Tyle tego na rynku-nawóz

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Arkadiusz77 pisze:A gdzie napisałem że PGC jest be?
Przepraszam młody czlowieku ale czym Cie tak ubawiłem? Faktami?
Swoim zachowaniem,barkiem argumentów i próbami udowodnienia mi ze sie myle w bardzo nieudolny sposób.
Arkadiusz77 pisze:Czytałem z uśmiechem twoja polemike na tym forum z Radkiem Jabłońskim który starał Ci się coś o nawożeniu przekazać, i w tamtym watku własnie Ty mnie tak ubawialęś że nie powstrzymałem się od napisania do Ciebie w tonie co najmniej złośliwym :)


A to takie buty...Jabol sobie rady nie daje wiec woła kolege.Pozatem niedawno sie zalogowałes(dzisiaj dokładnie) wiec jak mogłes czytac moje dyskusje z jabolem?Wiec wniosek nasuwa sie sam,albo masz dwa konta za co grozi ostrzezenie a nastepnie ban,albo jestes mr jabol i próbujesz mnie sprowokowac.W obu przypadkach jest co najmniej załosne i dzieciakiem jestes teraz ty(buuu Owl mi pojechał to ja napisze jednego madrego posta którego nauczyłem sie od taty przy hodowli kapusty i on zblednie...)Po prostu załosne dorosły człowieku(a tak nawiasem piszac jesli 77 to Twój rocznik to zaufaj,starszy jestem co za tym idzie jak widze tez madrzejszy) dzieci w przedszkolu potrafia poprzec swoje argumenty przynajmniej płaczem a ty czym ogórkamii kapusta?
Arkadiusz77 pisze:Ale naprawdę jak na kogoś kto ma Acorus gramineus Variegatus w akwa to wygłaszasz bardzo radykalne tezy na tematy o których uwierz mi nie masz za wielkiego pojęcia.
Pokaż mi foty tych lepiej rosnących roślin na PG a ja poszukam z dawnych lat fotek na SZ i wtedy spożyjemy zobaczymy kto na czym miał co lepszego nie?
I wcale nie zakładam że moje MUSZĄ być od razu o niebo lepsze :)
Lecz jeśli będą to chyba niezły obciach, ja jestem gotów a Ty?
A co do dostępności technologi w nawożeniu o czym tak nam ładnie napisaleś to widzę że ulotke reklamową się czytało ...:D


a cóz ja Ci bede pokazywał,masz google sam poszukaj.Pozatem człowieku jak mi udowodnisz ze wyhodowałes to na SZ.No jak?Równie dobrze mogłes własnie uzyc PGC a dla prowokacji twierdzic ze to SZ.Choc nie przepraszam jak na Twoja zdolnosc logicznego myslenia u Ciebie to nie rzeczywscie pewnie pokazesz zdjecia swojej szklarni . :lol:
Dla mnie nie jest to zaden obciach,moze pozatym ze dyskutuje dalej z Toba boo chcac nie chcac znizam sie do Twojego poziomu.
Arkadiusz77 pisze:Szkoda że rośliny jej nieczytały i dośc niewrażliwe są na marketing.
Piszesz znów komunały że żaden nawóz nie może być dobry.
Bzdura.
Czemu TMG się u wszytkich sprawdza?
I czemu tak się dzieje skoro technologia produkcji TMG ma już długa brodę?
Argument że miliony ludzi uzywają czegoś tam to musi być to dobre mnie rzucił na kolana.
Na murze widziałem taki napis "ludzie żryjcie (słowo niecenzuralne), miliony much nie moga się mylić"


Ojejejeje ktos tu naprawde sie chyba pieni....Gdszie ja Ci człowieku napisałem ze żaden nawóz nie jest dobry/ Złosc oczki zaslepiła cóz wiekszosc dzieci o tej porze juz spi.A jakie sie pytam Ciebie ty masz argumenty ze symfonia złota jest taka dobra?Bo ty nie podałes zadnych.
Arkadiusz77 pisze:Żałuję że znów nam żadnych faktów nie zaserwowałeś, a szkoda...
Mniemam że jak nawoziles SZ to wszystkie inne czynniki miales na dokładnie takim samym poziomie jak teraz nawożąc inna linja i tylko nawóz się zmienił , reszta to dokładnie to samo. Bo w innym przypadku Twoje słowa są zupełnie nic nie warte-chyba to rozumiesz?
I Pytanie do Ciebie na koniec więc powiedz nam wszytkim jak to się dzieje że sklad ilościowy SZ jest niemal identyczny jak TMG a jakoś nawóz z Tropici uważany jest przez wszytkich za bezpieczny i nieglonotworczy a według Ciebie SZ jest STRASZNIE glonotwórcza !
Moge smiało powiedzieć i dołączyć dziesiątki fotografii to powteierdzających że SZ jest chyba najmniej glonotówórczym nawozem który można zastosować w akwa, gdyż chelatory użyte do jej produkcji ulegają bardzo silnej fotodegradacji i po bardzo krótkim czasie jony metali stają się niedostępne dla roslin i równiez glonów.(Nie twierdzę tym samym że SZ jest najlpszym z możliwych nawozów, dalekim od tego)
To jest duży minus SZ i zasadnicza róznica w stos. do TMG dlatego Tropica zaleca dawkowanie tygodniowe, a stosując SZ trzeba bazować na dawkach codziennych. Ale ten drobny mankament rekompensuje cena nawozu i jego wydajność.


Taaa ja wole milczec jak taki spec zasypuje mnie takimi faktami wyssanymi nawet juz nie z palca a z czego to sie boje pomyslec...Chcesz konkretnej odpowiedzi panie madralo to Ci odpowiem,pokaz mi te zdjecia p
Arkadiusz77 pisze:ura dotyczaca SZ i postaraj sie zeby były szczere.Jak mowiłem obiektywnej opini na temat jakiegos produktu po prostu nie ma.Jak tak czytam Twoje posty zastanawiam sie czy nie jestes jakims małym sprzedawczykiem na allegro i nie próbujesz dorobic sie kokosów na sprzedazy SZ.
Arkadiusz77 pisze:A wracajć do Twojej żałosnej gadki o hodowli ogórków, ponosi Cię, nie wiem czy moderujesz też rolicze fora, ale ta dyskusja dotyczy akwa.
Przez wiele lat prowadziłem hodowlę roślin akwariowych hodowanych w akwariach, nie emersyjnie, więc nie wyjeżdaj mi tu z takim poziomem.
Jeśli jedyną twoja reakcją będzie wciąz błaznowanie to nie chce mi się ciągnąc tego tematu dłużej :?
A chciałbym, ba pragnłbym abyś się wysilił i popełnił rozprawkę czemu stosowana przez Ciebie linja nawozów jest lepsza od SZ.
Bo jestem pewien że samodzielnie tego nie zdołasz uczciwie zrobić, choć ten fakt bynajmniej nie przeszkadza Ci pouczać innych!


Jak Ci sie nie chce ciagnac tego tematu dłuzej to go nie Ciagnij bo kolejne opowiadania z cyklu zakochałem sie w SZ meczy oczy...Tak ta dyskusja dotyczy akwarium ale jesli piszesz ze wyhodowałes tony roslin na Sz mozliwe sa tu tylko kapusta i ogórki.Ja juz Ci napisałem zadna rozprawka nie jest tu potrzebna mi rosliny po prostu rosły lepiej i szybciej Na PGC niz SZ.A ja wierze temu co widze i zmierze.Wiec to raczej Twoje posty wprowadzaja ludzi w bład bo swoja teze o Sz opierasz tylko na tym ze sie myle. :wink:

Arkadiusz77 pisze:A żeby było wyesoło zaczne pierwszy, plusy SZ:
Niska cena , gigantyczna wydajność-co w porówniau z jakimiś 2000 litrów jest po prostu maiżdzącym argumentem. (2000l to u mnie 3 dni nawożenia)
ZNANY SKLAD- wiem co daje do akwa, łatwiej mi będzie korygować nadmairy/niedobory.
Szybka fotodegradacja "resztek" niewykorzystanych przez rośliny
uwolnienie minimalnych ilości NH4 + po rozapadzie pochodnej amonowej, co działa jak zastrzyk adreanliny na rośliny.
Brak K w składzie- ten niezwykle istotny składnik (który jak bys chciał wiedzieć masz w akwa Owlu w fatalnej ilości-Twoje rośliny krzyczą Ci o tym ale ty tego nie chcesz widzieć- masz przeciez kolorową ulotke , taaak to budujące)
Praktycznie brak możłiwości przedawkowania z uwagi na powyżej przedstawioną fotodegradację.
Zerowa glonotwórczość z uwagi na brak P, oraz niską zawarośc Fe.
Bardzo dobry bilans na linni Zn Cu- lepszy niż w TMG
Wysoka zawartośc Mg , bardziej odpowiednia do polskiej wody wodociągowej która jako że jest zasobna w CaCO3 wymaga zbilanoswania niekorzystnego stosunku jonowego na linji Ca :Mg.
Bardzo dobry wzrost 90% gatunków roślin akwariowych , wzrost niezaburzony, prawidłowy, szybki, stymulowany uwalnianymi powli i w mikroskopijnych ilościach jonami Nh4.

Twoja kolej :D


To kto tu czytał ulotke reklamowa?Wiesz co identyczny tekst widziałem kiedys jednak na allegro przy sprzedaży SZ :wink: Jedynym minusem PGC dla wieszosci akwarystów moze byc cena w tej kwesti zgadzam sie z Toba,nastepna rzecz do której pijesz to brak składu nawozu na etykiecie,ale cóz kiedys skład był na oficjalnej stronie firmy teraz go nie ma,czemu nie wiem,w kazdym razie jakosc nawozu moim zdaniem sie nie zmieniła.Napewno plusem jest wyzsza niz w SZ własnie zawartosc Mg,plus to ze mamy 4 podstawowe rodzaje nawozów i linie nawozenia mozemy dobrac specjalnie pod okreslone rosliny w akwarium czego przy SZ nie da sie niestety zrobic.

To narazie tyle czekam na zdjecia i wyjasnienie jakim cudem jako zarejstrowany od dzisiaj user mogłes czytac moje polemiki z jabolem(a od momentu Twojej rejstracji byłem na forum).
Pozdrawiam dalej ubawiony :lol:

P.s Edycja posta o godz 11 miała mnie wprawic w konsternacje czy wytracic z równowagi :wink: Bo dopiero wtedy podałes fakty reklamowe.
Przemek
Arkadiusz77
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2006 23:30

Post autor: Arkadiusz77 »

aleś żałosny mały pieniaczu....
Reprezentujesz triumf materii nad umysłem...
Widze że masz iq niższe niż numer buta, od zalogowania można czytać posty, więc przeczytalem twój bełkot i ci odpisałem.
Ja podałem argumenty RZECZOWE na plus dla SZ
Ty jako osoba o ciasnych horyzontach myślaowych starales się mnie obrazić, ponieważ nie masz żadnych argumentów, a fakt że wydales więcej kasy na zakupiony oprzez ciebie nawóz MUSI być koronnym arumentem że masz rację.
Żałosne....
Masz kłopoty nie tylko z logicznym myśleniem, ale nawet z utrzymaniem w przyzwoitym stanie roślin powszecnie uważnanych za bardzo proste w uprawie.
A tobie nie idzie jakoś...
A teraz panie i panowie duma i popis umiejętności owla:

Prosże zwrócić uwagę na kondycje roślin, widoczne niedobory mineralne, karłowty kształt liści, braki makroelementów widoczne na wszytkich liscach. To chyba najleposza reklama jego naowzu i umiejętności.

Tak jak obiecałem w kolejnym poście fotki moich zaznaczam starych baniaków , które prowadzone były na Sz, w czasach kiedy owl ciagnoł mamę za sweter żeby mu welona do kuli kupiła, PG nawet nie było w planach
Na innych forach te fotki leża od paru lat więc latwo sprawdzić date ich tam umieszczenia.
Pozatym jako zażenowany poziomem mego adwersarza ja opuszczam ten watek, z braku argumentów owl gładkomózgi mnie pewnie znów obrazi i napisze że to fotki nie moję, ukradzione, nawozeone jego nawozem albo jakś inną bzdurę.
Ja nie dyskutyuje bez argumentów, on tak, niechaj więc dalej swoje rybki po imieniu woła powazny moderator(ROTFL)
niechaj odmużdza młodych akwarystów w kwestiach fumdamentalnych
w końcu owl prawe ci powie bo wie lepiej
Co widac po jego baniakach.
Rotfl.
Chwila prawdy AKWA OWLA: ta tragedia mówi sama za siebie :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Arkadiusz77
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2006 23:30

Post autor: Arkadiusz77 »

moje akwa na SZ, na fatalnej SZ, na glonotwrczej SZ.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Arkadiusz77
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2006 23:30

Post autor: Arkadiusz77 »

cd
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Widzisz ja przynajmniej nie podszywam sie pod druga osobe żeby koniecznie komus pojechac :lol: Utwierdziłes mnie w tym kimkolwiek jestes Arkadiusz77 ze jestes zakompleksionym, małym,smiesznym człwoeiczkiem którego posty nie miały na celu nawet zachwalanie Sz tylko były mizerna próba dogryzienia mi.Mogłbym Ci dac ostrzezenie ale po co?tatus pewnie i tak Cie regularnie bije co widac po poziomie zakompleksienia Twojej hmmm [url]atpliwej osoby.dziekuje bogu ze niedługo zacznie sie rok szkolny i wnerwienoe dzieciaki Twojego pokroju beda tu mniej zagladac(gwoli wyjasnienia dzieckiaki Twojego pokroju rzadko tu zagladaja bo to niestety zawysokie progi na ich malutkie nogi).A ze jak widze jestes dzieckiem neostrady niech kilobajty leca a tatus płaci.I baw sie dalej w swoim matrixie dziecko, a fotki nie wiem czy Twoje czy nie Twoje nie wiem czy na Sz czy na czynmkolwiek innym po prostu sam udowodniłes ze Tobie smarku chodzi tylko o pojechanie Owlowi.Co do moich baniaków czy gdziekolwiek było napisane ze akurat w tym baniaku czymkolwiek nawoze?Nie ale tego urazona duma przedszkolaka juz nie dojrzała.Skoro opuszczasz ten watek to cie pozegnam ze łazami(ze smiechu oczywscie) i mam nadzieje ze twoja grzechotka na tym nie ucierpi zbytnio.
Papa
jakiekolwiek próby dalszego obrazania dalej potraktuje ze smiechem ale juz odpisywał nie bede bo szkoda mojego czasu na utarczki z dziecmi.
Madrzejszy głupszemu ustepuje :lol:
Przemek
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Oje, oje... :)
Ale klotnia... Panowie, wiem, ze to nie moja rola, ale dajcie juz spokoj... :) Z wymiany pogladow oboje stworzyliscie potezna klotnie... :)
A przeciez oboje wiecie, ze zaleznie od sytuacji oboje mozecie miec racje, albo oboje sie mylic... :) wszystko zalezy od obsady, parametrow wody, jakosci i rodzaju oswietlenia, czasu oswietlenia, gatunkow, ilosci i rodzaju obsadzenia akwarium roslinami, jakosci CO2, podloza, nawozow w kulkach, miejsca umieszczenia akwarium, wieku zbiornika, wieku roslin, samego sposobu sadzenia, chemii, drobnoustrojow, filtracji, napowietrzania, dyfuzji CO2, pielegnacji, wczesniejszych problemow, temperatury, blee......[...] Dlugo tu jeszcze mozna wymieniac czego potrzebuja rosliny, zeby ladnie rosnac oprocz glownego nawozu; SZ czy tez PGC :)
Po co sie tak klocic -u Owla wszystkie pozostale warunki lepiej wspolpracuja z PG, a u kolegi Arkadiusza lepiej baniaki dzialaja na SZ i problem rozwiazany :) U mnie przy oswietleniu 0.33W/l i CO2 z bimrowni (smiech na sali :D ) rosliny babelkuja przy nawozenia Plantaminem :!: :D
(wiem, ze to polaczeniu nie jest nic warte, ale na razie zbieram fundusze na modernizacje systemu - nie wszystko ma sie od razu :)...)
Taak... Klotniom mowimy nie i piszmy dla forumowiczow, a nie dla wlasnej racji :)
Bez obrazy dla Was objga, tylko nie moge tak patrzec jak sie klocicie :)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Arkadiusz77
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2006 23:30

Post autor: Arkadiusz77 »

i taki mamy smutny koniec owla, tym smutniejszy że on dalej się nieczgo nie nauczył.
Pozdrów kiryska miteka, no i oczywiście welonke czesie
ROTFL
PS
NIGDY na stronie producenta PG nie bylo składu procentowego, heehe
Skąd wiesz ile Mg ma jakikolwiek produkt PG-bo to ma prawo wiedziec jedna jedyna osoba w polsce mianowice BL-jako producent, i TYLKO on.
mój edit o 11 to poprawienie jednego blędu ort.
77 to nie data urodzenia
Uczelnie pokończyłem w czasach gdy ty nie maiłes jeszce imion dla swoich rybek.
Chyba pisząc o wysokich progach nie miałeś na myśli waszego forum?
Bo jeśli tak to niezły rotfl
zapraszam na [cenzura]to naprawde dobre forum.
Daj mi bana bo pozwoliłem ci się ośmieszyć.
:D
Żegnam i niepozdrawiam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

A cóz ja innego napisałem pare postów wczesniej? dla mnie SZ jest nieodpowiednim nawozem ,zreszta nietylko dla mnie o czym tez juz było na forum bo tak jak u mnie tak i u innych osob nawoz ten spowodował przyrost glonów.Ot i cała filozofia ale Arkadiusz77 pisał te posty tylko w celu pojechania mi a nie w celu zeby wzbogacac wiedze innych akwarystów.Ja wyraziłem swoja opinie on swoja(w sposób mniej kulturalny) i cały czas próbował mnie sprowokowac.Niestety nie wyszło mu i bedzie pewnie dalej sie miotał az sie zapieni zapewne .Jak juz napisałem madrzejszy głupszemu ustepuje wiec niech dalej pisze swoje wydumane prawdy i poróbuje mnie obrazac.Ot smiech na sali.A wziawszy pod uwage fakt ze zarejstrował sie wczoraj i od razu zaczał to co zaczał swiadczy tylko o jego nieudolnosci i próbie odegrania sie na mnie za jakies dawne urazy.a ze tchorzem podszyty wiec zalogował sie pod innym nickiem.Tyle odemnie.
Przemek
Arkadiusz77
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2006 23:30

Post autor: Arkadiusz77 »

reasumując
pisaleś że pokażesz nam lepsze efekty niz na Sz, strchórzyłes , nie pokaześ, obiecałes nam argumenty a napisałeś kilka jak ci się wydawało mądrości o PG , którymi się ośmieszyleś
Na moje rzeczowe argumenty o SZ nie napisałeś ANI SŁOWA.
NIE POTRAFSZ OBRONIC TEZY KTÓRA STAWIASZ.
Moim celem wcinając się w ten watek było:
pokazanie że SZ można nawozić zbiornik uzyskują niestey tylko takie efekty.
Choć dla niektórych to może nawet aż...
Na pewno dla owla.
Pokazanie że dla początkujacego akwarysty sa inne alternatywy niz nawóz X, czy Y
Wykazanie że Sz nie jest glonotwórcza, bo niejest.
Ale żeby być uczciwym muszę dodać że nie jest to szczyt wszystkiego co w akwarystce można osiągnąc. Ma ona wiele ograniczeń o których równiez pisałem. Dletgo ja jej nie używam od dawna.
Ale reasumuąc za i przeciw więcej zdecydowanie będzie za.
Nigdzie tez nie napisałem że linja PG jest zła, nie wkładajacie mi w usta słów niewypowiedzianych.
Nie o PG rozmaiwamy a o Sz.
A linja PG POWINNA być lepsza bo jest dedykowana do akwa, ale ty nie umiesz tego dowieść a powinieneś skoro wypowiadasz tak radykalne sądy.
Każdy kto kiedykolwiek przeczyta ten watek będzie miał zdanie na temat ,mój, twój, SZ i tego kto się ośmieszył.
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Och, przestańcie, do jasnej ciasnej! :evil:

Owl, nie wydaje Ci się, że bycie Modem jednak do czegoś zobowiązuje? Nie powinieneś dawać się prowokować.
I co ta żałosna kłotnia wnosi do sprawy movera? Za chwile ktoś zablokuje ten temat (już tak bywało) i to będzie ok? (Nawet jeśli mover zadał swoje pytanie parę miesiecy temu?) To jest brak szacunku dla tego użytkownika oraz także dla wszystkich innych :?

ODNOŚNIE TEMATU:
1) Mover, (jeśli nadal śledzisz odpowiedzi w tym temacie, chociaz wątpię) doświadczenia z nawozami duzego nie mam. Testuję obecnie PGC. Wcześniej był Complex firmy Supraflora i żadnej rewelacji nie było, choć nawóz był drogi i mało wydajny :/ Jak się skończy PGC (za jakieś 2 lata ;)) wypróbuję inny. Myślę że najlepiej przekonać się doświadczalnie, jaki nawóz sprawdzi się najlepiej w Twoim akwa, bo to jednak indywidualna sprawa - jak to mieliśmy okazje się przekonać na przykładzie tej wyjątkowo stymulującej intelektualnie kłótni. Po prostu kupuj małe butelki, znanych i powszechnie polecanych nawozów, zmieniaj i porównuj wyniki. A jeszcze lepiej - poproś może znajomego akwarystę o pożyczenie/odkupienie kilku(nastu) dawek nawozu. Tak będzie taniej i szybciej wybierzesz co Ci pasuje.


2) (podczepię się do tematu)
Często na etykietkach nawozów dla roślin akwariowych jest napisane, że nie powodują plagi, a wręcz hamują rozwój glonów. Czy to prawda czy chwyt marketingowy? A jeśli prawda, to czy jest jakieś wyjście, tzn. jakiś dobry nawóz, może nie tyle "przyjazny" co "nieszkodliwy" dla glonów, czy jest wyjście dla akwarystów, którzy hodują w akwa glony CELOWO? Mam właśnie taki problem, bo mam Oedogonium sp i chcę żeby się dobrze rozwijał, wcale nie chcę hamować jego wzrostu! Docelowo w moim akwa w ogóle nie będzie roślin wyższych, same Oedogonium i mszaki oraz wątrobowce wszelkiej maści. Stosuję od niedawna PGC i nie wiem czy dobrze robię.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Lum pisze:Och, przestańcie, do jasnej ciasnej! :evil:

Owl, nie wydaje Ci się, że bycie Modem jednak do czegoś zobowiązuje? Nie powinieneś dawać się prowokować.
I co ta żałosna kłotnia wnosi do sprawy movera? Za chwile ktoś zablokuje ten temat (już tak bywało) i to będzie ok? (Nawet jeśli mover zadał swoje pytanie parę miesiecy temu?) To jest brak szacunku dla tego użytkownika oraz także dla wszystkich innych :?
Lum jak miło Cie znów widziec :wink: .Ciekawy byłem kiedy znowu mi cos zarzucisz :lol:.jesli twoim zdaniem dałem sie sprowokowac to ja zmienie zdanie co do Twojego podejscia do czytania postów na forum.Ja wiem ze kobiety pamietliwe sa ale mojej funkcji moda w to nie mieszaj.A tematu ja nie zamkne a jak zrobi to admin albo mod cóz ma do tego prawo.Braku szacunku do nikogo tu nie uswiadczysz(no moze poza zachowaniem Arkadiusza77) a jesli mover poczuje sie urazony to zapewne mnie o tym powiadomi osobiscie nie potrzebuje do tego cghyba Twojej osoby :wink:
Lum pisze:ODNOŚNIE TEMATU:
1) Mover, (jeśli nadal śledzisz odpowiedzi w tym temacie, chociaz wątpię) doświadczenia z nawozami duzego nie mam. Testuję obecnie PGC. Wcześniej był Complex firmy Supraflora i żadnej rewelacji nie było, choć nawóz był drogi i mało wydajny :/ Jak się skończy PGC (za jakieś 2 lata ;)) wypróbuję inny. Myślę że najlepiej przekonać się doświadczalnie, jaki nawóz sprawdzi się najlepiej w Twoim akwa, bo to jednak indywidualna sprawa - jak to mieliśmy okazje się przekonać na przykładzie tej wyjątkowo stymulującej intelektualnie kłótni. Po prostu kupuj małe butelki, znanych i powszechnie polecanych nawozów, zmieniaj i porównuj wyniki. A jeszcze lepiej - poproś może znajomego akwarystę o pożyczenie/odkupienie kilku(nastu) dawek nawozu. Tak będzie taniej i szybciej wybierzesz co Ci pasuje.


2) (podczepię się do tematu)
Często na etykietkach nawozów dla roślin akwariowych jest napisane, że nie powodują plagi, a wręcz hamują rozwój glonów. Czy to prawda czy chwyt marketingowy? A jeśli prawda, to czy jest jakieś wyjście, tzn. jakiś dobry nawóz, może nie tyle "przyjazny" co "nieszkodliwy" dla glonów, czy jest wyjście dla akwarystów, którzy hodują w akwa glony CELOWO? Mam właśnie taki problem, bo mam Oedogonium sp i chcę żeby się dobrze rozwijał, wcale nie chcę hamować jego wzrostu! Docelowo w moim akwa w ogóle nie będzie roślin wyższych, same Oedogonium i mszaki oraz wątrobowce wszelkiej maści. Stosuję od niedawna PGC i nie wiem czy dobrze robię.
Pozdrawiam.
Odnosnie twojego pytania,hmm ciezko jest jednoznacznie na nie odpowiedziec,poniewaz nawóz ma na celu doistarczenie roslinom dodatkowych składników odzywczych i minerlalnych,jesli jest odpowiednio dawkowany to rosliny rosna pobierajac te składniki,redukujac zwiazki azotu wiec w jakim stopniu hamuje to rozwój glonów.Natomiast jesli sie przedawkuje wystapi atak glonów poniewaz składnikami których nie zdołaja pobrac rosliny przyspiesza wzrost glonów.Jak to sie ma do maszaków i watrobowców cieżko jest mi powiedziec,nie wydaje mi sie zeby miało to wpływ poniewaz jak sama napisałas docelowo nie bedzie tam roslin wyzszych wiec wszystkie składniki pojda dla Twoich mszaków.
a napisy na etykietach hmm w duzej mierze jest to chwyt marketingowy ale jesli sie umiejetnie nawozi to glonów rzeczywscie moze ubywac.
Pozdrawiam
P.s Kiedys u znajomego w oczku wystapiła plaga glonów,nie pomagało nic doóki znajomy nie wlał pokonu...Glony znikneły wiec moze rzeczywscie cos w tym jest.
Przemek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Ooo widze że ładna dyskusja się rozwinęła :lol:

Jedna sprawa (to co inni poprzednicy także mówili): w jednym akwarium dla jednych roślin lepsza może byc SZ a w innym dla drugich roślin lepsza bedzie seria PG i można powiedzieć tak o wielu innych nawozach. Oczywiście najlepiej jest bazować na właśnym doświadczeniu. I jeszcze jedna sprawa żeby się nie rozpisywać:
Arkadiusz77 pisze:
Zapewniam Cię że SZ jest nawozem BEZPIECZNYM, NIE POWODUJĄCYM WZROSTU GLONÓW
Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak nawóz bezpieczny, itp...
Zasadnicza sprawa w uzywaniu nawozów jest w tym że rośliny w róznym stopniu mogą absorbować mikro i makroelementy z wody, a jest to zależne od wileu czynników. Idealne dobranie nawozu jest w tym przypdaku trudne do wykonania. Nic nie zastąpi regularnych podmian, które regulują równowwage mikro i makroelemtów. Nawet przy najdroższych nawozach i najsilniejszym oswietleniu nie uzyska się efektu nie dbając o jakość wody. I właśnie o tym wielu akwarytów zapomina, w tym także zdarzyło się i mi :P

Pozdrawiam uspokajająco :)
90l-SA - sprzedam
mankey
Posty: 6
Rejestracja: 17 sie 2006 18:29

Post autor: mankey »

Jestem Tu nowy i bardzo zmęczyło mnie czytanie tego postu...
Ja do baniaka lałem wszystko co miałem pod ręką... każdy preparat stosowałem około 2 miesięce
Łączoną linię Tropical (FerroActiv, AquaPlant, AquaPlantB) - rośliny szalały!!!
Sera Florena - bez rewelacji (ale rosły)
PlantaMin - bez rewelacji (wegetacja)
Nutrafin PlantGro - rosły powoli (ładne wybarwienie roślin)
PGC - pojawiły się glony (po około 3 tygodniach stosowania, rośliny poprostu rosły))
Terez testuje Symfonię złotą z dodatkiem K2SO4 dziś wlałem pierwszą dawkę 2ml na akwa 50L i rośliny przy dozowaniu CO2 24/24 jak nigdy zaczeły bombelkować! Z moich obliczeń wynika że nawozu przy dawkowaniu 2ml/24h wystarczy mi na 11 miesięcy stosowania :)
Przed zakupem symfoni (za 2zł - allegro) zastanawiałem się na nawozem RoślineX ponieważ doczytałem się wielu pozytywnych opini na jego temat.
Ale wyszło na + dla SZ więc czemu nie! Jeśli okaże się że niejest to czego potrzebuje to będę szukał dalej :)
Moje akwa dla ścisłości: 50L ; 65/26/30 ; 0,72 W/L ; 40lm/L ; CO2 24/24 :wink:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

no poprostu zaje..... :D
A teraz moglby ktos to przetlumaczyc na polski ? Te wszystkie skroty : SZ ,symfonie.TMC i inne :D

ps. a tak na marginesie to chce tylko zauwazyc ,jako osoba calkowicie obiektywna bo nie znajaca ani naszego moda ani arkadiusza , ze gdybym ja sie wdal w taka pyskowke to zblokowano by temat natychmiast ! I moim skromnym zdaniem zdecydowanie wiecej agresji wykazal Owl .Rozumiem ze to Mod moze rzeczy , ktorych innym nie wolno ale fakt faktem ze argumentow na poparcie jego stanowiska /oprocz subiektywnych / jakos sie nie dopatrzylem :D Arkadiusz zle rozpoczal dyskusje ale zdecydowanie lepiej skonczyl :D
To tak przy okazji.....:D
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

rohan pisze:ps. a tak na marginesie to chce tylko zauwazyc ,jako osoba calkowicie obiektywna bo nie znajaca ani naszego moda ani arkadiusza , ze gdybym ja sie wdal w taka pyskowke to zblokowano by temat natychmiast ! I moim skromnym zdaniem zdecydowanie wiecej agresji wykazal Owl .Rozumiem ze to Mod moze rzeczy , ktorych innym nie wolno ale fakt faktem ze argumentow na poparcie jego stanowiska /oprocz subiektywnych / jakos sie nie dopatrzylem :D
Ehh po pierwsze moderator nie moze nic wiecej od Ciebie ale obowiazków ma wiecej to raz.Moze sie takze bronic gdy zostanie zatakowany to 2.Agresja bo ja wiem,nie sadze,jak pisałem smiech raczej ale każdy moze postrzegac to na swój sposób(tak samo jak dzielic fakty na subiektywne i niesubiektywne :wink: )
Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ