FLUVAL 305 - wylot dyszy; deszczownia, białe kłaczki

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tpazyra
Posty: 7
Rejestracja: 05 sty 2006 23:17

FLUVAL 305 - wylot dyszy; deszczownia, białe kłaczki

Post autor: tpazyra »

Witam
Uff , akwa ruszyło, ma już 3 tyg, mam trzy pytanka
1. Testuję różne ustawienia dyszy wylotowej i jak bym nie ustawił (od 1 do 5 cm poniżej lustra wody) mam wrażenie że ruch wody w akwa jest b,duży - gurami i brzanki chowają się w roślinach lub bokach akwarium, jak wyłacze filtr to wypływają. Zamniejszenie mocy nie pomaga Zastanawia mnie również ten bardzo lekkie falwoanie powierzchni wystaczy do napowietrzania - jedno gurami padło po ok 4 h od wpuszczenia i wyraźnie miało problemy z oddychaniem. Ale pozostałe ryby wydają się być OK
2. Czy można dokupić deszczownię do FLUVAL 305 bo nigdzie nie mogę znaleźć ??
3. Od paru dni pojaiwiły się w akwarium drobne, kilkumilimetrowe białe kłaczki - na forum jest bardzo mało info, podobno może to być wynik zbyt dużego oświetlenia w stosunku do małego CO2?? Chyba faktycznie pojawiły się po przerobieniu pokrywy WROMAK z 2 x 30W tb na 1x30W T8 2x39 W T5

parametry wody: 25oC, pH 7,5 (nie chce spaść mimo torfu w filtrze) KH 4-5,
obsada: 6x neon inesa, 5x gurami, 2x kosiarka, 1xlabeo, 1xzbrojnik nieb, 50 malutkich brzanek sumatrz (docelowo ok 20)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Co do deszzcowni do fluvala 305, to chyba oryginalnej nie ma, ale kwestia dopasowania jakiejs lub dorobienia, nie powinna stanowic problemu. Nie bardzo wiem jak duże masz akwa, moze po prostu ten filtr u Ciebie jest duzu duzo za dużo na Twój baniaczek i stad taka wirówka w akwarium, o dziwo nawet po przykręceniou strumienia wody, hmmmm. Jesli chodzi o napowietrzanie, jesłi jest wystarczający ruch tafli wody na bank powinno to wystraczyc, bez zadnych dodatkowych napowietrzaczy. Co do pojawiających sie kłaczków, nie wiem co to może być, może faktycznie pojawiają sie jakies glony lub cos podobnego.
teraz jeszcze patrze na te 5 gurami i tego labeo...i znowu mysle, jak wielkie jest to Twoje akwa no i az 50 brzanek???

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
teo
Początkujący pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 sty 2006 19:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: teo »

Witam.Prawie wszystko chyba już napisał Mireks.Faktycznie ,ciekawe jaki posiadasz baniak.Tą ,,wirówkę''można zniwelować,np.montując na wylot,coś na wzór deszczowni(łatwo coś takiego zrobić) i skierować strumień wody,np.na jedną z bocznych ścian.Podobny problem miał mój kolega i to właśnie pomogło.Pozdrawiam.
tpazyra
Posty: 7
Rejestracja: 05 sty 2006 23:17

Post autor: tpazyra »

Witam
1. Akwa ma 200l, a filtr jest przeznaczony do 300l wiec ma lekką nadwyżkę, cały czas pracuję "skręcony" o 20%,
2. Wiem że docelowo obsada byłaby za duża ale brzanki mają obecnie po ok 1,5 cm, jak podrosną to połowa wyladuje u kolegi; a o labeo poczytałem i są róże opinie co do agresywności, na razie ma 4 cm i siedzi cały czas w korzeniu :D
3. Dzisiaj spróbuję coś wykombinować z deszczownią bo sprawdziłem - oryginalnej nie ma do Fluval 305
4 Co oznacza wystarczajacy ruch tafli wody - u mnie po prostu lekko faluje przy wylocie z filtra. Zauważyłem że do filtrów wewn dodawane są rurki, które dostarcza powietrze na wylocie i efekcie do akwa wpływa mieszanka powietrzno-wodna...

Fotka mojego zbiorniczka
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tak jest w filtrze zewnętrznym sa dodatkowe napowietrzania (w wiekszosci modeli), ale i bez tez by wystarczyło. Jesłi tafla w ogole Ci faluje, to zapewniam ze bedzie wystarczajaco napowietrzona woda. Oczywiscie jakies dodatkowe zrodlo w postaci brzeczyka warto miec w sytuacjach awaryjnych, typu chproby rybek itp. Ale jak masz tak jak mówisz musi grac i wyjscia nie ma :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ