Budowa pokrywy o wymiarach 80x30cm z paneli ściennych PCV8mm

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Budowa pokrywy o wymiarach 80x30cm z paneli ściennych PCV8mm

Post autor: porki38 »

Witam.

Przedstawię Wam jak zbudowałem pokrywe do akwarium 90l. Do jej uzycia wykorzystałem panel ścienny o grubości 8mm i szerokości 37cm. Niestety te szersze są juz wcofywane z uzycie i trudno je dostać, ale jakoś mi się udało. A spienionego PCV nigdzie w okolicy nie mogłem dostać, a nie opłacało mi sie jechać tylko po PCV jakieś 80km w jedną strone :wink:
Wszystko cięte było malutką szlifierką kątową. Na początku może nie wyglądło to najlepiej, ale gdy się wszystko skleiło to przyszedł czas na wyrównanie krawędzi.
Obrazek

Po wycięciu przyszedł czas na klejenie. Do klejenia PCV użyłem jakiegoś kleju do rur PCV. Dodatkowo wspierałem się super-glue :D
Obrazek
Obrazek

Teraz należałoby sie zająć elektroniką. Do tego celu zakupiłem statecznik elektroniczny polskiej firmy EMC na 2 świetlówki T8 18W z ciepłym startem. Następnie kupiłem 4 oprawki bryzgoszczelne wkręcane. I na koniec same rury czyli 2 świetlówki Philips TLD 950 18W.
Obrazek

Po podłaczeniu:
Obrazek

Teraz należało wkleić listwe z świetlówkami do pokrywy. W tym celu użyłem kleju super-glue a po brzegach pojechałem klejem do rur PCV.
Obrazek

W tym momencie zadecydowałem że starter będzie zawieszony z tyłu pokrywy. Należało teraz zrobić jakiś prowizoryczny odblask (folia aluminiowa spozywcza :D )
Obrazek

Teraz wystarczyło pomalować całą pokrwye sprayem na zewnątrz i można było juw stawiać pokrywe na akwarium. oto efekt końcowy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeba jeszcze powiedzieć o kosztach budowy takiej pokrywy:
-panel PCV o długości 270cm- 35zł
-klej do rur PCV- 15 zł
-2xsuper-glue- 2,50zł
-spray czarny- 11zł
Razem-63,5

Teraz podam koszty elektroniki:
-statecznik elektroniczny EMC 2x18W- 45zł
-4 oprawki bryzgoszczelne- 30 zł
-2 rury Philipsa TLD 950 18W- 30zł
-kable- 5zł
Razem-105zł

Razem pokrywa i elektronika-168,5zł

Na koniec dodam, że w budowie pokrywy bardzo pomógł mi mój tata i za to mu dziekuje :D

Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Witaj, nieźle wygląda na koniec naprawde :) korzystając z okazji że ja też jestem w trakcie budowy swojej (dziś bede impregnował) zadam pytania: - stanie sie tragedia jak nie dam oprawe bryzgoszczelnych ? (nie chce mi sie czekać na nie .....), też mam baniak 90 l i też z założenia chce dać 2 x 18 W jedak nie będzie to za mało ? tym bardziej że będzie kilka ładnych centymetrów od rur do lustra wody - może dodać jeszcze 8 W gdzieś na środek ? (tymbardziej że moje szkłoma 40 cm wysokości :? )
pozdrawiam, porki naprawde ci to super wyszło, ale będzie jeszcze lepiej jak zobaczymy już w akwa wode i roślinki :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Piękne wykonanie i precyzję super widzę i żadnej prowizorki tylko krok po kroku dokładność, staranność. No i efekt koncowy wspaniały. Bardzo mi się podoba i gratuluję pomysłu oraz wykonania.
Zdjęcia z przebiegu budowy tez fajnie przedtsawione. Jednym słowem ekstra!

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Noo ładnie wygląda, ja myślałem, że to będzie kładzione bezpośrednio na akwa a to na nóżkach, fajna pokrywa, fajna :wink: :wink:

Saddamek spokojnie możesz dać zwykłe oprawki, ja wczoraj robiłem pokrywe z paneli na akwa 60 l - 2x15 W Leuci 6500 K i dałem zwykłe oprawki, pokrywa na nóżkach jest i nie nad całym akwa więc woda nie powinna się aż tak po niej skraplać :wink:
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

No całość pokaże gdzieś tak miniumum za miesiąc (nie wiem ile będzie trwała aranżacja akwarium :roll: ) ale na pewno pokaże :D . Co do mocy swietlówek to ja mam o,4W ale wysokośc wynosi dokładnie 29cm, więc malutko. W sumie to mógłbys jeszcze tam jakąś rure dorzucić. Co do zwykłych oprawek to ja nie nie chciałem ryzykować bo mam statecznik elektroniczny, więc jakby jakies zwarcie czy coś to bym kupe kasy stracił. Zawsze lepiej dac bryzgoszczelne choć sporo osób mówi że z powodzeniem używa zwykłych.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
domenicos
Posty: 189
Rejestracja: 20 lut 2006 13:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: domenicos »

No trzeba przyznać, że naprawdę pokrywa wygląda na fachową robotę.
Ja jestem w trakcie kończenia drewnianej pokrywy do mojej 80-ki. Jednak zrobiłem ją zakładaną na akwarium, gdyż wolę, gdy lustro wody jest niewidoczne.
W chwili obecnej rozważam kupno 240l. I też myślałem nad samodzielną budową pokrywy, ale zrezygnowałem z tego powodu, iż akwa ma być raczej profilowane, a ciężko byłoby wykonać precyzyjnie pokrywę na giętą szybę. Więc chyba zostanie mniej wygodny ABS ;-)
No chyba że ktoś wykonywał taką włąśnie pokrywę i chciałby się pochwalić swoimi osiągnięciami, to chętnie bym pooglądał ;-)
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Ja zawsze miałem otwarty zbiornik. I w tym przypadku też musiał taki być gdyż na bocznej ściance jest zawieszony filtr kaskadowy. Poza tym z uzupełnianiem wyparowanej wody nie będzie problemu (mam dostęp do miękkiej wody) Jedyne czego się boję przy takim rozwiązaniu to jest kurz zbierający sie na lustrze wody (może powstać korzuch). Ale mysle ze jak się wymusi większy obieg wody to nie powinno byc problemu. Poza tym wymiana gazowa będzie ułatwiona, a gdy będzie ciepło to nie będzie zjwaiska nadmiernego narzewania się akwarium.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Bardzo fajna pokrywa :)
Jak na nią patrzę to nabieram nadziei, że i mi uda się taką zrobić :D
Czy to sreberko Ci nie zejdzie przy np. podnoszeniu pokrywy?.. :wink:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
domenicos
Posty: 189
Rejestracja: 20 lut 2006 13:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: domenicos »

No poniekąd masz rację.
Mi jednak nie chodziło o kwestię przykrycia zbiornika, ale o to, że wolę jeśli patrząc z przodu na akwarium, nie było widoczne lustro wody ;-)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Lum pisze:[...]
Czy to sreberko Ci nie zejdzie przy np. podnoszeniu pokrywy?.. :wink:
jest przyklejone na super glue, lecz jest to rozwiąznie chwilowe. Kiedy będe miał troszke pieniędzy to kupie sobie orginalne odbłysniki :wink:
pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
pala
Posty: 63
Rejestracja: 07 sty 2006 13:39

Post autor: pala »

A czy 2 razy 18W , to nie za malo na 90L akwa ?
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

pala pisze:A czy 2 razy 18W , to nie za malo na 90L akwa ?
Hehe wiedziałem ze ktoś w końcu o to spyta...
Szczerze mówiac to może i troche mało, ale ja nie nastawiam się aby moje akwarium miało byc jakąś fabryką tlenu lub mieszlanią nawozów :lol: . Ludzie musicie zrozumieć to że samo światło nie da efektów. Podstawową jest tu równowaga bilogiczna. Przy świetle jakie teraz jest (0,4W/l) na prawde można dużo zdziałać. Najlepszym przykładme jest sam Norbert Sabat który z niczego potrafi zrobić naprawde wiele. Przykład: zbiornik 48litrów i tylko jedna świetlówka 18W i tym zbiornikiem pobił wszsytkich na kolana w konkursie APC http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... hp?t=13423 http://www.aquaticplantcentral.com/cont ... on=viewall
Jest taka zasada, że im mniej światła tym mniej trzeba robic przy zbiorniku. Czyli mniej przycinania roslin, mniejsze ryzyko zachwiania równowagi biologicznej a co za tym idzie większa ochrona przed niekontrolowanym zakwitem glonów. Dodatkowo lejemy mniej nawozów (które są bardzo drogie) i mniej płacimy za prąd. Jeśli jest cos niezrozumiałe to prosze pytać :lol:
Dodam jeszcze że do tej pokrywy będą dołożone orginalne odbłysniki, więc światła na pewno nie braknie.

Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
pala
Posty: 63
Rejestracja: 07 sty 2006 13:39

Post autor: pala »

Pytalem,bo tez mam takie 96L akwarium z orginalnymi odblysnikami i swiatla u mnie nie za duzo.(foto w galerii) Moge sobie kryptokorynki chodowac a i tez nie sa one u mnie okazale :lol:
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

pala pisze:Pytalem,bo tez mam takie 96L akwarium z orginalnymi odblysnikami i swiatla u mnie nie za duzo.(foto w galerii) Moge sobie kryptokorynki chodowac a i tez nie sa one u mnie okazale :lol:
No tak tylko że u mnie to jest tylko 29cm wysokosci...więc chyba troszkę róznicy jest :wink:
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Saddamek pisze: [...]pozdrawiam, porki naprawde ci to super wyszło, ale będzie jeszcze lepiej jak zobaczymy już w akwa wode i roślinki :)
A prosze bardzo :D :D

Obrazek

Wode widać, roslinki widać, full wypas :D :D
A tak na poważnie to ogólną fotke zbiornika pokaże jutro (tło sie suszy :D ) Ta fota pokazuje jak funkcjonalna jest pokrywa.

Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
ODPOWIEDZ