Budowa Filtra o przepustowości 2400L /h

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Ad Dammam
Posty: 48
Rejestracja: 14 sty 2006 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Budowa Filtra o przepustowości 2400L /h

Post autor: Ad Dammam »

Witam własnie jestem w trakcie budowy filtra o przepustowości 2400l/h jest on robiony na zasadzie pompy sąco przepustowej i narazie kubła z starego filtra ale w końcowej fazie będą zamontowane filty o przepustowści wenglowej i sznurkowej i porcelana wszystko w odziellnych pojemnikach jak zakkręcanych możliwe że dziś go już skończe bo właśnie czekam az mi wyschnie klej bo musze skończyc robić zawory przepustowe wodę.... więc móżliwe że dzis umieszcze już zdjęcia wieczorkiem jak go skończę!! :D

ps.. siedze na dnim od 5 dni!! :( bo co zrobię to gdzieś mni cieknie ale juz ychba teraz bedzie ok!! :D


pozdrawiam
Ad Dammam[/img]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hej!

Wszystko ladnie i pieknie. Jednak chyba czegos nie zrozumiales jezeli chodzi o dzialanie filtra!
Ten przez Ciebie budowany filtr bedzie moze dobrym mechanicznym flitrem jednak nigdy Biologicznym. Do takiej mocy 2400l/H potrzeba minimum 20-25l pojemnosci, a najlepiej okolo 50l. Bakterie Nitryfikacyjne potrzebuja tez troche czasu na swoja prace. Dlatego im dluzej woda przeplywa przez medium filtracyjne tym lepiej!!! Z Tej przyczyny uzywa sie przy wielkich pojemnosciowo filtrach Biologicznych dodatkowych filtrow mechanicznych ktore usuwaja szybko zabrudzenia z akwa!
Najlepiej dzialaja filtry biologicznie jezeli ich przeplyw ma 1- do 1,5 raza pojemnosci baniaka. W duzych Akwa ( ponad 1000L) uzywa sie do uzyskania ruchu(nurtu) wody specjalnych pomp wewnetrznych np:Ocean runner. One jednak nic nie filtruja! Tak uzyskuje sie wiekszy ruch wody z czym idzie czystosc optyczna wody (Dno jest zawsze czyste itd.)
Takie super szybkie z mala pojemnoscia filtry nie sa zbyt efektywne w filtracji Biologicznej.(Nie sa stabilne Biologicznie). Nadfiltracja jest wskazana, jednak musi byc wtedy stosunek mocy do pojemnosci zachowany!!! Nie wjem jakie masz wielkie akwa jednak to co widze na zdjeciu to dobry pomysl, z no powiedzmy ( Niejest przemyslane!)
Przy urzyciu jednego rodzaju filtracji np: Zewnetrzny filtr kubelkowy .
Filtrujesz zazwyczaj mechanicznie i biologicznie. Dlatego moc filtra jest troche wieksza (2-2,5raza w stosunku do poj Baniaka) aby pogodzic filtracje mechaniczna z biologiczna!

Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Ad Dammam
Posty: 48
Rejestracja: 14 sty 2006 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ad Dammam »

To Bedzie do Akwa o pojemniości 650l (będzie w nim pirania amozońska az 4 sztuki )ale ten filterek (kubeł to tylko prunba) bo onbecnie to stoi pod 250l Akwa ylko w formie sprawdzania czy to działa i czy nie cieknie w pt. przyjeżdza mi szklasz i bedzie stawiał mi w pokojnu (salonie) 650l i po to akwarium szykuję ten filterek spokojnie mam już kubełek na ten filtr przyhgotowany ale narazie nie chce go psuć bo nie wiem czy wwszystko mi wypali owy kubeł ma 90l i w nim bede robił wszystkie stopnie filtracjiwiec wszystko bedzie ok!! Spokojnie ale i tak dziękuję za troskę!!

pozrawiam
Ad damam
Ostatnio zmieniony 24 sty 2006 18:58 przez Ad Dammam, łącznie zmieniany 1 raz.
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

A ja mam jeszcze kilka pytań:
-Jak zmniejszyłeś przepustowość tej pompy i ile ona kosztuje?? (bo Ona chyba normalnie ma wieksza?)

-Czy moglbys podac mi nazwy fachowe tych metalowych wszystkich zlaczek? Tez chba zrobie sobie taki filterek!
Awatar użytkownika
Ad Dammam
Posty: 48
Rejestracja: 14 sty 2006 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ad Dammam »

Jak zmierzyłem??
Dobre pytanko ta pompa ma przepustowości fabrycznie 3600l/h to jest tylko szacunkowa liczba2400l/h, w ponieważ do środka do kubła wejdzie 3 warstwy grubej tkaniny typu gąbkowego (o grubej porowatości) potem wejdzie gruba porcelana i żwir cena tej pompy to zaledwie 250zł + zawór kulowy + złączki + holender no i oczywiście gruby szlauch 1,5 calowy trochę kleju trochę sylikonu i rurki PCV tylko jeszcze muszę wymyślać jak jeszcze zrobić dokładne uszczelnienie pojemnika żeby dało się go czyścić (kubła) to wszystko jest w fazie experymentów, ale czasu mam coraz mnie:( całkowity koszt zrobienia takiego filtra to około 450zł + sporo czasu:D

jak kotś ma pomysł jak to uszczelnić to prosze o propozycje bo tego jeszcze nie wiem!! :(
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Lepiej by było gdybys zakupił beczkę spożywcza z atestem i z iej zrobił filtr, będzie to pożyteczniejsze bo niema co podpinać tak mocnej pompy do małego kubełka :wink:
Poprostu wyjdzie to nieekonomicznie.
Awatar użytkownika
Ad Dammam
Posty: 48
Rejestracja: 14 sty 2006 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ad Dammam »

Filtr wzstartowa
  • i robi siek !! :P
Awatar użytkownika
pina1954
Posty: 28
Rejestracja: 20 gru 2005 0:05
Lokalizacja: żywiec

Post autor: pina1954 »

witam ile ta pompa ma wat bo cos mi sie wydaje że duzo i będzie nieekonomicznie [duże zużycie prądu]
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Myśle, że 40 W conajmniej bo to takie bydle :wink:
Awatar użytkownika
Ad Dammam
Posty: 48
Rejestracja: 14 sty 2006 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ad Dammam »

kW 0.37 bo własnie spojzałem na tablice
Olav
Posty: 101
Rejestracja: 05 gru 2005 15:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Olav »

0,37 kW :shock: ?? Toć to 370Watt - licznik bedzie biegać jak poganiany batem :/
Ble ;p
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Przy takiej mocy,mimo ze to filtr DIY to stwierdzam ze jest to rozwiazanie mocno chybione.Bo na dłuzsza mete koszt eksploatacji takiego filtra bedzie przerastał koszt utrymania dwóch filtrów tetra EX 1200 które byłby w sam raz na takie akwarium i maiłbys dwa niezalezne zródła filtracji.No a juz stanowczo przekracza koszt komina+sump.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tak to sobie czytam i patrze i tak sobie coś powiem. Ludzie latają na Księżyc od ponad 30 lat, niedługo loty załogowe na Marsa...hmmm i nie wiem, ale proch też już wynaleziono, więc nie bardzo widzę sens całego ogromnego, badz co badz przedsięwzięca. Tym bardziej jak widzę 0.37kW - świat dąży do minimalizacji zużycia energii w każdej formie, tej elektrycznej też (choćby ekologiczny aspekt), więc może jakieś wnioski z tego trzeba by było wyciagnąć. No miałem być delikatny w słowach i myślę, że mi się udało.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Ad Dammam
Posty: 48
Rejestracja: 14 sty 2006 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ad Dammam »

Ok to co mi proponujecie??
dopiero teraz zdałem sobie sprawe ilości prądu jaka ona pobiera!!
Czy mogę prosić o pomoc jeżeli chodzi o filtracje tego akwa (650L)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Powiem tak, rozumiem ze czesc prac juz wykonales. Co prawda nie wiem, ale zasadniczo najpierw robi sie projekt, obliczenia, jak sie da gdzies symulacje teoretyczna, a potem do dziela w sensie wykonania. Mysle, sobie ze troche od drugiego konca sie za to zabrales. Wiec, coz...jak sugerowal OWL 2x EX 1200 i sprawa chyba bedzie zalatwiona, po pierwsze dobry projesjonalny filtr, po drugie pelna filtracja od mechanicznej przez biologiczną, a po trzecie nie zbankrutujesz z powodu rachunkow za elektrycznosc. Mnie tyle w tej chwili przychodzi do glowy.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ