[240l] Dziennik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Gafo
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021 18:59

[240l] Dziennik

Post autor: Gafo »

Cześć!
Postanowilem ze wraz z nowym baniakiem zrobię także dziennik. Jestem nowy na forum ale myśle ze w ten sposób możecie się czegoś o mnie dowiedzieć.
Nazywam się Sławek i akwarystyka oraz terrarystyka w moim życiu była już od dzieciaka lecz raczej była na poziomie podstawowym.
Aktualnie posiadałem akwaria w przedziale 100-120l i postanowiłem założyć jakiś niestandardowy baniak z racji tego ze miałem trochę miejsca.
Przejdźmy do rzeczy.

Akwarium 240l o wymiarach 150x40x40
Zamawiając zbiornik chciałem osiągnąć jak największa powierzchnie dna przy nie za dużym litrazu, aby przy cotygodniowych podmiankach nie latać z wiaderkami w nieskończoność (łazienka jest na drugim końcu mieszkania).

Sprzęt
Filtr biolog - Aquael Ultramax 1500 (prefiltr, 2 rodzaje gąbek, porcelana, zeolit, purigen)
Filtr mechanik - tetra Jet 600
Grzałka - Aquael 200W
Oświetlenie - belka led coś koło 4K lumenów może więcej. Nie jestem całkiem pewien.

Wystrój
Główny element dekoracji to korzeń, nie wiem dokładnie co to za rodzaj drzewa ale pasuje mi idealnie. Znalazłem go w rzece, trochę dociąłem i zrobiłem cztery otwory dużym wiertłem na około 10-14cm gdybym kiedyś chciał mieć zbrojniki czy tez inne ryby lubiące takie kryjówki.

Podłoże
Piasek kwarcowy o bardzo drobnej granulacji na prawie całej powierzchni.
Strefa roślinna prostokąt ok.8x50 w rogu akwarium odgrodzony kamieniami, na spodzie ziemia ogrodowa, góra piasek o większej granulacji.

Akwarium zostało zalane 11.09.2021

Parametry

NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 5
KH - 6
pH - 6,8-7

Woda kranowa

Flora

Rosliny na które czekam są oznaczone *
-Anubias nana
-Anubias nana bonsai (chyba)
-Mikrozorium narrow
-Mikrozorium Windelov *
-Kryptokoryna crispatula
-Rzęsa wodna kilka większych sztuk
-Alternathera rosanervig tak mi się wydaje
-Zabienica tylko jeszcze nie wiem na jaka się zdecydować
-Mech christmas moos *

Po 14 dniach zamieszkali pierwsi mieszkańcy.
Dziś dzień 29.09.2021

Fauna
5x Kirys
7x Otos
Ślimaki świderki ilość nieokreślona :roll:
Ryby docelowe to Akary electric blue, a reszta wyjdzie w praniu

Poniżej zdjęcia od początku zakladania zbiornika az do efektu prawie końcowego

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam zamiar publikować posty co dwa tygodnie, czasami mogą być opóźnienia.

PS. Sorki za chaotyczny post. Z czasem będzie lepiej 👍
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: [240l] Dziennik

Post autor: Neurochirurg »

Fajne drewno. Powodzenia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [240l] Dziennik

Post autor: macieks »

Podobają mi się te wymiary. Szkoda, że u mnie nie było miejsca na 150.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [240l] Dziennik

Post autor: owlman »

Czesc . A cos na temat tej kostki z prawej strony ?
Gafo
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021 18:59

Re: [240l] Dziennik

Post autor: Gafo »

Ta kostka to Lido 120. Wszystko w standardowym wyposażeniu od producenta oprócz filtra. Zmieniłem pompę na 1000l/h ponieważ zawaliłem filtr mediami i standard był o wiele za słaby.
Jest to zbiornik dla kakadu.
W ten weekend postaram się zrobić aktualizacje zbiornika 240l.
Gafo
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021 18:59

Re: [240l] Dziennik

Post autor: Gafo »

[08.10.2021]

Od ostatniego postu trochę się zmieniło.
Doszły nowe rośliny, Microzoria i trochę mchu. Jeszcze coś na tył wleci ale dopiero w przyszłym tygodniu, przy następnej aktualizacji pewnie będzie jak narazie spokój z roślinami (chociaż to różnie u mnie bywa).

Stan zwierzaków,
7x albo więcej Otosków
5x Kirys
2x Akara Electric Blue (wydaje mi się ze samiczki, jeżeli ktoś jest rozeznany w Akarach niech da znać 🙃)
2x Skalar Platynowy
1x Skalar Red Devil
Ślimaki zostały ze smakiem skonsumowane przez Akary 😐 to było dla mnie bardzo ciekawe zjawisko. Widocznie jeszcze mało o nich wiem.


Dojdzie jeszcze kilka Skalarów i jeżeli Akary to samiczki to dwa samce do pary. Myśle również nad ławicami, nie jestem pewien czy Zwinniki Blehera nie będą ganiane po baniaku przez Akary dlatego tez z chęcią przeczytam co o tym myślicie lub jezeli macie jakieś alternatywy.

Korzeń ostro barwi wodę, podmianki trochę to normują. Purigen nie wyrabia, co prawda był już trochę wysłużony w innym zbiorniku kiedy go przełożyłem ale nie chciało mi się go odnawiać wiec kupiłem drugi i czeka aż korzeń się trochę opanuje.

Glonów brak, ale nie nawoże i światło tez nie jest jakieś mocne.
Zastanawiam się nad drugą belką LED ale to dopiero jest gdzieś z tylu głowy.

Szafka trochę inaczej wyglada. Robiłem ją sam lecz nie podobały mi się drzwiczki, zbyt prymitywne. W przyszłym tygodniu będą już takie jakie powinny być 😁

Lecą foty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [240l] Dziennik

Post autor: BARA »

To akwarium jest nieco za niskie na skalary, jeżeli dorosną do swoich prawidłowych rozmiarów to będą miały ciasno.

Jestem ciekawa, czy aż tyle ryb terytorialnych w jednym akwarium nie będzie doprowadzało do ciężkich wojen w czasie tarła. Pożyjemy zobaczymy.

Nie widzę na zdjęciach kirysów, a to przecież duże ryby. Chyba, że piszesz o kiryskach, a nie kirysach. Jaki masz dokładnie gatunek?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Gafo
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021 18:59

Re: [240l] Dziennik

Post autor: Gafo »

Jeżeli skalary będą już duże i będzie im ciasno to wlecą do innego zbiornika albo któryś ze znajomych z chęcią je przygarnie także bez obaw.
Akary i skalary to nie jest wcale wiele ryb terytorialnych ale ewentualnie sam się przekonam co będzie się działo w czasie tarła i zacznę reagować.

Kirys czy tez kirysek to ryba z rodzin kirysowatych w łacinie Corydoras i nie spotkałem się nigdy z segregowaniem tej grupy ryb na kiryski lub kirysy dlatego trochę niezbyt jest jasne dla mnie to pytanie.
Jeżeli dobrze Cię zrozumiałem to segregujesz je nazwa w zależności od ich wielkości.
Ja posiadam 3 Pandy oraz 2 Spiżowe.
ODPOWIEDZ