Raki

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Raki

Post autor: Niki »

Czy ktoś z Was hoduje raki, jeśli tak to jakie gatunki. Zauważyłam że raki nie są zbyt popularnymi skorupiakami w akwarium, może dlatego, że w przeciwieństwie do krewetek lubią skubnąć płetwy rybką. Ja kupiłam sobie raka marmurkowego (oczywiście w tedy nie wiedziałam jaki to gatunek, bo informacje o rakach też są bardzo znikome), miał w tedy jakieś 1,5 cm i trzymałam go w akwa 112l z rybkami, jednak po czasie gdy trochę podrósł zaczął mi te rybki atakować, łapał je szczypcami za płetwy, żadnej nigdy nie udało mu się złapać, gdyż są za szybkie, ale miały przez niego postrzępione płetwy, i na dodatek pociął większość roślin. Przełożyłam go do akwarium 30l i po pewnym czasie zobaczyłam, że ma jajeczka pod odwłokiem, z których wylęgły się małe raki. Byłam zdziwiona tym faktem, gdyż posiadałam tylko jednego osobnika a czytałam że raki są rozdzielnopłciowe, ale okazało się że mój należy prawdopodobnie do jedynego gatunku który rozmnaża się przez partenogeneze(tzn, że do rozrodu wystarczy tylko samica i potomstwem również są same samice). Teraz mam gromadę raków w tym 30l akwa i zastanawiam się co z nimi zrobić. A czy ktoś miał jakieś doświadczenia z tymi zwierzakami????
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

Widze, że nikt tu nie hoduje raków. Niedawno odkryłam, że raki są najlepszymi tępicielami ślimaków. W moim akwarium ogólnym 112l miałam plagę ślimaków i jak jakiegoś zobaczyłam to przekładałam go do akwarium z rakami, byłam zdziwiona, że później nie widizłam ich w tym akwarium, a spokojnie koło 30 ślimaków już tam wrzuciłam. No i pare dni temu znowu wrzuciłam kilka ślimaków i akurat jeden spadł koło młodego raka, a ten od razu się za niego zabrał, wyciągnął ślimaka z muszelki swoim odnóżem i go zjadł :0 Nie wiedziałam że raki jedzą ślimaki dopóki tego nie zobaczyłam. Prezłożyłam pare raków do tego akwa 112l i teraz nie widze już żadnych ślimaków, one są lepsze od kolcobrzuchów.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Ja tam slimaki wykonczyłem w baniaku wpuszczając tam dwie bocje wspaniałe. rezultat podobny slimaków brak :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć!

Ostatnio widziałem w zoologiczmy małe raki, wyglądały mi na Procambarus alleni (tzw. homar florydzki), możecie mi coś wiecej powiedzieć o tych zwierzatkach? Można by kilka sztuk hodować w 40 litrowym akwarium?

prosze o szybką odpowiedź, z góry dziękuje
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Louis
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2006 22:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Louis »

Witam

Dla jednej parki najlepiej przygotować akwarium o długości min. 80 cm (około 100 l), ja osobiście trzymam dwa samce i dwie samice w 100 cm (160 l) i nie mam żadnych kłopotów z agresją zwierzaków.
40 l to dom dla 1 szt.
Pozdrawiam

Paweł Marcinek/Louis/
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

dzięki za odpowiedź, jesli to ma być domek tylko dla jednej sztuki to zrezygnuje z tych raków, nie mam narazie większego akwarium na zbyciu...
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ