Akwarium 96l start

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
MighTyDuck
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2015 8:36

Akwarium 96l start

Post autor: MighTyDuck »

Hejka. Po pierwsze jestem nowy na owym forum i nie wiem czy znalazłem dobre miejsce na moje parę pytań. Jak nie to z góry przepraszam. Przejdźmy jednak do konkretów.

Obecna chwila.
Na razie posiadam akwarium 40x20x20 (20l) , w którym mam rośliny sztuczne zasłaniające tyły akwarium.
Filtr AQUA SZUT Junior 250l/h , grzałkę z termostatem (18 - 35 stopni Celsjusza) 25 W oraz napowietrzacz Atman AT-A1500. Obsada : 3 mieczyki 6 neonków 1 głupik 1 danio czerwony i 1 molinezja. Wiem, że zła obsada dlatego nakłoniłem mamę na akwarium 96l ( 80x30x40).

1. Czy grzałka 25W styknie czy kupić 150W czy może od razu 250W jak są po tej samej cenie ( tej samej firmy co 25W)
2. Filtr da radę, a jeśli nie to na jaki zamienić.
3. Planuje akwarium bez pokrywy ale obudowane do o koła deskami a otworem zamykanym u góry.
Czy oświetlenie neonowe dało by rade dla przeżycia roślin i rybek? Ewentualnie jakie dokładnie neony musiały by być?
4. Chciałbym jakieś dobre podłoże zrobić nie drogie. Myślałem o ziemi ogrodniczej na spód otoczonej do o koła żwirkiem a od góry warstwa kamyczków takich z zaokrąglonymi krawędziami z rzeki = to dobry pomysł? Proszę ewentualnie o inne pomysły.
5. Chciałbym korzeń jakiś fajny, i czy jak znajdę go np w lesie i spreparuje to można go wsadzić do akwarium?
6. Jaką obsadę do akwarium? Chciałbym by znalazły sie w niej gatunki tj "otoski" ( podobno dobre na glony) stado neonków mieczyki , bojownika , ewentualnie harem i mam możliwość załatwić krewetki. I według uznania jakieś jeszcze ale tak by nie zrobić zupy rybiej. Prosiłbym też o jakieś dokładniejsze liczby ile sztuk danego gatunku ryby:P
7. Jakie gatunki roślin, wymagających małego światła i łatwych do pielęgnacji ?
8.Chciałbym posiadać na dnie akwarium mech jawajski.- jak go zasiać, pielęgnować, by efekty były nie ziemskie, oraz gdzie go zdobyć:)?
9.Co to jest tzw"bimbrownia" i jak bardzo ona jest konieczna?

W sumie to mam tylko tyle pytań i proszę o pomoc:P Wiem, że męczyłem rybki dlatego właśnie chce to zmienić , bo już zacząłem od 20l i czas przejść poziom wyżej
Z góry dziękuje :D
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Witam, no to jedziemy :D
1. Dokup drugą grzałkę 25W, lub ewentualnie 50W. Jak masz ogrzewane mieszkanie to wystarczy, a nie ma dużego ryzyka, że w razie awarii termostatu ugotujesz ryby.
2. Filtr nie da rady. Najlepiej jakbyś kupił filtr zewnętrzny. Możesz kupić kaskadę (bierz największe dostępne np. hbl-701, fzn-3) do tego na wlot załóż gąbkę z obecnego filtra, po czasie wymień na większą, albo coś takiego jak FILTR GĄBKOWY PODWÓJNY (tylko dolną cześć z gąbkami - do hbl-701 pasuje idealnie) masz wtedy duże złoże biologiczne w kaskadzie (zasyp kaskadę ceramiką) i dwie gąbki w akwarium, które możesz czyścić na przemian (co tydzień jedna). Taki zestaw sprawdzał mi się w 140l.
Napowietrzanie niepotrzebne.
3. Oświetlenie neonowe? czy czegoś nie pomyliłeś?
Daj zwykłe świetlówki t5 2x24W, lub po prostu świetlówki kompaktowe 2x lub nawet 3x. Raczej mocniejsze w okolicy 20W. Światło białe zimne (4000-6500K). Możesz spróbować z naświetlaczem LED, lub żarówkami LED.
4. Podłoże to najlepiej piasek z marketów budowlanych. Kwarcowy, do piaskownic. 25kg kosztuje koło 10zł. Niektóre mają nawet atest PZH :D
Pod piasek możesz dać ziemię, ale ja odradzam (miałem). Lepiej kupić kulki gliniane lub pałeczki nawozowe i dać pod rośliny (po prostu wciska się w podłoże przy korzeniu).
5. Da się samemu spreparować. Korzeń musi być z drzewa liściastego (dąb, buk, brzoza, olcha), nie owocowego. Musi być martwy od okoły pół roku, i nie może być zbutwiały. Poszukaj postów o preparacji korzeni.
6. Co do obsady, to nią się zajmiemy w osobnym wątku. Przed wyborem obsady dowiedz się jaką wodą dysponujesz (podaj jej parametry - pH, GH, KH) i jakie ewentualne zmiany mógłbyś zrobić (zmiękczanie, zakwaszanie)
7. Nurzańce, kryptokoryny, rogatek, moczarki, pistia, limnofilia sesiflora.
mikrosoria, anubiasy. Poczytaj o tych roślinkach i ich wymaganiach.
8. Mchu się nie sieje, mozna przywiązać gałązki do korzenia/kamienia/kokosa i on na nich sobie rośnie i się z nimi zrasta. Mech jednak dałbym dopiero po jakichś 3-4 miesiącach, jak się warunki ustabilizują, bo wcześniej to jest ryzyko, że go złapie glon i potem ciężko go oczyścić.
9. Bimbrownia nie jest konieczna.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
MighTyDuck
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2015 8:36

Post autor: MighTyDuck »

Mówiąc o neonach chodziło mi o takie światło jak dla lansu daje się pod skuter albo samochód, tylko że nie pod akumulator 12V tylko normalnie do gniazdka :P Oczywiście światło białe. To jest jedno rozwiązanie ale jak ktoś poleci inne, które lepiej sie sprawdzi to go posłucham ;). W akwarium 20l mam 4kg żwirku z akwarium 2x2kgx4zł i miałem dwie roślinki moczarkę i jeszcze jakąś liściasta:P Pani sprzedała mi parę gałązek i wszystkie zwiędły i zrobily mi syf a owym akwarium. Dlatego właśnie moja obawa i troska o podłoże;P Najpierw miałem żarówkę 40W a potem dałem energooszczędną 8W co działa jak 60W normalnej żarówki. PRoszę o dalsze rady ;(

Jakbyś mógł mi powiedzieć językiem początkowego "akwarysty" co z tym filtrem bo nie czaje :P Dodam że akwarium akurat mam w miejscu co mam szczelnie obudowane i ciężko będzie tak zawiesić na szybie filtr. Co w takim wypadku? Mam półkę wzmacniana i nad nią szafkę w której spód będzie w połowie wycięty i zamiast deski będzie taka klapa z pleksy na zawiasach otwierana jak będę chciał karmić albo coś grzebać w akwarium.Myślę, że rozumiesz moje tłumaczenie:P Ktoś mi mówił, bym grzałkę brał największą jak ta sama cena. Ty mówisz inaczej :P A często zdarzają sie awarie termostatu? Dużo pytań bo na akwarium 20l ie da się wszystkiego nauczyć :P
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

MighTyDuck pisze:chodziło mi o takie światło jak dla lansu daje się pod skuter albo samochód
To nie tędy droga, światła w akwarium nie daje się dla lansu.
MighTyDuck pisze:ajpierw miałem żarówkę 40W a potem dałem energooszczędną 8W co działa jak 60W normalnej żarówki.
Żarówka energooszczędna, jeśli ma dobrą barwę (np. zimna biała, 6500K) to też dobre rozwiązanie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Po pierwsze, poczytaj TUTAJ
co z tym filtrem bo nie czaje
Filtr musi być, to oczyszczalnia ścieków dla akwarium, ma mieć możliwie dużą pojemność materiału filtracyjnego (gąbka, ceramika) i niewielki przepływ (2 objętości akwarium na godzinę powinno wystarczyć)
Ktoś mi mówił, bym grzałkę brał największą jak ta sama cena.
Błąd, grzałka ma mieć umownie tyle watt ile akwarium ma litrów i lepiej jest dać dwie mniejsze niż jedną dużą (dotyczy raczej akwariów od 100l wzwyż)
A często zdarzają sie awarie termostatu?
Akwarium mam od ok 20 lat i miałem 2 może 3 poważniejsze awarie termostatu (podgrzał wodę w akwa do 35*C), zazwyczaj gdy grzałka się psuła to przestawała grzać i takich awarii miałem może z 4.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
MighTyDuck
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2015 8:36

Post autor: MighTyDuck »

Regulamin Akwaforum
Czy w tym temacie owe podłoże zostalo dovrze wykonane i ma same zalety? Podoba mi sie owe tlo i czy sa jakies przecuwskazania bym takie umieszczal w akwarium?
W akwarium odpowiada mi filtr jednak wewnetrzny i jaki możecie mi doradzic? Sylikon ktòrym owy Pan prykleja tło nie zatruje mi ryb? Czy zasloniecie filtra i grzałki takim tłem nie wpłynie na ich prace? Przeprazzam za błędy, gdyż piszę z telefonu.

Proszę nie kierować dyskusji na inne forum. Jeżeli masz pytania do tematu to skieruj je tam, gdzie temat jest prowadzony. MOD BARA
Mateusz1809
Posty: 67
Rejestracja: 02 sty 2015 13:33
Lokalizacja: Warszawa |Dokładniej?| Raszyn |Tyle wystarczy :)|

Post autor: Mateusz1809 »

Mów jaśniej :!:
MighTyDuck pisze:odoba mi sie owe tlo i czy sa jakies przecuwskazania bym takie umieszczal w akwarium?
Tło nakleja się nie w środku akwarium tylko na zewnątrz.

MighTyDuck pisze:W akwarium odpowiada mi filtr jednak wewnetrzny i jaki możecie mi doradzic? Sylikon ktòrym owy Pan prykleja tło nie zatruje mi ryb? Czy zasloniecie filtra i grzałki takim tłem nie wpłynie na ich prace?
Brak słów
:dno
Pozdrawiam
Mateusz
ODPOWIEDZ