Niechciani mieszkańcy w akwarium.

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Niechciani mieszkańcy w akwarium.

Post autor: Max »

Ktoś z was spotkał się z takim rodzaje ślimaków?
Pojawiły się w akwarium około roku temu i powoli zaczynają powiększać swoją kolonie.
Nie jest ich wiele, ale za pół roku może być plaga.
Wielkośc ok 2 mm.
Wszystkie informacje na ten temat mile widziane :]

Obrazek
Obrazek
Obrazek
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

ja je jak byly na szybach poprostu rozgniatalem a ich trupki zjadane byly przez kiryski :lol: a muszelki gdzies miedzy zwir wpadaly i tyle bylo widac tych slimaczkow teraz mam niewielki problem z otoczkami ale jak sa male to z nimi tez tak samo robie i to pomaga a i przy okazji kirysy maja nieco miesa w swojej diecie :lol: :wink:
Póki co 96 litrów-amazonka
Juve
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2006 0:59
Lokalizacja: zakopane

Post autor: Juve »

Jezeli duze akwarium sprawe załatwią bocje a jak małe to wez na marchewke ugotuj plasterek marchewki zawlecz na nitke i zostaw na noc a rano będzi cała oblęzona tym paskuctwem :evil:
I co ja biedny począc mam gdy w portfelu 2,50 mam
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Max masz lipe to przytulik :D tutaj było to poruszane: >> http://akwaforum.pl/viewtopic.php?p=225&highlight=#225 w moim przypadku pomogło wywalenie wszystkiego z akwarium, osuszenie żwiru i szkła..... kilka tygodni..... (ale spoko to tylko moja chora przezornośc boe z tym męczyłem miesiącami) - masz ich plage na 1000 % w żwirze siedzi wszystko / przyczepione do dna...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Próbował ktoś metodę z baterią? Może ona poskutkuje :/

W internecie można spotkać taką informacje :]

Ślimaki te mieszkają w moim akwarium już od dawna. Nigdy nie rozmnożyły się nadmiernie, wręcz przeciwnie, na ogół są trudności z ich odnalezieniem, czasem wydaje mi się wręcz, że wymarły. Nie należą do szybko rozradzających się ślimaków z uwagi na fakt, że jednorazowo składają tylko jedno jajo - tak więc nie mogą stać się plagą, zwłaszcza, że z pewnością wiele jaj zostaje zniszczone przez inne zwierzęta w zbiorniku.

Są zupełnie nieszkodliwymi mieszkańcami akwarium - ich wielkość nie pozwala im uszkodzić jakiejkolwiek rośliny wyższej - ich tarka (narząd służący do zeskrobywania i rozdrabniania pokarmu) jest zbyt słaba, by uszkodzić zdrową powierzchnię liścia czy łodygi. Nie są też atrakcyjne wizualnie - znów przyczyną są ich rozmiary. Nie jest łatwo zauważyć dwumilimetrowego, niemal całkowicie przezroczystego ślimaka, który siedzi w gąszczu roślin. Czasem przytuliki wchodzą na szyby akwarium, zwykle w nocy.


Nie jest aż tak źle, nie niszczą roślin i w akwarium są od dawna. Wygląda na to ze musze się przyzwyczaić do ich widoku.
Nie mam przerobienia a to może być dobra ekipa sprzątająca :]
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Niewiem jak ich odchody ale z czasem mogą być szkodliwe, fakt faktem że nie niszczą rośłin ale jak rano wstawałem i zapalałem światło to dostawałem drgawek...
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Saddamek masz akwarium roslinne , czy cos z innej bajki ?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Narazie mam żwir i wode :) pracuje nad nowym ;]
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Źle się spytałem, jakie akwarium miałeś ?

Podłączyłem baterię 4,5V i zobaczę czy to cos da :/
Może zmniejszę populacje.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Wtedy jak miałem te nsyf to był misz-masz ogólne, ale w ramach usuwania wurzucilęm ładnego anubiasa, nadwódke, lilaleopsis i coś tam jeszcze ;/ - probuj warto, szpeci to baniak a jeśli bedziesz chciał dac cos komus z akwarium to niewezmie :lol:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Metoda z baterią 4,5 V chyba nie jest skuteczna na ten rodzaj skorupiaka, populacja nie uległa pomniejszeniu.
Odczekam parę miesięcy i jeżeli będzie gorzej to zatrudnimy labo, jestem w tej komfortowej sytuacji, że jak podrośnie to mam gdzie oddać :]
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No tak kwestia może jaki to rodzaj ślimaka u mnie bateryjka dała wynik pozytywny, a reszte dokonały wpusczone dwie bocje wspaniałe i ślad po ślimakach zaginął :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Mireks a też miałeś przytuliki ?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nie, to nie były tego rodaju ślimaki i szczerze powiedziawszy nawet nie wiem jakie, ale na cale szczęście mam nadzieje, ze juz ich nie zobacze :):):) Bo być może przytuliki nawet wskazane w akwa ze względu na glony, ale ja takowych nie mialem.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

No właśnie przytulików chyba nic nie żre :? wg mnie nawet jeśli nie szkodzą a nawet ich tryb zycia może być nieco korzystny dla akwairum uwierz mi tragicznie to wygląda, białe / przezroczyste balaski na kształt małży na przedniej szybie.... - chcesz się pochwalić akwarium między znajomymi, przychodzą do ciebie a tu zonk (oczywiście nie życze - tylko taki przykład ;]) :lol: - swojego czasu chyba jakaś plaga była tzn - sklepy u mnie w miescie w większośći biorą rośliny z 1 hurtowni i stamtąd musiało się wszystko zacząć, bardzo dużo osób u mnie w mieście to miało ;/ - obawiam się że tylko mechaniczne sposoby na nie będą skuteczne (niestety radykalne :( ) ale w przypadku Max'a a takich raczej nie ma mowy (ja bym przy takim akwairum nie był aż tak radyklany), poprostu co kilka dni paluszek do akwarium i jazda :D (najgorsze jest to chrupanie :D ). No ale próbuj Max i daj znać (wykryj ich źródło ;])
pozdrawiam
ODPOWIEDZ