Moje pierwsze akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Jutro jadziemy po rybki:-) Czas najwyższy bo pojawia się coraz więcej glonów :evil: Mam nadzieję, ze zrobią z nimi porządek :roll:
Zauwarzyłem ostatnio, że żabienica traci listki. Już odciąłem 3 żółte listki a jutro chyba następne 3 odetne. Zaznaczam, że są to stare listki. Czy tak ma być czy może zaczyna jej czegoś brakować??Kiedy powinienem zacząć nawozić??
Roślinki nie bąbelkują, ale na to narazie nie liczę póki nie dołożę jeszcze światła.
Dzwon napełniam tak ok 2x w ciągu dnia. W nocy napowietrzam tak 1-2 przed snem :-)
Jutro jeszcze jakiegoś anubiasa dokupię :-)
Co jeszcze polecalibyście z roślinek na tył i coś na przód?.Tak mało wymagające.

Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Na tył moczarka, szybko sie rozrasta, wymaga co prawda ciaglego przycinania bo bardzo szybko rosnie, moze jeszcze jakas kryptokoryna (Cryptocoryne aponogetifolia) lub nurzaniec. Natomiast na przód odmiany rózniastych anubiasów, małe wymagania, pieknie rosną i dobre w utrzymaniu.
Co do zółtych listków no niestety tak jest w akwarium co jakiś czas przycinki i pielęgnacja, zatem naturalny stan rzeczy :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Witam
Kolej na następną porcję pytań :-)
*Pytałem wcześniej o to kiedy powinienem zacząć nawozić. To jak??
*jak długo powinienem zwlekać z aplikacją AlguMin?? Nie chcę żeby okazało się za późno :roll:
*czy mając same kiryski i otoski muszę je już zacząć czymś dokarmiać, czy wystarczy im to co jest na dnie???
*powiedzcie mi jak jest z tym wchłanianiem się CO2 z dzwonu?? W miarę rozpuszczania dwutlenku poziom wody powinien się podnosić w nim??
*jak głęboko powinien być umieszczony wężyk w dzwonie?? Czy to ma jakieś znaczenie??
MOże niektóre pytania są banalne ale chce wiedzieć nawet o najmniejszych szczegółach, co by czegoś nie zepsuć. :?

oki tutaj to by było na razie tyle.
Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam:-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Więc tak:
-nawożenie - nawozic możesz zacząc właściwie już ty;ko stopniowo nie od razu z grubej rury co by Cie glony nie zaatakowały.
- co do aplikacji AlquMin no skoro glnów brak ja bym nie dawał, zawsze to chemia w akwa
- jak nie ma glonów w akwa to otoski pownno się czyms dokarmiać a kiryski tez wymagałyby jakiegos pkarmu innego niz inne rybki. Jakiś pokarm dla rybek dennych w postaci granulków, np. WelsiGran Tetry, ale jest tego cała masa do wyboru, ja akurat ten używam
- tak jest CO2 sie rozpuscza w wodzie to poziom wody w dzwonie rosnie i zostaje on coraz bardziej wypełniany woda
-co do węzyka nie zrozumiałem pytania. Ja mam dzwon umieszczony na połowie wysokości akwa i do niego dołaczony jest węzyk doporowadzający, moze o to chodzi :)

No to chyba mniej wiecej wszystko :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

oki dzięki Mireks. Co do wężyka to już wiem. Więc zapomnijmy o nim.:-)
Z nowozu kupiłem aquaflora zooleka. Na początek dam pół zalecanej w opisie dawki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

...Cd:-)
Na dzień dzisiejszy sprawy się mają następująco.
Pojawiły się nowe rośliny: Anubias na korzeń, moczarka.
Od wczoraj pływają pierwsi mieszkańcy:
* 4 otoski
* 3 kiryski pstre albo lamparcie (coś koło tego :roll: )
* 1zbrojnik
* 2 krewetki japonica "amano"
* 1Atyopsis moluccensis (krewecia filtrująca)
Wszystkie rybki wydaja się być zadowolone :-)
Kiryski są przesympatyczne i wprowadzają duży ruch w akwa :D
Otoski kręcą sie i raczej spokojnie szukają co by zjeśc
Zbrojnik jak narazie maleńki i szaleje.
Krewetki amano to dla mnie prawdziwy szok. To takie małe odkurzacze:-) Przypatrzyłem się w jakim tempie pochłaniają glony :shock:
Filtrująca siedzi przyczajona i filtruje :lol:
Jest po prostu bosko :-)W niedługim czasi myślałem jeszcze nad dokupieniem albo 3 kirysków pand albo jeszcze ze 3 otoski :roll: Co o tym myślicie??
No i poważnie zaczynam się zastanawiać nad jak najszybszą rozbudową pokrywy. Może dorzucę póki co do środka zwykłą żarówkę energooszczędną, ale nie wiem czy to coś da i czy mi się spięcie jakieś nie zrobi od tych oprawek zwykłych :roll: .Myślicie że to dobry pomysł???
Póki co zbieram kase na kolejne anubiasy tylko te niskie co by coś na przód wrzucic bo trochę pusto jest :(

Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Co do kirysków to nawet koniecznie musisz dokupić bo to stadne rybki i 3 to zdecydowanie za mało. Cieszę się, że akwa jak widać wprowadza duże zainteresowanie i oby tak dalej :). Jeśli chodzi o świetlenienia, każde światło jakie by nie było dodatkowe bedzie na pewno zbawienne w akwa. Jeśli zaś chodzi o świetlenie energooszczedne akurat te żaróweczki z tego co pamietam świecą w dośc interesującym zakresie dla roślinek wiec sie to nadaje, ale....to przejściowa sprawa pamietaj :)
A anubiasy dawaj ile tylko wlezie, ja w dzis w koncu na swoj tyl akwa znalazlem Microzorium pteropus (szukaja od ponad miesiaca) i w koncu trafilem na sklep gdzie sa wszystkie z tej odmiany, nareszcie :) No i skusilem sie jak juz bylem na kolejny echinodorus bleheri, a Karola jeszcze znalazla duuuuuży korzen :)
Portfel lżejszy ale pycho się cieszy :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

No to chyba jednak pandy dokupie:-) Boje się tylko tego że będą gonić krewecie :? Czy nie będzie już tego za dużo przy dnie???
Dałem dzisiaj jedną tabletkę pokarmu z tetry i wszystkie rybki się rzuciły :lol: Krewki fajnie porywały tą tabletkę, ale kirysy je dosyć łatwo odganiały.
Mam przed sobą coś takiego: TetraVital Mogę to wlać do akwarium?? Jest tego 30 ml czyli wg instrukcji należało by wlac to całe.Czy mam to najpierw rozrobić w kubełku wody czy moge lać bezpośrednio??Bo tego nie napisali :roll:

Ps:To samo pyt co do nawozu mogę lać bezpośrednio czy najpierw rozrobić w czymś. Kupiłem narazie Aquaflora z zooleka

Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Na dnie za duzo na pewno nie, jesli zas chodzi o TetraVital dobrze wplywa na rozwoj barwy rytbek i witalnosc oraz samopoczucie. Sprzyja rowniez wzrostowi roslin i mikroorganizmow wiec zapownia ownowage biologiczna w akwa jak bardzo wazna. Uodparnia ryby i przyspiesza rekonwalescencje. Wiec jest OK.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Tak tak, to pisze na opakowaniu . Ja chciałem wiedzieć czy mogę to wlać bezpośrednio z torebki do akwarium? 8)
O to samo pytałem co do nawozu. P/w :D

Z góry dzięks
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Bezpośrednio do akwa ale według tegi co na opakowaniu zgodnie z iloscia na litraż :)

Pozdro
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Witam.
Jak narazie wszystko dobrze działa i ładnie wygląda:-) Jedyny problem to z parametrami, nie poddają się moim zabiegom i stoją w miejscu:-/

Rybki wyglądają na zadowolone i śmiało brykają po akwarium:-) Najwięcej ubawu mam z krewetek, po prostu są fantastyczne :D

Mam pytanie odnośnie podmiany wody. Nie wiem za bardzo jak z tym zacząć. Czy mam sobie "liczyć czas" od wpuszczenia służb sprzątających czy dopiero jak będę miec pełną obsadę?? Czy może mam się sugerować czystością dna i wody w akwarium??
Jeżeli chodzi o to drugie to na dnie jest błysk:-) i jak dla mnie zero glonów (rybki zrobiły swoje).

Pozdrawiam wszystkich :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Hej. powiedzcie mi co z tymi parametrami?? Przy takiej ilości torfu co mam w filtrze i w akwarium i stosowaniu woreczków przepływowych (2 na TwO juz wisiały) oraz nawożeniu CO2 to mogło by to pH i tw pospadać :twisted:

Możecie jeszcze się odnieść do mojego poprzedniego posta, odnośnie odmulania??

Dzieki i pozdrawiam 8)
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zaczne może od podmiany, no generalnie mysle ze od momentu wpuszczenia jakichkolwiek rybek, no moze w Twoim przypadku z małym poslizgiem. Podmiana standardowa z odstanej wody, mozesz w Twoim przypadku troche mniejsza ilosciowo zrobic powiedzmy 15%. Podczas podmiany (sciagania wody) orientacyjnie mozesz po dnie przejechac i zobaczyc czy jakies paprochy beda na dnie i jak beda to je wyciagnie.
Co do pH i twardosci, jesli nie odnosci to zbytniego skutku poczekasz jeszcze troche gdy nadal nic z tego nie bedzie, to proponuje kolejna podmiane z wody destylowanej lub wody po zlozu jonowymiennym, lub przygotowaniu wody przezpuszconej przez kationit. To zdecydowanie wplynie na zmiany na pewno Twardosci a w konsekwencji i pH. Szczegoły moze jak bedziesz zdecydowany :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

super! Dzięki Mireks. Jak zwykle Twoja odpowiedż mnie usatysfakcjonowała :D
Pozdrowienia dla Ciebie i Karoli oczywiście :wink:
Obrazek
ODPOWIEDZ