problem z woda

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

problem z woda

Post autor: jasku »

parametry wody w moim zbiorniku to:
GH 16
KH 9
pH 7,5
stezenie CO2 to okolo 18-20mgl/L(nawoze CO2 z butli cisnieniowj)
chodzi oto ze te same wartosci ma woda prosto z kranu (no moze pH= 8 )
chcialbym obnizyc te parametry pomijajac CO2 bo to jest ok.
czy torf obnizy takrze twardosc wody jak i pH?czy moze cos innego polecacie ? ( w akwa mam 2 kozenie )pojemnosc akwa to 160L i sporo roslin
viewtopic.php?t=1673&start=15
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Jeśli chodzi o parametry twardości to ciut za wysokie jak dla mnie. Stezenie CO2 chyba OK i nawet dziwne, skoro masz taką twardość, że tak Ci się CO2 rozprowadza. Moim zdaniem torf niewiele wpłynie na twardośc wody, aczkolwiek jest wsazany na korzystne garbiniki. Polecam zatem woreczki przepływowe jonowymiennie - kationit. Najpierw moze na TWO, a potem na TWW, jeśli nadal bedzie taka potrzeba. Jak juz dzis pisałam ostrożnie z TWW, żeby nie zjechać zbyt nisko, bo wtedy bedzie jazda w akwa z pH. A na pH jeśli po woreczkach nie spadnie, proponuje szyszki olchy i wtedy torf włóknisty do filtra. Tak mi polecono (OWL) stosuje i dziala.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Karola pisze: Stezenie CO2 chyba OK i nawet dziwne, skoro masz taką twardość, że tak Ci się CO2 rozprowadza.
Dla mnie to też bardzo dziwne... Dobrze zmierzyłes :?: Optymalna zawartośc CO2 dla tych parametrów to 8-12mgl/L więc prawie 2 razy mniejsza.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

No dlatego się zdziwiłam, mnie wyszło z wyliczenia 8.54 stężenie CO2, więc....sama nie wiem co jest dobrze zmierzone, a co nie.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

kurcze no dobrze zmiezylem. pomiar wykonalem testerem tetry i tak mi wyszlo.. tez mi to jest dziwne. ale nawet indykator(uzadzonko co dostalem razem z zestawem CO2)zabarwilo sie na zielony kolor co chyba znaczy ze jest okolo tego co wykazal mi test.
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

No to coś jest nie tak, bo z pH i TWW mozna obliczyc stezenie CO2, wiec sama juz nie wiem, moze pomiary pH lub Tww nie trafione, skoro mówisz, że wskaźnik CO2 pokazuje Ci normę.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

dzisiaj po podmianie wody znowu zmiezylem parametry wody i wyszlo
pH:7,5
KH:10
gh17
CO2:26mlg/L wody
wszystko mieze preparatami tetry, a dzisiaj zrobilem to wolno i dokladnie
przy CO2 wlalem 13 kropel preparatu do zabarwienia na blado rózowy (w instrukcii pisze zeby ilosc kropel pomnozyc przez dwa )wiec wyszlo 26.
kurde niewiem co jest nie tak
POMOCY
....jeszcze jedno wedlug tabeli biorac moje pH i KH powinno byc okolo 10 mlg/L wody co dwa a kolor indykatora turkusowy. natomiast indykator pokazuje zielony. hmmmm nic sam nie rozumiem
ODPOWIEDZ