parę pytań odnośnie bojownika

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

parę pytań odnośnie bojownika

Post autor: Darek Fail Safe »

Chciałbym po restarcie akwarium wrzucić do niego bojownika. Akwa ma 45 l.

1. czy do bojka można dorzucić ze dwie samiczki czy to jest za mały zbiornik?

2. czy przy założeniu, że raz na tydzień podmieniałbym ok 8-10 l wody (czyli mniej więcej 1/3) mogę zrezygnować z filtra? Używam aquael fan-1, w razie czego użyłbym właśnie tego, ale jak sądzę napowietrzanie wody (poprzez wywołanie ruchu wody) nie jest konieczne dla bojka, skoro ma labirynt...

3. czy utrzymanie wgłębki i rzęsy na max 50% powierzchni lustra wody byłoby dla bojka kłopotliwe?

4. jaka jest najniższa bezpieczna temperatura wody dla bojka?

5. to już na zupełnym marginesie: czy z bojkiem można trzymać krewetki, np. red cherry?
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

1. W mojej ocenie akwarium jest ok na 2 samiczki. Upewnij się tylko, że będzie odpowiednio udekorowane dla ukrycia się.

2. Filtr jest wskazany tak jak w każdym innym akwarium. Liczy się nie tylko naylenienie wody, ale też jej jakość.

3. Ryby te lubią rośliny pływające. Muszą mieć jednak wygodny dostęp do tafli wody.

4. 25-28. Dość standardowo :) trzeba też pamiętać o pokrywie bo duża różnica temperatur między wodą a pobieranym powietrzem może wywołać zapalenie labiryntu.

5. Można ale to zależy od bojownika. Są okazy które interesują się krewetkami. Inne całkowicie je ignorują.
60x30x40 tetraodon biocellatus, brachygobius xanthozona
25x25x25 -Planorbella duryi
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

takkkio pisze: 2. Filtr jest wskazany tak jak w każdym innym akwarium. Liczy się nie tylko naylenienie wody, ale też jej jakość.


4. 25-28. Dość standardowo :) trzeba też pamiętać o pokrywie bo duża różnica temperatur między wodą a pobieranym powietrzem może wywołać zapalenie labiryntu.

5. Można ale to zależy od bojownika. Są okazy które interesują się krewetkami. Inne całkowicie je ignorują.
2. chodzi Ci o utrzymanie bakterii? Akwarium nie dojrzeje bez takiego siedliska? Ewentualnie czy można sobie pozwolić na słabszy filtr? Chodzi mi przede wszystkim o eliminację hałasu... nic na to nie poradzę, w nocy przeszkadza mi każdy szum ;-(. Im mniej tym lepiej...

4. właśnie myślałem o 25-26 stopni. Pokrywę mam (akwarium panoramiczne z gotową przykrywką z oświetleniem) - rozważam natomiast wymianę oryginalnej świetlówki na ledową - to spowoduje, że powietrze pod obudową nie będzie już aż tak nagrzane, ale z pewnością nie będzie też zimne
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

Niemal kazde akwarium jest zbyt małe żeby baterie zasiedlajace podłoże dały radę oczyścić je że szkodliwych substancji. Polecam zatem cichy filtr. Ja dzięki eheimowi zapominam w nocy ze mam akwarium w salonie :)
60x30x40 tetraodon biocellatus, brachygobius xanthozona
25x25x25 -Planorbella duryi
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

@1. Po pierwsze, samice mają w zwyczaju tępić się nawzajem, nie tak drastycznie, jak samce, ale łatwo można zostać z tylko jedną. Po drugie, nie wiesz, na jakie ryby trafisz - mogą zacząć skubać samca, albo zostać przez niego zamęczone ciągłymi podejściami do tarła. Chcesz, to ryzykuj, ale miej świadomość, w co się pakujesz.

@2. Rezygnacja z filtra jest absolutnie niedopuszczalna. Będziesz mieć w akwarium zastój wody, przyduchę i ucierpi na tym nie tylko strona wizualna, ale też wszystkie zwierzęta. 45l to 3 kubełki wody, a nie stabilny ekosystem. Bez filtracji nie masz ruchu wody, który jest konieczny do filtracji biologicznej. Jeśli przeszkadza Ci hałas, to polecam filtry FZN-1 lub FZN-2, ta seria jest jedną z najcichszych. Tylko nie nabieraj się na FZN-mini, bo to zabawka do krewetkariów.

@3. Rośliny pływające, lub kładące liście na powierzchni są wskazane.

@4. 26 stopni, im niżej, tym częściej pojawiają się pleśniawki.

@5. Trzymać można, gorzej z długoterminową hodowlą, bo bojowniki to drapieżniki.
Drska
Posty: 294
Rejestracja: 02 sie 2015 9:30

Post autor: Drska »

Generalnie to bojowniki to samotne ryby i na prawdę nie potrzebują do szczęścia towarzystwa. Teoretycznie akwarium powinno nie być za małe na harem, ale nie powinno się trzymać razem tych ryb, bo może to być dla nich zbyt wyczerpujące. Chyba, że chcesz je rozmnażać i ma się do tego odpowiednie zaplecze.
Filtr jest konieczny.
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

1. okay, czyli raczej samiec home alone...

2. filtr zatem pozostaje, miałem nadzieję nieco z-low-techować akwarium, ale domyślam się, że to lepiej wychodzi przy odpowiednio dużych, stabilnych zbiornikach. Trudno, zatem pomyślę nad eheimem. Notabene, testował ktoś z Was aquaCorner 60? Na oko wydaje się być niezły, choćby z uwagi na całkiem sporą objętość gąbki. Nie wiem tylko jak z hałasem. Może polecilibyście jakiś inny model?

3. co oprócz wgłębki i rzęsy polecilibyście na powierzchnię tak małego akwarium? Rzęsa jest ultraekspansywna - z jednego (słownie: jednego) listka w ciągu około miesiąca rozeszła mi się na całe akwarium, ale jest przyjemna. Zauważyłem także, że zdaje się dawać lepszą ochronę narybkowi niż wgłębka. Wgłębka jest ładniejsza. Właściwie nie znam innych pływających roślin.
Awatar użytkownika
Lirniczka
Posty: 137
Rejestracja: 06 cze 2016 20:21

Post autor: Lirniczka »

@3. Filantus Pływający, Limnobium Rozłogowe, Pistia Rozetkowa, Salwinia Uszkowata. Pamiętaj, że pływające rośliny potrzebują mocnego oświetlenia. Limnobium i Filantus są bardziej wymagające.
Sama mam Pistię i tworzy bardzo fajny klimat w akwarium. Jej długie, pierzaste korzenie będą dobre dla narybku czy płochliwych rybek.
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

pistia wydaje się fajna.

Co do oświetlenia... zamierzam coś pokombinować z ledem. Na razie mam klasyczną jażeniówkę, tyle że za mocno grzeje jak na mój gust ;-)
PeHa68
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2016 12:34

Post autor: PeHa68 »

Pistia faktycznie będzie bardzo dobrym rozwiązaniem do Twojego akwarium,a poza tym podaj może także budżet jaki posiadasz na ten cel,na zakup roślinek czy całej obsady i oświetlenia,akcesoriów i wtedy też łatwiej będzie doradzić.
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

nie mam określonego budżetu. Ile będzie trzeba tyle wydam, ale oczywista oczywistość, staram się iść niższym kosztem.
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

podpytam jeszcze z nieco innej mańki - słyszałem jakiś czas temu hasło, które teraz mi się przypomniało. Ktoś ze znajomych wspominał, że z bojownikami wychodzą fajnie akwaria typu low-tech. Co o tym sądzicie? Czy w ogóle możliwe przy małym akwa (45)?
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

Darek Fail Safe

Low-tech to 90% akwariów w polsce. Bram chemi,nawożenia,mało światła, uboga filtracja, dużo roślin. Tak to możliwe. Bojownik lubi takie klimaty :)
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

Zależy co rozumiesz przez low tech - jeżeli oświetlenie w światłem białym poniżej 1w/05l, filtr "na styk" - bez porywającej nadfiltracji i zwykły żwirek na dnie - oczywiście, w porównaniu do niektóych ryb, czy akwariów roślinnych pompowanych nawozami i CO2 bojek świetnie się do tego nadaje, tak był hodowany cały ubiegły wiek - jak zresztą wszystko inne. Natomiast jeżeli chodzi o utrzymanie akwa bez oświetlenia, filra, testów składu, podmian wody itd - nie ma na to szans, szczególnie w 45l.
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

w praktyce nie wiem o co mi chodzi, bo low-tech słyszałem tylko jako hasło. Ale już mniej więcej kumam. Chyba faktycznie chodzi mi o low-tech w rozumieniu "drzewiej bywało"... ;-)
ODPOWIEDZ