Co papra wodę ??

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
domenicos
Posty: 189
Rejestracja: 20 lut 2006 13:36
Lokalizacja: Kraków

Co papra wodę ??

Post autor: domenicos »

Witam.
Niedawno zmieniłem filtr z Aquael TurboFilter 350 na zewnętrzną kaskadę FZN-1. Oczywiście przez kilka dni filtry pracowały wspólnie.
Jednak jeszcze wczesniej pojawił się problem z zamulaniem się wody. Pływa w niej całe mnóstwo drobnych kawałków jakby mułu. Z początku myślałem, że to może maleńkie pęcherzyki powietrza. Ale nie. Myślałem, że sprawę załatwi kupno filtra kaskadowego,ale to nic nie dało. Nawet dokupiłem do niego wkład ceramiczny i watę filtrującą (byłem pewien, iż ona poradzi sobie z tym mułkiem), jednak również bez spodziewanych efektów. Przez 5 dni nawet włączyłem dodatkowo turbofiltra 350 z napowietrzaniem na max. I dalej nie przechodzi.
I tak się zastanawiam, czy to nie jest może wina obsady ryb, jaką mam w akwa. Czy przypadkiem któreś z moich ryb nie paskudzi wody np. pokarmem (poprzez rozdrabnianie) ?? W akwa posiadam neonki, prętniki karłowate i ramirezki. Wie ktoś może coś na ten temat??
teo
Początkujący pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 sty 2006 19:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: teo »

Napisz trochę więcej,tzn.jaki zbiornik,ile sztuk ryb ,jak często podmieniasz wodę,jak długo masz to akwarium ,karmienie itd.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Odpowiedz co do obsady troche mglista nic nie wiemy o rozmairach baniaka oraz jak duzo tych rybek w tym akwa plywa. Masz zastosowana kaskede wiec lepszy filtr niz poprzedni zatem efekt powinien byc jak sam zapewne sie spodziewales lepszy. Moze zatem wiecej szczegolow na temat obsady rybek w Twoim akwa.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
domenicos
Posty: 189
Rejestracja: 20 lut 2006 13:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: domenicos »

Akwa 40l.
3 Ramirezy, 2 prętniki, 7 neonek. Wszystkie rybki są młode i czekają aż dorosną do dużego akwa z tetrą ex 1200 (tam już nie ma problemów z mułem). Jednak zanim będą gotowe do życia z rybkami większymi, muszą posiedzieć w mniejszym akwa. A generalnie problem mułu zaczął się pojawiać po wprowadzeniu do zbiornika ramirez i prętników. Kiedy były tylko neonki i razborki klinowe, woda była czysta.
Ps. Podmiana wody ok. 30% co 1,5 tyg.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No to chyba juz mi sie wydaje kwestia wyjasniona zbyt male akwa na te rybki, 40l to niestety mały zbornik i stad moim zdaniem to co sie dzieje. A podmiana jak dla mnie 30% to troche jak na ten zbiornik tez zbyt duzo polecam 10 do 20% maksymalnie, przez to moze jest brak rownowagi bilogicznej. Niestety im mniejszy zbiornik tym trudniej ja zachowac, a tym bardziej przy dosc sporej podmianie wody. Ogranicz moze podmiane do mniejszej ilosci wody i raz na tydzien conajmniej taka odmiana musi nastapic, 1,5 tygodnia to tez troche za rzadko.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ