Ceramika

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Hubaliusz
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2006 19:17

Ceramika

Post autor: Hubaliusz »

Jak długo można używać ceramiki w filtrze?
atusia
Pomocnik
Posty: 243
Rejestracja: 12 maja 2005 10:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: atusia »

Dopóki da się ją myć ;) Kiedyś nastąpi taki moment, że nawet po umyciu nadal będzie brudna i wtedy trzeba ją wymienić na nową ( przy wymianie ceramiki warto pozostawić sobie choć część starej, aby nie burzyć zbyt mocno równowagi w akwarium)
Pozdrawiam Beata
Obrazek

240l-paletki
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

według moich doświadczeń mająć trzy koszyki w filtrze wymieniam jeden co pół roku, i w ten sposób nie ma mowy o zachwianiu równowagi w filtrze a ceramika jest w dobrym stanie. Oczywiście zależy to też w dużym stopniu od obsady jaką sie posiada bo jeżeli (przykład) masz obsade na granicy przerybienia to wkłady musisz częściej myć i automatycznie częstsze wymiany na nowe.
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

A może warto wymienić bioballe na ceramikę, co sądzicie?
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zamiast bioballi w ogóle? Nie, ja bym jednak zostawił bioballe, bo to przeciez gnaizda dla bakterii a sama ceramika raczej czyste mechaniczne oczyszczanie, a niewiele bakteryjne. Jak mozna zosawilbym i to i to.

Pozdrawiam.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

No to ja już gupi jestem, bo tu piszą że bakterie to na ceramice zyją, w instrukcji do filtra że ceramika mechaniczna, potem znów czytam że dla bakterii i biologiczna, teraz ty piszesz, że mechaniczna :roll: sam nie wiem...
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Wiec tak, jak sama nazwa wskazuje kuleczki - BIOballe służa jako siedliska dla rozmażania się bakterii wiec całkowice służa do filtracji biologicznej. Jeśli chodzi o ceramikę mają podwójne zadanie zarówno mechaniczne jak i biologiczne, jednakże główny w nich udział lub moze inaczej przewaga to filtracja mechaniczna. Może teraz rozjasnilem

Serdecznie pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

OK, ale spotkałem się też z opinią, że materiał ceramiczny jako bardziej porowaty oferuje daleko lepsze warunki zamieszkania dla bakterii (większa powierzchnia) niż plastik.

Ponadto jakoś nie widzę, w jaki sposób na ceramice takiej jaką ja mam (takie rurki) miałaby odbywać się filtracja mechaniczna - przecież woda swobodnie obmywa te "makarony", może i nie przepuszcza większych badyli ale drobne paprochy przechodzą swobodnie...
100 l: reaktywacja
Obrazek
ODPOWIEDZ