Technika CO2

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Technika CO2

Post autor: prezesso »

Temat poświęcony technice CO2, czyli butle, reduktory, elektrozawory, zaworki precyzyjne, liczniki bąbelków, dyfuzory itp.

Obrazek Obrazek

Poniżej przedstawiam informacje nt. butli CO2 (z własnych doświadczeń i zdobytej wiedzy).

Butla 6kg:

Obrazek

Zalety:
- duża pojemność, która starcza na ok 1 rok
- koszt zakupu porównywalny z mniejszymi butlami (1.5,2,4kg)
- możliwość wymiany butli w każdym miejscu z gazami technicznymi (wymiana pustej na pełną) od ręki bez oczekiwania na nabicie itp.

Wady:
- gabaryty butli 85 cm wys., więc nie zmieści się do szafki pod szkłem, trzeba mieć na nią w domu miejsce, gdyż nie zawsze ona pięknie wygląda, poobijana, zdarta farba itp

Butle 6kg stosowane są w spawarkach typu Migomat, więc taką butlę wymienisz bez problemu w każdym serwisie z gazami technicznymi. U mnie koszt wymiany pustej butli na pełną to 35zł.

Mniejsze butle 1,5, 2, 4kg:

Zalety:
- małe gabaryty, mieszczą się w szafce pod akwarium, ładny, estetyczny wygląd,

Wady:
- koszt zakupu butli porównywalny ze standardową butlą 6kg. Droga dlatego, że jest to butla niestandardowa
- mała pojemność, konieczność częstszego nabijania
- samo nabijanie butli sprawia problem w małym miasteczku, gdzie niestety brakuje miejsc, w których ją nabiją, jedynie wymiana, ale tylko standard np 6kg na 6kg. W dużym mieście prędzej znajdzie się miejsce, gdzie taką butlę nabiją, jednak koszt nabicia nie będzie mniejszy od wymiany standardowej butli 6kg.
Druga sprawa, to oczekiwanie na nabicie. Ja na nabicie swojej 2kg butli musiałem czekać ok 30 minut.

Legalizacja butli (Ważne!)

Każda butla ma (datę ważności), tj legalizację. Z reguły taką legalizację butli wykonuje osoba zajmująca się legalizowaniem sprzętu P.POŻ lub nabijająca butle. Legalizacja butli z reguły przedłużana jest na ok 8-10 lat i jest wybijana na butli cyframi (miesiąc i rok lub tylko rok).
Koszt legalizacji to ok 40-70zł.
Przy wymianie butli 6kg nie zwracają uwagi na legalizację (przynajmniej u mnie tak jest). Natomiast patrzą na legalizację przy butlach niestandardowych, tj. 1,5, 2, 4 kg. BUTLI BEZ LEGALIZACJI NIE NABIJĄ!

Wydaje mi się, że rozjaśniłem kwestię butli CO2, zalety i wady itp.

Zapraszam do dalszej dyskusji w poniższym temacie.

Edit:

Poniżej temat dotyczący dyfuzora do CO2:
viewtopic.php?t=596
Ostatnio zmieniony 31 paź 2016 16:58 przez prezesso, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Mam prośbę,z butla nie mam pytań. Wszystko cudnie opisane. Wiadomo że sama butla to nie samo. Czy mógłbyś napisać także co wiąże się z używaniem takiej butli? Mianowicie jakie testy trzeba kupić,aby się pilnować,czym i ewentualnie jak nawozić tafle wody? Ogólnie co trzeba zakupić do butli aby to poprawnie działało.

Z góry dziękuje.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Do CO2 potrzebny będzie wskaźnik poziomu CO2, pełno tego na znanym portalu aukcyjnym. Ja osobiście nie używam żadnych testerów CO2, po prostu dozuję CO2 "na czuja", tak, aby ryby nie pływały pod wierzchem, a żeby babelkowały rośliny. Na 192l dozuję ok 2 bąbelków na 3 sek.

Co Cię jeszcze interesuje w temacie CO2?
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dozowanie w nocy, czyli nie mając elektrozaworu - przypuszczam, że część pytań może tego dotyczyć.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Ja mam elektrozawór, dozuję od g. 6:00 do 18:00.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Niektórzy piszą,zreszta w sklepie powiedzieli mi to samo,ze przy dozowaniu CO2 trzeba nawozić micro i makro. Faktycznie czymś trzeba nawozić bezpośrednio tafle wody? Ile godzin się dozuje? Czy po prostu tyle samo co włączone oświetlenie?
prezesso pisze:Do CO2 potrzebny będzie wskaźnik poziomu CO2,
Czyli taki test jbl CO2 wystarczy w zupełności?
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Istnieja rozne testy.
JBL CO2-pH Permanent Test-Set
JBL CO2 Direct Test-Set
Polecam ten pierwszy.
Jezeli posiadasz juz testy pH i KH to taka tabelka ci pomoze.

Obrazek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Warto też wspomnieć o możliwości podłączenia komputera pH sterującego elektrozaworem i dozować CO2 całą dobę przy stałym pH. Kosztowne rozwiązanie ale bardzo komfortowe.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Koledzy,a co z nawożeniem wody? Bo nikt nie odpowiada na to :shock:
Tak jak pisałem,niektórzy mówią coś o podawaniu carbo,micro,macro czy potasu. Trzeba nawozić?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Trzeba nawozić. Ja nawożę potasem "K", żelazem "Fe" w płynie oraz pałeczkami nawozowymi dla roślin doniczkowych w podłoże.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Można nawozić tylko należy sobie to policzyć. Są oczywiście dostępne gotowe kalkulatory, ale wtedy robimy to bezmyślnie, nie zastanawiając się ile i czego dodajemy (bo wyliczy nam to kalkulator...).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

lysy68 pisze: jaki dodatkowy sprzęt polecacie żeby był bezawaryjny
Każda z tych rzeczy wprowadza dodatkowe ryzyko:
- ulatniania się CO2,
- niewłaściwego wskazania stężenia CO2 (bezwładność instalacji).
Można się oczywiście przyczepić do tego, co napisałem, ale najprostsze jest najpewniejsze.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

oki,dzięki za ustanowienie nowego tematu.tam zadam swoje podstawowe pytania włącznie z parametrami wody :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

W sprawie jakości elektrozaworów.

Zestaw CO2: butla 2L, reduktor z dwoma manometrami, elektrozawór podpięty do komputera pH, zaworek precyzyjny, przewód, zaworek przeciw zwrotny plastikowy, przewód, licznik bąbelków szklany, przewód, szklane kolanko na krawędzi akwarium, przewód, szklany dyfuzor. Całość przyklejona na przyssawkach.

Obrazek

Posiadałem elektrozawór CO2 GRUN SYSTEM 1,5W.
Zestaw złożony był na sztywno (jak na fotce powyżej).
Elektrozawór ten ma problem z blokowaniem się z pozycji otwarty, co przy otwartym dość mocno zaworku precyzyjnym może zagazować obsadę.
Trzykrotnie zdarzyło mi się złapać po nocy sytuację, że pH było na poziomie poniżej progu bezpieczeństwa (w moim akwarium zakres 6,7 to dolna granica, a optimum 6,9). Sprawdzałem działanie co wieczór, jednakże po akcji kiedy pH zjechało mi do poziomu 6,3! postanowiłem zwrócić zawór i wymienić na inny.

W internecie są podane różne środki zaradcze wzmiankowanej powyżej usterki blokady zaworu, ale średnia z wypowiedzi posiadaczy jest taka, że naprawa nie jest trwałym rozwiązaniem i wymaga permanentnego czuwania. Są oczywiście lepsze i gorsze egzemplarze tego elektrozaworu, czyli są szczęściarze, co nigdy nie narzekają, ale są też tacy co mają stały problem z jego działaniem.

Zdecydowanie nie polecam tego elektrozaworu.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2018 12:41 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

coś widze ze chyba w odwrotnej kolejności połączyłeś elektrozawór z zaworkiem precyzyjnym ale niech mnie ktoś poprawi :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ