Miedzygatunkowo teoretycznie

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Drska
Posty: 294
Rejestracja: 02 sie 2015 9:30

Miedzygatunkowo teoretycznie

Post autor: Drska »

Cześć
Ostatnio w wyniku nieszczesliwego zbiegu okoliczności w moim akwarium zamieszkali nowi lokatorzy (niby przejsciowo, ale nie o tym tutaj). Między innymi para molinezji zaglopletwych i kilka gupikow (2+2), gdzieś czytałam, że te gatunki mogą się krzyzowac, komuś się udało i co właściwie z tego wychodzi?
Pytam, bo jeden pan gupik jest zdecydowanie bardziej zainteresowany molinezją niż paniami swojego gatunku.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Wiele takich hybryd ma problemy zdrowotne, a większość, o ile nie wszystkie, są niezdolne do rozrodu. Nie przejmowałbym się tym. Większość molinezji z handlu to właściwie same w sobie krzyżówki, podobnie mieczyki/platki - tutaj już jest problem. Gupików nie powinno się tylko z Endlerami trzymać.

PS, stawiaj żaglopłetwym 450l słonawe, a nie mrucz, że przejściowo. :D
Drska
Posty: 294
Rejestracja: 02 sie 2015 9:30

Post autor: Drska »

Chcialabym, ale pewnie wlecialabym razem ze stropem do sąsiadów, a ryby zostały wpuszczone do akwarium bez mojej wiedzy. Bratu strzelilo akwarium i to co udało mu się uratować przyniósł i wpuścił nawet pod moją nieobecność.
Tak więc poza gupikami i molkami są jeszcze trzy danio i 5 neonów Inessa - super mieszanka.
Będą u mnie póki nie postawi nowego, a na razie jeszcze go nie kupil...
Do kompletu neony mają na pletwach białe kropki... eh

Usunąłem dubel tematu (tej samej treści).
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gupiki nie krzyżują się z molinezjami. Mam u siebie te gatunki od lat, nigdy nic takiego nie zauważyłam i nie znam żadnych doniesień naukowych o takich hybrydach.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Drska
Posty: 294
Rejestracja: 02 sie 2015 9:30

Post autor: Drska »

O naukowych też nie słyszałam, ale gdzieś po internecie krążą informacje o takich przypadkach. Pytam czysto teoretycznie, zdziwniona upodobaniami kawalera.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

U mnie samce żyworódek (najpierw platka, teraz molinezja) zaczepiają pielęgnicę sajica - samca, więc jak widać ten typ tak ma, że musi się komuś naprzykrzać.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Drska
Posty: 294
Rejestracja: 02 sie 2015 9:30

Post autor: Drska »

Też ciekawe :)
Zupełnie przypadkiem znalazłam w starej książce o rybkach akwariowych (niezwykle "poważna"publikacja - kieszonkowy przewodnik po rybach akwariowych) informację o tym, że molinezja zaglopletwa powstała właśnie ze skrzyżowania ostroustej z gupikiem. Taka ciekawostka, bo już na oko wydaje się bzdurą.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Oczywiście ,że bzdura :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

molinezja zaglopletwa powstała właśnie ze skrzyżowania ostroustej z gupikiem
OMG :bredzisz
większej głupoty w życiu nie słyszałem, molinezja żaglopłetwa to oddzielny gatunek a nie krzyżówka.
Podaj tytuł ksiązki (i autora), w której to znalazłaś, może będzie tam więcej takich rzeczy ;)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Drska
Posty: 294
Rejestracja: 02 sie 2015 9:30

Post autor: Drska »

Oj mój błąd, nie napisano o zaglopletwej tylko o "formie o wydluzonej pletwie grzbietowej". Chyba byłam mocno zmęczona :)
[/img]https://goo.gl/photos/nwGZE28rHun5zMSH6
https://goo.gl/photos/ybk2VPSyd5w2Nb1e8
dawid30
Posty: 112
Rejestracja: 18 wrz 2015 19:59

Post autor: dawid30 »

Zapraszam do obejrzenia filmiku w tym temacie pod linkiem http://www.youtube.com/watch?v=h5qFMZek ... ata_player
Tu zobaczycie hybrydy Molinazja-Gupik. Ja wierzę w te hybrydy . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Mi to wygląda na zmienniaki wielobarwne lub na krzyżówkę mieczyka z zmienniakiem plamistym, względnie na mieszańca zmienniaka wielobarwnego z plamistym.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę nie opierać na idiotyzmach serwowanych w internecie. Na filmiku są zmienniaki wielobarwne, raczej nie krzyżowane z mieczykami, forma prawie dzika.
Zmienniaki zarówno wielobarwne jak i typowe platki (zmienniaki plamiste) hodowałam u siebie w akwarium latami.

Gupiki nie krzyżują się z molinezjami. Natomiast zmienniaki chętnie z mieczykami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przywołuje temat jako kontynuację wątku o możliwym krzyżowaniu się gupików z molinezjami, co podważam. Nie czytałam o tym w żadnej literaturze oraz nie zauważyłam takich krzyżówek u siebie w akwarium, a molinezje z gupikami w różnych konfiguracjach (same samce, same samice, samce z samicami itd) mam w swoich akwariach od bardzo wielu lat.
Oczywiście zaraz się pojawi argument, że skoro nie widziałam u siebie takich krzyżówek, to nie znaczy, że ich nie ma... Moje pytanie więc jest takie: a ktoś je ma? Jest dużo o tym doniesień? Zdjęć? W dobie powszechnego robienia zdjęć jakoś brakuje udokumentowania krzyżówek molinezji z gupikami, chociaż to są jedne z najbardziej popularnych gatunków ryb i są trzymane razem w wielu akwariach.

W temacie w dziale Galeria Neurochirurg załączył ciekawy artykuł (co prawda więcej niż sprzed ponad pół wieku...), więc można coś o krzyżówkach poczytać. Nie jestem tym artykułem przekonana. Jest coś współcześniejszego?

Zapraszam do podzielenia się swoją wiedzą w tym zakresie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

BARA dzięki za wznowienie tematu. Bardzo mnie zainteresował jako raczkującego akwarystę.
Osobiście nie zauważyłem żeby mi wspomniane krzyżówki powstały.
Mam jednak trochę inne pytanie. Mam molinezje w następującej konfiguracji kolorysrtcznej:
Samica czarna
Samica czarno-biała (łaciata jak krowa :D )
Samiec czarny
Samiec biały
Obydwie rozmnażały się już po kilka razy, co ciekawe czarna rodzi tylko czarne, natomiast łaciata białe lub czarne. Bez dwukolorowych.
Oczywiście ojcostwa nie jestem w stanie stwierdzić. Co ciekawe trochę wygląda jakby traktowały się jako osobne gatunki. Albo jakby zaczęły się bawić w monogamię. Czarne trzymają się razem idruga parka też razem. Może to nie są molinezje? :wink:

Sorry za pisanie posta pod postem ale to zupełnie nie związane z powyższym tematem. Znalazłem na yt filmik z krzyżówką gupika z molką. Nawet ładnie wygląda i faktycznie ma cechy obydwu gatunków.
https://youtu.be/h5qFMZek-1Y

Nie ma "sorry", wystarczyło użyć opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
ODPOWIEDZ