Wazonkowiec (Enchytraeus albidus) - kto hoduje...

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Wazonkowiec (Enchytraeus albidus) - kto hoduje...

Post autor: fiebik »

Wazonkowiec, doniczkowiec (Enchytraeus albidus) czyli chodzi mi o największy z możliwych hodowanych na pokarm gatunków wazonkowca.

Mam obecnie po restarcie filtra i częściowo akwarium - świeże malutkie okonki. Pomyślałem sobie, że może taka własna hodowla wysokokalorycznego żywego pokarmu byłaby niegłupia w moim przypadku...

Tym bardziej, że wymyśliłem sobie, że może takiego wazonkowca dałoby się karmić wyłącznie płatkami pokarmowymi dla ryb? Takim sposobem, może mógłbym podawać już od najmłodszych dni moim okoniom całą gamę witamin i minerałów? Może nawet jakieś związki pokarmowe intensyfikujące wybarwienie płetw?

Nigdy wcześniej nie hodowałem wazonkowca. Na naszym forum znalazłem jakiś stary temat z info o hodowli:
viewtopic.php?p=40479#40479
i mam kilka pytań uzupełniających, które mnie by nurtowały...
Pytania kieruję tu do ludzi, którzy hodują lub hodowali wazonkowca większego czyli nie popularnie zwanego "Grindala".
Zdaję sobie sprawę, że sprzedawca hodowli z "aledrogo" powie wszystko co bym chciał usłyszeć, żebym tylko kupił, a mnie interesuje prawda....

1. Czy jest możliwe wydajne karmienie wazonkowca tylko i wyłącznie pokarmami dla ryb?
2. Czy całokształt hodowli nie śmierdzi? W sensie, czy mogę ją trzymać normalnie w domu bez obaw niemiłych zapachowych perypetii?
3. Jak często trzeba wymieniać podłoże i czy może to być sam torf?
4. Jak często trzeba to nawilżać i czym (czysta woda?)?
5. Jaka jest wydajność masy w jednostce czasu takiej hodowli w powiedzmy pudełku po dużych lodach (1,5l) ?
5a. Ile czasu realnie trzeba czekać na sensowny możliwy pierwszy pobór wazonkowca do akwarium? I jeśli coś może to przyspieszyć, to co to jest?

To tak na początek....;)
Pozdrawiam.
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
ODPOWIEDZ