Karmienie narybku mieczyka.

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

dawid30
Posty: 112
Rejestracja: 18 wrz 2015 19:59

Karmienie narybku mieczyka.

Post autor: dawid30 »

Chciałbym podzielić się doświadczeniem w pielęgnacji(hodowli) mieczyka. Wymyśliłem sobie kiedyś, że narybek mieczyka będę karmił mrożonkami. Mieszałem na zmianę od 3 dnia życia rybek roztartą na miazgę artemie i kryla. Narybek cieszył się życiem i widać było dość spory przyrost po miesiącu czasu. I tu małe spostrzeżenie nie smakował im suchy pokarm(gotowiec jednego z wiodących producentów).Równo po miesiącu czasu zacząłem dawać ochotkę drobno roztartą na tarce. Co się okazało 2 dni karmienia ochotką i w kilka dni wszystkie mieczyki wychudły i w tydzień wszystkie zdechły. Ktoś zna ten temat? W tej chwili mam narybek wagtail zielony i zielony weloniasty ale na artemii wolno rosną. Ktoś może ma doświadczenie z oczlikiem lub innym pokarmem? Może jest jakaś dieta cud dla tych rybek?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ochotka jest często skażona środowiskowo i za tłusta dla małych ryb. nawet ryby dorosłe nie powinny być nią karmione zbyt często, a ja w ogóle zrezygnowałam z karmienia ochotką.

Pominąłeś jedną ważną kwestię: mieczyki wymagają dużego udziału pokarmu roślinnego w pożywieniu, więc karmienie ich tylko i wyłącznie mrożonkami jest dużym błędem.

Młodym rybom najlepiej jest podawać pokarm MiroVIT Tropicala na przemian z roztartymi płatkami roślinnymi na bazie spiruliny. Nie kombinuj z mrożonkami, możesz nimi karmić dorosłe mieczyki, ale nie częściej niż trzy-cztery razy w tygodniu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dawid30
Posty: 112
Rejestracja: 18 wrz 2015 19:59

Post autor: dawid30 »

Oczywiście też dawałem Spirutabin. Jak podawałem Mikro Vit to stan ogólny u narybku zwykle się pogarszał. Termin ważności pokarmu jest niby ok. Jeśli z Tropicala to jedynie Super Vit w mini graanulacie jedzą ze smakiem i nic się nie dzieje. Trzeba go zgnieść łyżką. Dziękuję Bara . Może ktoś jeszcze coś dorzuci od siebie? Wkrótce trzy samice ze zdjęcia(na zdjęciu są dwie), które są nową krwią od hodowcy z mojego miasta będą miały młode. Może ktoś kiedyś takie mieczyki hodował?Jeśli tak, to zrobimy nowy temat. Czym karmić narybek od tych mieczyków? U mnie żyworódki zawsze wolno rosły. Zwykle trzymam 2 miesiące narybek w 30 l akwariach potem przechodzą transfer do 75 litrów. Samice "kotne" mają ok. 7cm do 8cm. Będzie ich sporo(pewno 0k. 150 sztuk) Może woda dla narybku ma być jakiś niższych parametrów niż dla dorosłych? Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2015 22:34 przez dawid30, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Ja narybek gupika karmię cyklopem, nie widzę skutków ubocznych, natomiast zauważyłem plusy - rybki szybciej rosną.
W ogóle zauważyłem, że narybek w gołym pustym kotniku 50l rośnie wolniej niż ten, który wykluł się i pływa w ogólnym z innymi rybami.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Młode stadia rozwojowe oczlika są bardzo dobrym pokarmem dla narybku ale teraz ich nie złowisz, bo oczlik jest planktonem zimowym i wczesno wiosennym. Teraz możesz znaleźć i łowić drobne wioślarki np. rozwielitki, które też są odpowiednim pokarmem dla narybku. Jeżeli chcesz , by narybek rósł szybko i zdrowo, to ważne jest, by plankton był żywy i w dużej ilości.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

A ja zaproponował bym młodą artremię.
Tanganika:)
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Patryk1009 pisze:A ja zaproponował bym młodą artremię.
Miałeś już osobiście styczność z artemią, czy tylko posiadasz wiadomości wyczytane z Internetu?
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

prezesso pisze:
Patryk1009 pisze:A ja zaproponował bym młodą artremię.
Miałeś już osobiście styczność z artemią, czy tylko posiadasz wiadomości wyczytane z Internetu?
Nie rozumiem twojego pytania.Moje ryby w większości wymagają pokarmu żywego w ostateczności mrożonego i przez większość czasu żywa artremia czyli solowiec to podstawa ich diety.Nie sztuka dziś kupić zestaw do startu z hodowlą.więc może wyjaśnisz szerzej swoją nagłą uwagę? a może nie wiesz ,że stadia młodociane artremi to jeden z lepszych pokarmów dla narybku?
Tanganika:)
dawid30
Posty: 112
Rejestracja: 18 wrz 2015 19:59

Post autor: dawid30 »

Prezzesso ma prawdopodobnie na myśli szkodliwość soli dla narybku mieczyka. Solowiec jest wykąpany w soli. Może szkodzić? Pewnie dobrze przepłukany nie jest szkodliwy. Jak myślicie?
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

Oczywiście ,że wypłukać należy na bardzo drobnych oczkach.
Tanganika:)
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Patryk1009 pisze:
prezesso pisze:
Patryk1009 pisze:A ja zaproponował bym młodą artremię.
Miałeś już osobiście styczność z artemią, czy tylko posiadasz wiadomości wyczytane z Internetu?
Nie rozumiem twojego pytania.Moje ryby w większości wymagają pokarmu żywego w ostateczności mrożonego i przez większość czasu żywa artremia czyli solowiec to podstawa ich diety.Nie sztuka dziś kupić zestaw do startu z hodowlą.więc może wyjaśnisz szerzej swoją nagłą uwagę? a może nie wiesz ,że stadia młodociane artremi to jeden z lepszych pokarmów dla narybku?
To jest właśnie u Ciebie to, że nie czytasz ze zrozumieniem i zbyt się unosząc piszesz posty, wprowadzasz przy tym niemiłą atmosferę, "siejesz ferment" jak to się mówi.
Pytałem się: Czy osobiście kiedykolwiek hodowałeś, miałeś styczność z artemią, czy tylko wsio wyczytałeś z neta. Czy tak ciężko zrozumieć mój post?
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

prezesso: Chyba napisałem wyraźnie ,że hoduje je na co dzień bo często karmie nimi ryby. A to ,że nie rozumiem twojego pytania odnosiło się do tego dlaczego zapytałeś w ten sposób? Masz jakieś wątpliwości?Coś się może nie zgadza? Jakie masz podstawy by twierdzić ,że ich nie używam a moja wiedza pochodzi z internetu?
Tanganika:)
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Patryk1009 pisze: Chyba napisałem wyraźnie ,że hoduje je na co dzień bo często karmie nimi ryby.
Wcześniej nie pisałeś, teraz odpowiedziałeś poprawnie na moje pytanie, dziękuję za uwagę, koniec tematu.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
dawid30
Posty: 112
Rejestracja: 18 wrz 2015 19:59

Artemia

Post autor: dawid30 »

Czyli jak z tą artemią dawać , nie dawać? U mnie pojawiły się dziś małe mieczyki Wagtail zielone jak je poprowadzić do prawidłowego wzrostu w ciągu 2 m-cy? Zakładać hodowle artemii dla narybku mieczyka? Jak te maleństwa nie będą rosły i i większości nie dorosną do odpowiednich rozmiarów to znaczy, że robię jakiś błąd. Filtracja została wprowadzona. Co tu jeszcze bo w sumie jest taki temat na dnie bez żwiru(tu bara mówi, że tak może być)powstaje nalot na szybie(na dnie) usuwać go czy nie? Ja tak myśle, że nie bo to bakterię nistryfikacyjne . Mam rację? Może kupić jednego otoska, który będzie ten nalot usuwał?
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Czyli jak z tą artemią dawać , nie dawać?
czemu nie, jak masz możliwość, to dawaj
dawid30 pisze:Zakładać hodowle artemii dla narybku mieczyka?
no pewnie
dawid30 pisze:powstaje nalot na szybie(na dnie) usuwać go czy nie?
usuwać (przynajmniej Ja usuwałem skrobakiem z żyletką)
dawid30 pisze: Ja tak myśle, że nie bo to bakterię nistryfikacyjne . Mam rację?
bakterie nitryfikacyjne wystarczą jak będą w gąbce filtra - oczywiście warunek ich utrzymania to płukanie gąbki w wodzie spuszczonej z akwarium, w żadnym wypadku pod bieżącą z kranu!)
Może kupić jednego otoska, który będzie ten nalot usuwał?
otosek ro rybka stadna, przynajmniej 5-6 sztuk, a i tak nie usuną Ci całego nalotu - lepszy skrobak
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
ODPOWIEDZ