Poród gupika

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Maartynka
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2016 14:36

Poród gupika

Post autor: Maartynka »

Cześć,
Mam pytanie dotyczące gupików, szukałam odpowiedzi w Internecie niestety nigdzie nie ma tego co mnie interesuje. Moja samiczka o 12 urodziła dwa maluchy, a od tamtego czasu jest bez żadnej zmiany, a brzuszek wielkością się nic nie zmienił. Czy wiecie może czy ta dwójka to koniec i mogę ją wyłowić z kotnika? Możliwe, że ma problemy z porodem?
Pozdrawiam! :)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Absolutnie wyłów z kotnika. Trzymanie ryb w 'kotnikach' powoduje u nich niepotrzebny stres, co może prowadzić do komplikacji przy porodzie u jajożyworódek... co prawdopodobnie sobie właśnie sprawiłaś.
Maartynka
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2016 14:36

Post autor: Maartynka »

Dhuz właśnie oglądałam różne filmiki dotyczące porodu gupików i wszystkie dobrze sobie radziły, no cóż. Kotnik jest z siateczki, a ona jest tam już 3 dni bo sama nie byłam pewna kiedy się zacznie, nie mam doświadczenia więc ją wylowie. Dziękuję : )
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zgadzam się z Dhuzem - kotnik jest kompletnie niepotrzebny w przypadku trzymania ryb żyworodnych w prawidłowo urządzonym dla nich akwarium głównym. Trzymanie samicy w kotniku powoduje stres - ryba nie ma jak się ukryć, odpocząć. Brak poczucia bezpieczeństwa może wpłynąć na poród.
Jakoś nie jestem w stanie zrozumieć idei kotników, w których ktoś wkłada samicę. Daj kotnik do akwarium i przełów do niego młode, zapewnij im rośliny pływające i jakiś korzonek. Wtedy tak. Ale sama samica w pustej siatce pod lustrem wody wystawiona stale na światło? Okropność!

Wyłów samicę, niech dojdzie do siebie w akwarium. Mam nadzieję, że akwarium jest wystarczająco duże na trzymanie gupików, że podmieniasz wodę regularnie co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna i że zapewniasz gupikom duży udział karmy roślinnej (mogą być płatki), bo jej potrzebują?

Samica w dobrych warunkach może urodzić jeszcze młode.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maartynka
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2016 14:36

Post autor: Maartynka »

Akwarium to 60l, rybka już spokojnie pływa, głównie chodzi o to, że mam wiele różnych rybek i martwię się, że nie zobaczę młodych i nie będę mogła ich wyłowić, na razie obserwuję ale bardzo dziękuję, zobaczymy co będzie potem :) ps akwarium jest dopiero od tygodnia, więc uczę się: )
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie rozumiem? Akwarium od tygodnia? Nie dojrzewało minimum dwa tygodnie? I jeszcze masz dużo ryb?
Oj...czy wiesz co to jest cykl azotowy, filtracja biologiczna i dobór obsady do warunków litrażu i parametrów wody?

Nie mam do Ciebie pretensji i na Ciebie nie krzyczę, ale akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia. Musisz się nauczyć ich pielęgnacji i spełniania ich potrzeb, inaczej niestety poumierają.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maartynka
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2016 14:36

Post autor: Maartynka »

BARA 2 lata temu miałyśmy z mamą akwarium i ona na pewno mogłaby się więcej w tym temacie wypowiedzieć jednak teraz ja sama postanowiłam znowu stworzyć taki mały wodny świat ale tu jednak potrzeba wiedzy której mi jeszcze brakuje, zresztą z tego co pamiętam gupiki nie należą do rybek, które wymagają szczególnej opieki, że tak się wyrażę. A jeśli chodzi o regularne sprzątanie to tego jestem świadoma: ) rybek było 10 i trzymają się świetnie, ja zwykle odstawialam wodę na jedną dobę i dopiero wpuszczalam :)

I jeszcze jedno pytanie, czemu moja druga samiczka tak strasznie gryzie "ciężarną" po wpuszczeniu do akwarium?

Nie pisz proszę posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy w akwarium jest dużo roślin i kryjówek dla ryb?
Jeżeli jesteś zaniepokojona nękaniem rybki przez inną, wyłącz na razie oświetlenie akwarium i daj gupikom odpocząć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maartynka
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2016 14:36

Post autor: Maartynka »

Kryjówek jest sporo, roślin jest niewiele ale zaraz pojadę kupić te pływające, Dziękuję bardzo raz jeszcze!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę szybko dokupić roślin korzeniowych, mogą być zwartki, nurzańce, żabienice i inne. Gupiki wymagają gąszczu w którym mogą się ukryć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ