ślimaki dla kolcobrzuchów

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

ślimaki dla kolcobrzuchów

Post autor: Davido »

Jak wiadomo kolcobrzuchy wymagają w swojej dziecie ślimaków (głownie ze względu na ciągle rosnące zęby). Moje (dwuplame) lecą na krylu jednak próbuje podawać im ślimaki (zwracają uwage tylko na rozdętki, zatoczki ich nie interesują), jednak zauważyłem ze kolcobrzuchy nie niszczą muszli tylko wysysają ślimaka ze środka, musza pozostaje nietknięta. Co robić w takiej sytuacji? Postępować tak jak do tej pory licząc że same zaczną jeść ślimaki po 'kolcobrzuszemu'?
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

Ślinak powinien być +/- wielkości oka ryby, dla której jest przeznaczony. Wtedy najczęsciej decydują się one go schrupać w całości. W przeciwnym razie zwierzak zdecyduje się go raczej "wyssać" z muszli.
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

A no widzisz, właśnie... ja swoim podaje ślimaki które są mniej więcej wielkości połowy głowy ryby (kolcobrzuchy mają po 3 cm)
Czyli należy podawać miejsze mięczaki i to wystarczy? Jesteś pewien że znacznie mniejszego ślimaka ryba schrupie w całości?
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

Davido pisze:A no widzisz, właśnie... ja swoim podaje ślimaki które są mniej więcej wielkości połowy głowy ryby (kolcobrzuchy mają po 3 cm)
Czyli należy podawać miejsze mięczaki i to wystarczy? Jesteś pewien że znacznie mniejszego ślimaka ryba schrupie w całości?
Tak, a nawet jeżeli nie będzie tego robić - trzeba ją do takiego pokarmu przyzwyczaić. Duże ślimaki mają zbyt twardą skorupę dla młodego kolcobrzucha. Najlepsze są zatoczki, błotniarki są twardsze - świdrów nie należy w ogóle dawać.
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

takkkio pisze: świdrów nie należy w ogóle dawać.
Dlaczego nie należy dawać świderków?
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

Davido pisze:
takkkio pisze: świdrów nie należy w ogóle dawać.
Dlaczego nie należy dawać świderków?
Mają znacznie twardszą "architekturę" skorupy i cały zacisk szczęki ryby skupia się na niewielkim obszarze muszli. Zdarza się, że kolcobrzuchy łamią sobie na tym zęby. Taka ryba ma potem problemy z jedzeniem.
ODPOWIEDZ