[160l] Dziennik, Pierwsze LT Krossa

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ale sie kolanicie z tym swiatlem :roll:

Tak pozatym to faktycznie nie polapalem sie ze chodzi o akwarium typu Landrynka/Truskawka. Ja ciagle mam w glowie typ Holender/Tandeta i to mnie tak zmylilo. Niemniej jednak to mysle ze Rotala rotundifolia 'red' bedzie najbardziej niezadowolona z braku CO2, tak mysle ale moge sie mylic, warto by Wojtasa spytac o rosliny :)

Mysle ze troche kolokwialnie podchodzicie do tematu bo np Ja w 240L od piatku swiece na pelny ogien czyli 0.6W/L + CO2 i nic sie nie dzieje, wszystko rosnie, co mialo zgnic na poczatku to zgnilo bo taki byl zamiar eliminacji slabych roslin, glona jeszcze nie ma, NPK + DOC w normie i tylko odmulam z jednoczesnym podmienianiem wody.

Tak z ciekawosci, ale nie to ze sie czepiam tylko powiedzcie mi dlaczego nie powinno sie zaczynac od pelnej mocy? Czy macie na mysli niestabilne warunki i adaptacje roslin czy moze tak jest bo tak wszyscy robia?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

mark_farina pisze: Tak z ciekawosci, ale nie to ze sie czepiam tylko powiedzcie mi dlaczego nie powinno sie zaczynac od pelnej mocy? Czy macie na mysli niestabilne warunki i adaptacje roslin czy moze tak jest bo tak wszyscy robia?
Marku, ja tak nie robię, nie generalizuj. We wszystkich zakładanych od ponad trzydziestu lat moich akwariach z duża ilością roślin zawsze dawałam pełne światło od razu i nigdy nie miałam problemu. Uważam, że rośliny muszą mieć czas na aklimatyzację, ale nie rozumiem czemu mielibyśmy poprzez ograniczanie światła utrudniać im fotosyntezę w początkowym - ważnym dla nich - okresie w nowym zbiorniku. Argument dotyczący pojawiania się glonów zupełnie mnie nie przekonuje.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

No i wystartowałem... Niestety boję się, że wciąż mam za mało roślin na taki typ akwarium, a i ogólnie coś wieje pustką,jak sądzicie? Proszę o rady, krytykę lub w ostateczności ciut pochwały :D
Ma to być typowe akwarium LT.

Podłoże to:
- 3cm ziemi uniwersalnej (prażona w piekarniku)
- 5cm żwirku rzecznego 1-3mm
- 2cm piachu (a bo nie wiem czy będą kiryski czy nie)
- 1-2cm jest żwirku między szybą a ziemią

Rośliny jak już pisałem to:
- Bacopa caroliniana
- Rotala rotundifolia 'red'
- Sagittaria subulata var. subulata
- Vallisneria spiralis
- cryptocoryna pygmea
- subwassertang
- microsorium pteropus
- anubias barteri var. nana
- Salvinia natans
- Ceratopteris cornuta

Akwarium zalane dzisiaj o 15

https://images81.fotosik.pl/764/c3c8137bbcf3a76cmed.jpg
https://images83.fotosik.pl/764/9f8ac26fc6bdb34bmed.jpg
https://images84.fotosik.pl/765/b63c856afec30f48med.jpg
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Kross
Ma się podobać przede wszystkim właścicielowi, ale prosisz o jakiś komentarz to … nie wiem od czego zacząć. Może od korzenia po prawej. Ułożył bym go inaczej bo teraz wygląda jak figurka stegozaura (może do góry nogami). To microsorum w tym miejscu w ogóle nie pasuje (posadź może na jakimś kamieniu/skale gdzieś z boku). Prawy tył zostawiłbym dla nurzańców. Paprotnicę przeniósłbym na lewo. Pozostałe rośliny zgrupował na środku. Lewy korzeń obsadził anubiasem nana petite. Korzenie ustawiłbym niesymetrycznie. Ciężko to opisać dokładnie 

mark_farina
BARA

Trochę spłyciliście temat. Wcale nie jest tak, że stosuje się stopniowanie światła w każdym świeżym zbiorniku. Trzy przypadki przychodzą mi do głowy:

1. Obsadzenie nowego zbiornika roślinami in vitro (wskazane pełne oświetlenie od początku, CO2 i nawożenie),
2. Gęsto obsadzony zbiornik od momentu startu,
3. Słabe światło w zbiorniku. Jak ktoś ma 0,3W/l to raczej jest niewskazane świecić nawet na początku krócej przy tak byle jakim świetle.
4. Kombinacja powyższych czynników.

Stopniowanie oświetlenia ma związek głównie z aklimatyzacją roślin z hodowli podwodnej albo emersyjnej. Wiemy ile i jak aklimatyzacja może przebiegać. W tym okresie nie jest dziwne, że wstrzymujemy się od nawożenia, ale skrócenie oświetlenia już dziwi? Jakie są potencjalne zagrożenia świecenia „pełną parą” w takim gołym zbiorniku jak Daniela? (pierwotniaki – wcale nie występują zawsze, zielenice, szczególnie nitkowate, rozbuchanie metabolizmu). Stopniowanie oświetlenia osłabia konkurencję glonów w otoczeniu roślin przechodzących aklimatyzację i niekorzystających w pełni z tego czym im świecimy, wolniejszy rozwój w niedojrzałym zbiorniku, kontrola wzrostu i późniejsze łatwiejsze dobieranie nawożenia). W skrócie tak wygląda moje zdanie. Osobiście stosuję też przerwę w oświetleniu w ciągu dnia, która wywołałaby pewnie podobną dyskusję.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No i w koncu udalo sie wystartowac :)

Ja mam bardzo zly gust i zadnych mysli aranzacyjnych ale nie pasuja mi dwa rozne typy korzeni jeden to chyba redmoor, a drugi jakis afrykanski ciezki barwiacy wode? Tak wg mnie spojnosc psuje.
Bym z przodu zrobil trawnik i zagescil malenstwa z przodu i grupowal rosliny srednie w srodku i w koncu na tyle mikrosoria i wyzsze ziele. Kurcze wiem ze ciezko jest aranzowac cos i sam nie chce nic mowic bo jestem w tym slaby.

A odnosnie swiecenia to tutaj musze z czystym sumieniem pogodzic dwie opinie bo oboje macie racje.

Jak mamy rosliny ze starego zbiornika na starej wodzie w nowym baniaku to jak najbardziej swiecimy pelym swiatlem.
Jak startujemy z nowym zbiornikiem, a rosliny maja przed soba tygodnie na adaptacje i nie wiadomo co bedzie w wodzie plywac to owszem swiecimy mniej.

Tutaj sie zgadzam, byc moze moja sugestia dla Daniela zeby dowalic pelny ogien lampy wyszla z tego powodu ze nie bylem swiadomy ze startuje z nowym podlozem, roslinami i woda. Ja u siebie mam 50% starej wody, stare filtry i stare rosliny wiec nie boje sie o nic ale to jest sytuacja, ktora przytoczyla Basia, natomiast Mariusz w przypadku 160L Daniela ma odmienne zdanie i tzreba sie z tym zgodzic.

No to fajnie se pogadalismy ten teges :)
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Neurochirurg
mark_farina

Dzięki za opinie i rady. Wrócę do zdrowia,to coś pozmieniam. Microsorium też mi nie pasuje na tym korzeniu,trafi na pewno na kamień. Nie ukrywam że sadzenie roślin odbywało się na szybko,bo dostawca leciał w kulki i dowiózł mi jak miałem za niedługo wychodzić z domu. Będę chciał na pewno dokupić więcej roślin.

Korzeń po lewej to redmoor a tego po prawej wyciągnąłem z Dunajca,ciort wie co to za rodzaj :)
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Widzisz ja to se posadzilem ziele w doniczkach i se przestawiam jak mi pasuje :D
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Witam. Po poradach ciut mała aktualizacja, parę zmian i dołożyłem Anubisa nana petit. Ale moje wizja aranżacji słabo wypada. Zaczęły się pojawiać okrzemki, więc zwiększyłem moc oświetlenia. Niedługo testy wody. Komentować :wink:

https://images81.fotosik.pl/782/5a631177de9a5f23med.jpg
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Znacznie, znacznie, znacznie lepiej :brawo Czekać teraz aż podrośnie wszystko.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Neurochirurg no nie wierzę :) zobaczę jak zacznie to rosnąć,ale coś na pewno jeszcze dam na pierwszy plan z lewej strony.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Siemana :)

Trawnika siej panie Danielu, bedzie bardzo fajnie z tymi korzeniami.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

mark_farina no tak właśnie się zastanawiam. Ale najpierw chce zobaczyć czy sagittaria mi wytrzyma,bo póki co słabo coś z nią. Poczekamy,zobaczymy.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Przyjemnie :)
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Witam. Mijają prawie 2 tygodnie od startu,parametry zmierzone,podaje te co mam,czy brakuje jakiegoś konkretnego testu? Jak nie było mnie 3 dni pojawiły się ukochane glony. Te brązowe to pewnie okrzemki,za korzeniem po prawej stronie jak i z tyłu między roślinami. Niby zwiększyłem moc światła, ale nic to nie pomogło. Pojawia się także zielony nalot na piasku i meszek na szybach,nie wiem co o tym sądzić. Proszę o porady. pH trochę duże,powoli zbije na pewno do ph7,bo jeszcze nie zdecydowałem co do obsady. Co do testu NO2 patrzyłem na środkową linijkę, prawidłowo?(jak na zdjęciu)

pH - 8
GH - 15
KH - 7
NO2 - 0,05
NO3 - 5 (tak mam patrzeć na wykres?)
PO4 - niewykrywalne

https://images81.fotosik.pl/785/6f1cb5543028caddmed.jpg
https://images81.fotosik.pl/785/bdf36a736ca95694med.jpg
https://images84.fotosik.pl/785/04d67abb48a79d31med.jpg
https://images81.fotosik.pl/785/ccf3f4ebf04b403cmed.jpg
https://images82.fotosik.pl/785/dfe87f54684ddae8med.jpg
https://images83.fotosik.pl/784/0c7d060ee5c1d3f1med.jpg
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Chciałeś LT to podmieniaj wodę :) a na poważnie, okrzemki to bym zwyczajnie próbował przeczekać. Co do zielenic to wycieraj szyby, podmień wodę. Nie mam doświadczenia z ziemią, więc nie wiem co ona może uwalniać do słupa w świeżym akwarium.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ