[160l] Dziennik, Pierwsze LT Krossa

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ludzie o ziemi rozne rzeczy gadaja, czesto podsluchane i przekrecone 5 razy.

Na wysokosc 50cm chcesz miec 2 do 3cm ziemi przysypane 2cm zwiru/piachu+siatka+ kolejne 5 do 7cm. Siatka jest poto zeby rosliny rwac bez wyrywania wszystkiego wokolo.

Ziemie kup zwyczajna, najtansza albo wykop w lesie, bo jak trafisz na cos z uzdatniaczem to Fosfor ci wykonczy zbiornik w pierwszych miesiacach zycia.

Ziemia w LT jest spoko, ziemia w HT to warunek konieczny wg mnie. Wszystko zalezy od roslin jakie chcesz miec? Jak maja byc anubiasy i microsoria to wg mnie sztuka dla sztuki.

Rosliny wymagajace swiatla 0.5W/L+ beda musialy i tak byc dodoatkowo wspierane nawozami, takie zycie. Ziemia buforuje zelazo i to bardzo, ale buforuje tez wiele innych skladnikow mikro/makro wiec problemy z utzrymaniem NPK sa mniej dotkliwe.

CO2 i ziemia przy mocnym swietle to niestety ale dodatkowe nawozenie w przypadku wymagajacych roslin.

Piasek wg mnie nie jest super, bo wole bardzo drobny zwirek z wielu powodow, zbiornik na ziemi i piasku bedzie dluzej sie balansowal wg mnie ale to moje zdanie. Generalnie wszystko co bedzie ponizej piasku bedzie zamkniete i slup wody bedzie ubogi przez bardzo dlugi czas.

Przez pierwsze miesiace bedziesz podmieniac wode bo ziemia bedzie oddawac duzo z siebie w slup wody, ale jak dasz piasek to mozliwe ze nie bedzie tego efektu.

Jak cos to sluze porada :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Kross pisze:Czytam i czytam o tej ziemi,w większości przypadków widzę, że przy jej używaniu ludzie piszą iż najbardziej nadaje się do stworzenia akwa LT.
Moje doświadczenia z ziemia:
- żadnych kombinacji, najprostsza ziemia bez dodatków lub nakopana (nie z pola, czy gródka, gdzieś, gdzie człowiek nie prowadził nawożenia),
- ziemię prażyłem w piekarniku,
- nie nawoziłem nawozami w toń wody, ani też CO2,
- oświetlenie to naświetlacz LED biały zimny,
- ziemia przysypana drobnym żwirkiem (1-2mm).
Czyli bez szaleństw...
Ogólnie nie miałem jakichś złych doświadczeń z ziemią, ale cały proces dojrzewania przebiegał jakby inaczej. Miałem wrażenie, że po zalaniu podłoże musiało się przegryźć - co miało sfermentować, to sfermentowało, ale chyba było to naturalne.
Co do podłoża, jeśli będę startował z następnym zbiornikiem lub zmieniał obecny, to ziemi dam ok. 2 cm za to dam grubszą warstwę żwiru (poprzednio było mniej niż 5cm).

Proponowałbym jednak wymieszać piach ze żwirem lub poszukać gruboziarnistego piachu do przysypania ziemi.
Masz akwarium o wysokości 50cm, więc nie żałuj podłoża:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

mark_farina nie chce LT ani HT,myślałem o MT. Co do roślin o które pytasz,będzie trochę microsorium i anubiasow,ale przede wszystkim ma być trawniczek,prawdopodobnie z małego Henia. I mchy.

krzych_100 Czytałem właśnie że niektórzy praza w piekarniku na 220C z pół godzinki,ale co to daje?

Czyli tak,3cm ziemi,4cm żwirku gr 2mm i 2cm piachu będzie ok?

Co do nawożenia,będę miał zestaw CO2,a nawozić będę chciał,o ile to ogarnę,to będą sole. Oczywiście jakieś bardziej wymagające rośliny także będą,szkoda marnować butli i światła.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Prażenie zabija pewnie jakieś mikroorganizmy (taki jest tego zamiar), aby po zalaniu i odcięciu tlenu od podłoża zachodziło jak najmniej procesów fermentacyjnych. Piach i żwir jest jałowy i jako taki nie zawiera żyjątek:)
Warstwa żwirku jest po to, aby w żwirku ukorzeniały się rośliny, a nie w ziemi (korzenie i tak wnikną w ziemię).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

krzych_100 Czyli takie podłoże, CO2 i mocne światło nie zmusi mnie do zrobienia typowego HT? Bo wiadomo jak jest w przypadku akwarium HT,a ja z czasem kiesko stoję.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kross pisze: przede wszystkim ma być trawniczek,prawdopodobnie z małego Henia. .
No to chcac nie chcac bedziesz mial bardziej HT niz MT bo to trzeba nawozic i mocno swiecic. Wiec oprocz strasznego tygodniowego ciecia roslin bedzie trzeba ustalic nawozenie, szczegolnie zelazo, pilnowac NPK i mocno swiecic przez te 50cm glebokosci akwarium :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Kross pisze:Czyli takie podłoże
Takie, jak napisałeś, a że masz wysokie akwarium, to przysyp większą ilością żwirku.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Ok. Podłoże będzie jak powyżej.

Kolejna sprawa,przy takiego typu akwarium, jaki zestaw testów potrzebuje przy CO2 i solach? Posiadam testy kropelkowe JBL na pH,GH,KH,NO2,NO3,PO4. (Gdzieś o to pytałem,nie mogę znaleźć gdzie) ale wiem że tam nie było mowy o ziemi jako podłożu.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Witam. Startuję z LT. Dylemat mam ze światłem. Ile godzin i jaką mocą świecić od początku? I co ile o ile zwiększać czasowo jak i moc oświetlenia? Startuję dzisiaj.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

A co tam bedzie roslo jakbys mogl nam zdradzic Danielu?
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Bacopa caroliniana
Rotala rotundifolia 'red'
Sagittaria subulata var. subulata
Vallisneria spiralis
cryptocoryna pygmea
subwassertang
microsorium pteropus
anubias barteri var. nana
Salvinia natans
Ceratopteris cornuta

mark_farina i 3 od Ciebie,ale nazwy mi później podasz :D

To jak świecić od początku?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Swiecic od poczatku, najlepiej 11h. Jestem zdania ze jak ma cos wyjsc to wyjdzie odrazu i nie ma co kombinowac. Sprawdz sobie Azot, Fosfor i jak jest w normie to full ogien ze swiatlem, i nie bedzie problemu. Jesli czubki roslin wysokich dostana wloskow lub meszku to koryguj NPK i zmniejsz delikatnie moc swiatla.

Jesli zdecydujesz sie swiecic od poczatku mocno, to pamietaj zeby rosliny mialy co jesc i duzo CO2 bo z glodu ktos inny to moze wykorzystac.

Czekam na fotki zbiuornika, byle nie roslin w doniczkach :)
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Ale jak dużo CO2 jak bez butli? NPK czyli jakie testy powinienem jeszcze mieć?(u góry podane te co mam)

Czytałem niby że powinienem świecić pierwszy tydzień połową mocy,a później normalny tryb. Ale rozbieżności jest od groma,stąd moje pytanie.

P.S jeszcze nie zalane,bo kurier leci w kulki z dostawą roślin :evil:
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

mark_farina pisze:Jesli zdecydujesz sie swiecic od poczatku mocno, to pamietaj zeby rosliny mialy co jesc i duzo CO2 bo z glodu ktos inny to moze wykorzystac.
Mark, LT to nie jest skrót od Landrynki i Truskawki :)

Kross Ty u siebie, jeżeli dobrze pamiętam, masz możliwość regulacji natężenia światła. Ja u siebie podobnie. Będę startował z 60% i zwiększał o 10% co ok. 5 dni do maxa.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Neurochirurg właśnie o to mi chodziło. Zrobię podobnie. Dzięki.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
ODPOWIEDZ