Glonojady

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Glonojady

Post autor: DelPiotrek »

Witam serdecznie,
Mieszkańcami mojego akwarium są między innymi Zbrojniki pospolite. Jako początkujący akwarysta czytam różne fora i zauważyłem, że co użytkownik to inna opinia. Skoro zdecydowałem się być człownkiem tego forum to Wasze zalecenia uznam za wiążące i ostateczne.
Wiem, że temat był poruszany wiele razy ale nie wiem czy ktoś miał podobne obserwacje co ja.
Otóż staram się nie przekarmiać ryb i sypię niewielkie porcje pokarmu. W związku z tym niewielka ilość jedzenia spada na dno i mam wrażenie, że moje zbrojniki raczej nie mają szans na jego skosztowanie. Pora karmienia poza tym nie wywołuje u nich żadnych emocji. Zazwyczaj siedzą przyklejone "do góry nogami" pod korzeniami, bądź chowają się pod kamieniami. Glony zapewne jakieś mam w akwarium, ale nie są zbyt widoczne. Na szybach siadają sporadycznie. Co więc jedzą? Dodam, że przyczepiłem tuż nad dnem ogórka na przyssawce i po dwóch dniach pozostał nietknęty.
Wrzuciłem też tabletkę ze spiruliną (firmy Astra) i też nie wdzbudziła zainteresowania więc ją wyciągnąłem.
Czy to znaczy, że glonojady są najedzone? Czy nie potrzebują pokarmu zawierającego białko (wątpię)? Jedzą go w nocy? Świeciłem latarką w telefonie kilka razy, długo po zgaszeniu światła i też nie stwierdziłem jakiejś nadzwyczajnej aktywności czy poszukiwania pokarmu...

Na koniec, jakiej marki spirulinę polecacie? Używam dla pozostałych rybek płatków Tropicala i Aquael i ten jest pożerany z przyjemnością.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Zbrojniki nie są stricte glonojadami.

A żerują głównie po zmroku. Dobrze jest im dać wieczorem tabletkę spirulinową.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Wrzuć im różyczkę ugotowanego kalafiora, ugotowaną marchewkę, surowe plasterki zielonego ogórka (trzeba dociążyć bo wypływa), kawałki pomidora (bez nasion), czerwonej/żółtej papryki. Oczywiście nie wszystko naraz, obserwuj co najchętniej jedzą, moje nie jadły np. gotowanej kalarepy ani zielonej papryki.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Dorzuciłbym jeszcze brokuły i arbuza a nawet kabaczki. U mnie od kilku dni zagościły 4 Ancitrusy a mam zamiar dokupić jeszcze ze 2. Teraz zaczynam testowanie pokarmów które mogą przypaść Zbrojnikom do gustu i Ty powinieneś zrobić to samo. Wczoraj włożyłem plasterki surowego ogórka - nie ruszyły ale tabletki ze spiruliną jedzą chętnie czyli ogórek ''be'' a spirulina ''cacy''. Jutro spróbuję z podgotowanymi brokułami a za 2-3 dni z podgotowaną marchewką. Ty też sprawdzaj i testuj. Nie podpowiem które tabletki lepsze od drugich bo nie mieszkam w PL.
Akwarystyka to fajne hobby :)
ODPOWIEDZ