiaderka użyj słoja ,pompę umieść w akwarium a złączenia uszczelnij sylikonem i przelicz sobie wydajność filtra przez pojemność komu filtrujących masz dobry przykład . http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84348833.
To jest do starego pomyslu
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Wiesz co nie zabardzo Cię rozumiem. Opisz dokładniej o co Ci chodzi.
Doprowadze wode do słoika, a w jaki sposób ona wróci do akwarium? Grawitacyjnie?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ