Potrzebuje pilnej rady

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Bojowniczka1
Posty: 20
Rejestracja: 27 sty 2006 22:04

Potrzebuje pilnej rady

Post autor: Bojowniczka1 »

Mam 8l. akwarium. Pewnego dnia kupilam samca bojownika i postanowilam dokupic samiczke (w sklepie mi doradzono ze na razie jedna). Po dwoch tygodniach samica zaczela samcu wyrywac pletwy, po tygodniu zmarl, przez dziure kolo skrzeli. Wczoraj kupilam jednego samca i jedna samiczke (teraz w akwarium jest 1 samiec i 2 samiczki). Niestety po raz drugi samiczka zaczela wyrywac samcowi pletwy. CO MAM ROBIC????? Prosze o szybka odpowiedz.
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Przyczyna prosta i banalna, na pewno ten Twoj bojownik jest w kuli lub cos podobnego. Spraw mu akwarium a nie więzienie, czyli 50 litrow z napowietrzaniem ogrzewaniem, filtrem roślinami. Niestety takie są losy bojowników, które sprzedaje się nieświadomym ludziom. Wiem, ale niestety tak jest, poczytaj to forum, zobacz wypowiedzi i doświadczenia ludzi. Niestety ryby to zyjące stworzenia i nie mogą życ w warynkach, w których nie da sie przeżyć. Zatem jeśli chcesz mieć rybki musisz podejsć do tego z sercem i tak należy. Jeśli nie, będzie tak zawsze, będziesz zmienaić rybki jak rękawiczki :(

Serdecznie pozdrawiam
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
Bojowniczka1
Posty: 20
Rejestracja: 27 sty 2006 22:04

Post autor: Bojowniczka1 »

Nie ukrywam, ze jestem niedoświadczonym akwarystą. To dopiero moje pierwsze rybki i mam dopiero 13 lat. Zwracam sie o pomoc i życzliwe rady, bo zalezy mi na stworzeniach, ktore trafily pod moj dach. Kasliwe uwagi niestety nie rozwiaza mojego problemu, obawiam sie ze zanim poczytam forum moje rybki beda martwe. W kazdym razie dziekuje za interesowanie.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

To nie są kąśliwe uwagi, naprawdę. Chcę, aby Twoje rybki miały jak najlepiej, ale niestety koniecznie jak chcesz mieć to co masz musisz zmienić to co nazywasz akwarium, czyli ten 8 litrowy słoiczek. Niestety takie ryby wymagaja większego zbiornika do normalnej egzystencji i tego , aby mogły normalnie funkcjonować. Zatem jak juz pisałam wczeniej nowy zbiornik, minimum 50l dla jednej takiej rybki, woda odpowiednio przygotowana, czyli akwarium musi dojrzewać przez 2 tygosnie minium bez rybki, a w nim filtr dla oczyszczania nieczystości, grzalka i tyle na początek. A jak bedzie już to, to powiemy co dalej, bo to niestety nie koniec przygody z awkarystyka.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Bojowniczka1
Posty: 20
Rejestracja: 27 sty 2006 22:04

Post autor: Bojowniczka1 »

Bardzo dziekuje, od jutra zabieram sie do roboty, chociarz nie zdawalam sobie sprawy jaki wyzwanie mnie czeka. Mam nadzieje, ze zdaze uratowac moje rybki. Jestem wdzieczna za kazda rade.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Trzymamy wszyscy kciuki, ze sie uda i odkryjesz fascynujace strony akwarystyki i bedziesz tu u nas gościc.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

jesli ja dobrze rozumiem to te samice bojowika byly kupione jako mlode okazy(takie okolo 4-5 cm) :?: i tu tez moze byc dosc spory problem bo wsrod tych malych niby samic sa tez mlode samce ktore bede walczyc z tym starszym samcem i moze to jest powod obgryzania pletw samca przez samice,bo moze ta pierwsza samica wcale nie jest tym za kogo sie podaje :lol: a w rzeczywistosci jest mlodym samcem.oczywiscie jesli jest to juz wieksza samica to widocznie niezbyt boi sie samca (chce dominowac)
u mnie w sklepie zoo sa mlode bojowniki sprzedawane jako samice ale widac wyraznie ze niektore z nich to sa mlode samce i ktos kto dokupi takiego mlodego samca (wygladajacego jak samica) do swojego juz starszego bojownika to moze sie niezle przeliczyc
bynajmniej ja takie zjawisko tez podejzewam ale czy slusznie to nie wiem
speedtor
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2006 10:55

Post autor: speedtor »

Czesto młode Bojowniki są trzymane razem ale do czasu tak około 4 miesiąca, samca można często poznać po płetwie grzbietowej i odbytowej powieszonej w kształcieflagi oraz wąskich długich płetwach brzusznych. Ogólnie samce mają pełniejsze kolory, samice nie sa tak okazałe a gdybyś jeszcze nie był do końca pewny możesz sprubowac przystawic lusterko i jak tylko zacznie sie puszyc szybko odstaw ( b mzoe sie zamocno zdenerwować. A jak bojowniki sa trzymane od samego początku w kubku to po przeniesieniu do akwarium pojawia sie wileki stres wiec zanim zaczniesz cos poważniejszego robic to daj sie rybie przystosować.
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

ale moja samica po przystawieniu lusterka tez sie puszyla do odbicia w nim widzianego (a miala mlode z moim samcem) i ja juz nie wiem czy tylko moja samica (ktora mialem jakis czas temu) jest taka czy wszystkie :lol:
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Nie wiekszosc tak robi,po prostu chca odegnac konkurencje :D Oczywscie jesli wczesniej nie były trzymane w sklepie w "musztardówkach".
Pozdrawiam
Przemek
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

nie akurat w sklepie gdzie ja kupuje ryby,bojowniki sa w tych kubeczkach trzymane kilka dni po dostawie aby sprzedawca mogl sie upewnic co do ich zdrowia i wogole,a pozniej sa przenoszone pojedynczo do wiekszych akwariow,jedynie samice idą do wspolnego akwarium,a samce sa rozdzielane pomiedzy inne akwaria(oczywiscie z odpowiednim dla nich towarzystwem),ale z tego co zdazylem tu na forum przeczytac to nie we wszystkich sklepach tak jest,a szkoda :(
Awatar użytkownika
Bojowniczka1
Posty: 20
Rejestracja: 27 sty 2006 22:04

Post autor: Bojowniczka1 »

Jezeli jest to rzeczywiscie samiec to nie ma szans zeby oba te samce zamieszkaly razem w nowym duzym akwarum (112l) ktore przygotowuje :?: Poradzcie!!
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Nie nie ma szans.Zdecydowanie za małe akwarium jak na dwa samce bojownika.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
andrzej konarzewski
Posty: 64
Rejestracja: 08 cze 2005 20:53
Lokalizacja: tychy

Post autor: andrzej konarzewski »

witam!
pamientac nalezy ze sa bojowniki krotko i dlugopletwe ,niejednokrotnie sa sprzedawane bez rozeznania samego sprzedawacy o gatunku .i stad tez moze wyplywac klopot.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bojowniczka1
Posty: 20
Rejestracja: 27 sty 2006 22:04

Post autor: Bojowniczka1 »

Wiec mam pytanie jakie rybki moge hodowac z bojownikami??? :)
ODPOWIEDZ