Ludzie pomocy - inwazja ślimaków

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

boras_ptu
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2005 17:48

Ludzie pomocy - inwazja ślimaków

Post autor: boras_ptu »

Witam kolegów po fachu bądź zainteresowaniach...

Od jakiegoś czasu mam problem bo w moim dość dużym akwarium (250L) zalęgły się nieproszone ślimaki. Nie wiem z kąd przyszły - może zostały przywleczone na jakichś roślinkach - nieważne, ale staram się ich pozbyć za wszelką cenę. Jeżeli ktoś kiedyś usuwał ślimaki ręcznie to wie jakie to jest trudne i mozolne, zwłaszcze że mają dość małe rozmiary (2-3mm max.) i całe akwarium mam obsadzone gęsto różnego rodzaju roślinkami. Może jest na to jakaś chemia, bądź wróg naturalny ślimaczego rodu?
Zalączam zdjęcia nieproszonych gości... Jest tam też jeden potrzebny ślimak, którego nie chciał bym np. wytruć (taki żyworodny i żyje w piasku - zdjęcie nr 3) Pozostałe oddam nawet za darmo jeżeli ktoś zechce :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Witam,
o ślimaku nr 2 jest w tym poscie:
http://www.akwapark.aplus.pl/akwaforum/ ... c.php?t=78

>> zobacz te linki >>
http://www.akwarystyka.com.pl/forum/vie ... php?t=4093

http://images.google.pl/images?q=przytu ... j+z+Google

ślimak nr 1 > łatwiejszy do wytępienia od nr 2 :) > są na niego środki chemiczne (szkodliwe dla roślin i mozliwe ze dla ryb także), najlepiej byłoby wszystko dokładnie w akwa wyczyścić, żwir wygotować, (pamietając że na szybach akwa, znajduje się ikra slimaków - także na sprzetach tj. filtry itp,) najgorzej jest z roślinami - w ich korzeniach może znajdować sie duzo ikry i cięzko będzie ją z tamtąd usunąc > może spróbuj przepłukac w jakims preparacie, łodygi roslin dobrze palcem (noo delikatnie) wyczyść pod wodą bierzącą.
powodzenia w walce!
Grisza1010
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2005 14:22
Lokalizacja: Stolyca

Post autor: Grisza1010 »

jednym ze sposobow jest wsadzic na snurku albo nitce ugotowana marchewke.slimaki powinny sie zewbrac na marchewce i klopot powinien byc z glowy
Awatar użytkownika
kuba!!!
Posty: 54
Rejestracja: 26 sty 2005 18:56
Lokalizacja: warszawa

Post autor: kuba!!! »

bocje wspaniałe jedzą slimaki , ale tez te na których ci zalerzy.
boras_ptu
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2005 17:48

Post autor: boras_ptu »

Teraz wszystko jasne - ten drugi to z pewnością przytulik, mam tego setki. Całe szczęście że jest to zupełnie nie groźne a nawet na swój sposób pożyteczne. Wolałbym się tego jednak pozbyć - jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to z przyjemnością posłucham. Dezynfekcja totalna akwarium nie wchodzi w grę, gotowanie żwiru takrze bo jest w nim tysiąte skrętków, które robią pożyteczną pracę. Jedynie bocja - albo chyba całe stado. Ile można takich bocji wpuścić w 250L zbiornik dość gęsto obsadzony roślinkami? A może jakieś drobne żyjątka, które szukają ikry?
Dorosłe sosobniki można pomalutku niszczyć ręcznie, wspaniale by było dgyby przestały się rozmnażać. A jeżeli ktoś był by zainteresowany ich hodowlą, to mogę podesłać kilka sztuk na początek :D
Awatar użytkownika
kuba!!!
Posty: 54
Rejestracja: 26 sty 2005 18:56
Lokalizacja: warszawa

Post autor: kuba!!! »

Co do bocji to 5sztuk, bo to ryba lubiąca towarzystwo ryb swego gatunku,
a w akwarium z roślinami będzie sie dobrze czuła.
boras_ptu
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2005 17:48

Post autor: boras_ptu »

dzisiaj kupiłem 3 bocje (więcej nie było) nie wiem dokładnie jakie bo nie były opisane (takie żółto w czarne-pręgi, maja troszkę czerwonawe płetwy) są to już chyba dorosłe osobniki bo mają jakieś 6-7cm wielkości.
Wpuściłem je i tyle je widzieli :D

Czy ta rybka jest wogóle widoczna za dnia? Nie pozostało mi teraz nic innego jak tylko czekać na efekty ich pracy!
Awatar użytkownika
kuba!!!
Posty: 54
Rejestracja: 26 sty 2005 18:56
Lokalizacja: warszawa

Post autor: kuba!!! »

do dorosłych to im sporo brakuje ale jak bedą miały z 10cm to slimaki bedą zjadać.
narazie sa w stresie ale jak im to minie to bedą widoczne.
akwarium 160l, oświet. Sun Glo 30W+TLD/840 30W+TLD/865. Filtr zew fluwal203 i kaskada AQUAEL FZN2. Nawóz Planta Gainer Pro micro i ferro+. CO2 z butli wysokocisnieniowej.
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Ja tez mialam pelno sliamkow. Kupilam dwie bocje. Maja mniej niz 5cm, moze 3cm. I powiem z wielka radoscia ze od razu zabraly sie do zjadania paskudnych slimaczkow. I mam spokoj. Po za tym sa wspanialymi rybkami. Szkoda tylko ze nie jest mozlie ich rozmnazanie.
gsikora0
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2020 20:01

Re: Ludzie pomocy - inwazja ślimaków

Post autor: gsikora0 »

Chciałbym odświeżyć temat plagi ślimaków... jakieś propozycje na usunięcie tych ślimaków... chemia... pułapki czy może rybki żywiące się nimi... akwa 112 l .. kiryski glonojady molinezje neonki... bardzo proszę o pomoc. Post jest stary może coś się zmieniło za ten czas.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Ludzie pomocy - inwazja ślimaków

Post autor: Neurochirurg »

O jakich ślimakach mowa?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
gsikora0
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2020 20:01

Re: Ludzie pomocy - inwazja ślimaków

Post autor: gsikora0 »

Takie to ślimaczki... zaczynają mi się mnożyć dość szybko. Niewiem jak.sie nazywają nie zidentyfikowalem ich jeszcze.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Ludzie pomocy - inwazja ślimaków

Post autor: Neurochirurg »

Wybierz ręcznie ile się da, wpuść kilkanaście helenek i czekaj.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Ludzie pomocy - inwazja ślimaków

Post autor: macieks »

Ja je olewam, czasem jest ich więcej czasem mniej. A na tym zdjęciu 2 ślimaczki na taką powierzchnię to żadna plaga.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Ludzie pomocy - inwazja ślimaków

Post autor: grzesi3k »

hue hue hue ty żeś kolego plagi ślimaków nie widział xD
ODPOWIEDZ