Hodowla artemii

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dawid30
Posty: 112
Rejestracja: 18 wrz 2015 19:59

Hodowla artemii

Post autor: dawid30 »

Wiedza i przepis na udany wylęg Artemii Salina dla małej hodowli narybku i małych ryb akwariowych .

Świeżo wyklute larwy artemii są uznawane za bardzo pożywny pokarm dla narybku. Rzeczywiście tak jest i widać to po chęci z jaką jest zjadany ten pokarm przez maluchy. Artemia świeżo wykluta 3 do 4 dni po wykluciu jest najbardziej pożywna i wpływa szczególnie dobrze na wzrost narybku. Przez pierwsze dni życia larwy artemii noszą w sobie żółtko i ono właśnie bardzo dobrze wpływa na organizm maluchów. Myślę, że artemie powinno się podawać lecz z rozwagą jak każdy żywy pokarm. Byle nie przekarmiać. Uważam także, że artemią powinniśmy zacząć karmić dopiero po 1 tygodniu życia narybku, ale to moje zdanie.

Co jest nam potrzebne? Jak zacząć?

Potrzebne są nam :

-cysty(inaczej jaja artemii),
-sól nie jodowana(zwykła ze sklepu spożywczego lub np. firmowa JBL z dodatkiem alg dla pierwszego pokarmu dla artemii co zapewnia przeżywalność nawet do 5 dni)
-odstana 2 dniowa woda z kranu, najlepiej twarda i prawie alkaliczna lub alkaliczna pH 7,8 - 8,5

Przybory potrzebne do założenia jednostki są banalne.

Oto przybory potrzebne do założenia zestawu do wylęgu artemii :

- plastykowa butelka z odciętym dnem o poj. 1,5 litra,
- stabilne naczynie usztywniające pion butelki we wiadrze( jak na zdjęciu „tu kufel” kliknij tu
http://dawid30.flog.pl/wpis/10606169/st ... tu-kufel#w ),
- rurka plastykowa np. do mocowania balonika,
- klips biurowy http://dawid30.flog.pl/wpis/10606157/po ... -zestawu#w
- wiadro 10 l jako zbiornik grzewczy(ważne),
- grzałka z termostatem,
- napowietrzacz (brzęczyk) plus rozdzielacz powietrza i trzy wężyki http://dawid30.flog.pl/wpis/10606182/na ... ielaczem#w ,
- dwa kamienie napowietrzające,
- małe 3-5 litrowe akwarium lub przeźroczysty pojemnik jako zbiornik zbiorczy do wyklutych artemii,
- mikro sitko do pozyskania larw np. marki JBL ( sprawdzone) http://dawid30.flog.pl/wpis/10606242#w ,
- minimum litrowe naczynie do odsysanej wody plus miseczka z wodą do płukania słonych larw na sitku,
- lampka biurkowa

Wszystko to, trzeba teraz tylko połączyć w jeden zestaw do wylęgu. Tak jak tu pokazałem na zdjęciach
1. http://dawid30.flog.pl/wpis/10607915/ze ... -artemii#w
2. http://dawid30.flog.pl/wpis/10607930/ze ... -od-gory#w


Przepis
1.W 10 litrowe wiadro wlewamy ok 6,5 litra wody. Tam umieszczamy nasz moduł(butelkę z wodą w stabilnym naczyniu) Do wiadra wkładamy grzałkę z termostatem ustawioną najlepiej na 28 st. C. i dołączamy wężyk z kamieniem napowietrzającym by stabilizował temperaturę w całym zbiorniku grzewczym. Robimy to najlepiej wieczorem by rano np. 6:00 rano drugiego dnia móc wsypać jaja artemii i zastartować moduł . Wszystko po to by wyeliminować marnotrawstwo pokarmu. Karmimy na drugi dzień ok. 10 :00 rano.
2.Jeśli mamy np. 200 sztuk narybku gupika, molinezji itp. zasady są takie:
Do 1-go litra wody o temp. 26-28 st. C wlanej do naszej 1,5 litrowej butelki dodajemy 4 łyżeczki soli i dobre pół łyżeczki jaj(nie radzę więcej niż pól łyżeczki). Pokarmu starczy nam na 5 dni, więc powinniśmy przygotować małe naczynie najlepiej akwarium 3-5 litra z słoną wodą ( ważna zasada 2 łyżeczki soli niejodowanej na 0,5 litra wody)
3. W zestawie włączamy powietrze o częstotliwości dynamicznej tzn. nie powolnej, nie szybkiej lecz średniej. Napowietrzanie jest ważne ze względu , że bez napowietrzania skorupki jaj mogą się ze sobą zlepiać i po prostu utrudnimy sobie życie. Napowietrzamy przez cały proces wylęgu ponieważ artemia żyje krótko bez tlenu(ok.10 minut max. )
4.Sprawa naświetlania zauważyłem jest zbędna i nie trzeba naświetlać naszego modułu w procesie wylęgu.
5.Jeśli jaja są dobrej jakości powinny wykluć się w większej ilości po 28 h.
6.Po 28 h wyłączamy napowietrzanie, wyciągamy butlę z wiadra i przykładamy włączoną lampkę biurkową mniej więcej na środku butli. Po 15 minutach puste skorupki jaj będą pływać na powierzchni a niewylęgnięte jaja opadną na dno. Żywa artemia będzie osiągać pułap świetlny lampki( uwaga niektóre nie mają jeszcze siły by się wzbić do światła i są na dole butli blisko korka, ale są okey i można także je sciągnąć do skarmienia ).UWAGA Po 28 h zaobserwować możecie skorupki z białymi kropeczkami pływające w toni. To są larwy w stanie tzw. parasolki, które można ściągać wężykiem i nie należy się tym przejmować ponieważ wylęgną się później w naszym akwarium(pojemniku) zbiorczym.
7.Rurka, wężyk i ściągamy artemie systemem zassania wody na sitko. Pojawi się na sitku pomarańczowa „plamka” ( to „ artemie „ ). Teraz na sitku przenosimy artemie do naczynia zbiorczego ze słoną wodą, którą napowietrzamy non stop aż do momentu skarmienia pokarmu. Woda z butli trafia z powrotem na swoje miejsce. Włączamy znowu napowietrzanie i po ok. 5 godzinach znów odsysamy larwy. Jeśli stwierdzimy, że jeszcze wszystkie larwy się nie wykluły możemy przedłużyć ten proces nawet do 12 godzin Ten proces pozyskiwania artemii w tym momencie się kończy. Larwy na sitku trzeba przepłukać w czystej wodzie z kranu np. w płytkiej misce.
8.Larw na początku jest tak dużo że jednym zaciągnięciem sitka w naszym naczyniu zbiorczym (akwarium)mamy dość odpowiednią ilość do nakarmienia maluchów nawet na dwa karmienia. Róbmy przerwy w wylęgach artemii dla tego samego narybku co ok.5 dni.

STARAŁEM SIĘ OPISAĆ WSZYSTKO W NAJMNIEJSZYCH DETALACH BO TO KLUCZ DO SUKCESU. JEŚLI COŚ NIE WYSZŁO MYŚLĘ, ŻE TO WINNA ZŁEJ JAKOŚCI JAJ LUB NIEDOSTOSOWANIA SIĘ DO ZALECEŃ. JAJA ARTEMII PRZECHOWUJMY W LODÓWCE I I BĘDZIE OKEY. UWAGA SÓL ZAWSZE NIEJODOWANA!!!


ŻYCZĘ SUKCESÓW W HODOWLI.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

dobrze opisane, temat przyklejam!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ