Mam wielkopletwy ,gniazdo i niewiem co robic.

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
viatrix
Posty: 6
Rejestracja: 14 lut 2006 13:53
Lokalizacja: zamosc

Mam wielkopletwy ,gniazdo i niewiem co robic.

Post autor: viatrix »

mam pare wielkopletwow wspanialych ktore najprawdopodobniej zlozyly ikre choc nie jestem pewien bo nie wiem jak ona dokladnie wyglada i jak ja odroznic o piany.A drogi problem to taki ze przeczytalem w necie ze po zlozeniu ikry sie odlawia samice bo zjada ikre i ja dla bezpieczenstwa przedzielilem akwa na pol i umiescilem samice osobno z innymi rybami a samca z ikra ale samica gurami gania mi wielkopletwa , ale jak samiec jest razem z nimi to nic sie nie dzieje. POMOCY CO MAM ZROBIC
Ostatnio zmieniony 14 lut 2006 20:54 przez viatrix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jakie masz w ogole akwa i co jeszcze za ryby w nim. Mam nadzieje, ze to nie jest typowe akwa towarzyskie bo te rybki z innymi nie bardzo. Co do rozmanzania to samiec buduje duże i solidne gniazdo z pęcherzyków powietrza, w którym składane są jaja. Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec. po tarle samiec odpędza samicę; w małym lub pozbawionym kryjówek akwarium może ją nawet zabić. Zatem obserwuj bacznie sytuacje :)

Pozdrowienia

PS. A wlasnie samica bedzie ganiala, bo te rybki nie nadaja sie z innymi zbytnio, sa zbyt agresywne dla innych.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
viatrix
Posty: 6
Rejestracja: 14 lut 2006 13:53
Lokalizacja: zamosc

Post autor: viatrix »

mam 60l i nie mam zapasowego a to tak szybko nastapilo ze nie zdazylem sie przygotowac w akwa mam 2 sumy samice gurami glona.

Pomozcie mi odrornic ikre zebym byl pewny. I to nie wielkopletw gania gurami tylko odwrotnie.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Odłowienie ikry to chyba nic nie da bardziej odłowienie samicy. samiec upilnuje te ikre, tak mysle z tego co czytalem. A akwa niestety zbyt male, wiec nie wiem czy w ogole cos z tego bedzie. Za duzo rybek, za duzych ryb, za maly zbiornik :(

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
viatrix
Posty: 6
Rejestracja: 14 lut 2006 13:53
Lokalizacja: zamosc

Post autor: viatrix »

w najblizszym czasie planuje zmienic na 112l .Agurami nie zrobi krzywdy mojej samicy
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nie wiem, niestety jak pisalem te rybki razem nie nadaja sie zbytnio, wiec nie wiem. Gurami to terytorialne ryby, potrafia gonic i gonic w nieskonczonosc i obieraja sobie zwykle swoj rewir, przy malym akwa to niestety caly zbiornik i jest wtedy problem.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

jesli samicy gdzies nie ewakuujesz to spodziewaj sie jej trupa znalezc niebawem po tarle albo i nawet samica jest zdolna do tego by zabic samca we wlsanej obronie(ja tak mialem ) jak Ci sie mlode wykluja i zaczna sie rozplywac po akwa to wowczas mozesz je odlowic np do kotnika ,a samiec z łatwoscia powinien upilnowac gniazda bo jest bardzo agresywany w stosunku do innych ryb
jajeczka łatwo zobaczyc w gniezdzie bo sa koloru żółtego z tzw kropelka tłuszczu beda w centralnej czesci gniazda bedzie ich sporo,łatwo je odroznic od piany na gniazdo.mialem wielkopletwy i musze powiedziec ze sa to dosc ciekawe ryby jezeli chodzi o rozmnazanie(to moje pierwsze ryby ktore rozmnozylem )mnie sie kiedys udalo odchowac 6 mlodych wielkopletwow w ogolnym :wink:
Póki co 96 litrów-amazonka
viatrix
Posty: 6
Rejestracja: 14 lut 2006 13:53
Lokalizacja: zamosc

Post autor: viatrix »

a jak ja mam odłowić male rybki i czym je karmic i po ilu dniach sie wyklowaja
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Rybki odławiasz siatką do kotnika lub innego zbiornika. W sklepach możesz znaleźć pokarm dla narybku. Ja polecam Tropicala Mikrovit. Dodatkowo do niego kupiłem pokarm Ovo-vit, który wcześniej zmieliłem na pyłek i wymieszałem. Narybek rośnie w oczach, a przy okazji rybki tygodniowe juz zaczynają nabierać kolorów (platki).
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ