Skalary opieka nad narybkiem

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wasyll25
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2016 17:16

Skalary opieka nad narybkiem

Post autor: wasyll25 »

Chciałabym wiedzieć jak długo skalary opiekują się swoim narybkiem? Od złożenia ikry minęło już 10 dni małe rybki pływają cały czas z opiekującą się nimi parą. Puki co samiec jest tak agresywny że nie jestem w stanie zabrać narybku. Gdy złapałem jedną z jego pociech do siatki tak się zdenerwował że nie mógł jej z tamtąd wyciągnąć (próbował dlugo), że poprzewracał wszystkie korzenie i wyrwał kilka roślin. Gdy złapałem dokładnie pięć rybek do kotnika, to tak długo go targał że zrobił w nim małą dziurkę przez którą zabrał swoje małe. Nawet podczas karmienia mnie atakuje. Wszystkie ryby są schowane przy dnie na skraju akwarium. Jest to pierwsze tarło. Skalary mam od małego od różnych hodowców. Boję się że nagle przestaną się opiekować i będzie po rynkach. Kiedy mogę się tego spodziewać?

Zauważyłem że narybek coraz swobodniej pływa po akwarium, narazie opiekującą para je ciągle zbiera.

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Nie pisz posta pod postem, to raz. Dwa - Skalary to pielęgnice więc nie rozumiem Twoich obaw. Rodzice opiekują się narybkiem dosyć długo. U siebie odławiałem dorosłe w momencie kiedy młode zaczęły samodzielnie jeść chociaż miałem przypadki że musiałem odłowić rodziców jak tylko młode się wykluły bo były zjadane przez rodziców. Jeśli to faktycznie pierwsze tarło ryb i dorosłe wykazują aż tak silny instynkt opiekuńczy to trafiłeś z rybami ''w dziesiątkę''.
Akwarystyka to fajne hobby :)
wasyll25
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2016 17:16

Post autor: wasyll25 »

Małe zniknęły, mam tylko nadzieję że gdzieś się pochwały w zaroslach. Na szybie jest nowa Ikra.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Nic dziwnego. Jak stresujesz tak rodzicow...
Co sie dziwic. Jezeli rodzice prowadza mlode, ingerencje w akwarium ograniczamy do minimum. Czyli tylko do karmienia.
Wsadzanie rak do zbiornika, lub machanie siatkami czy nawet zblizanie sie do zbiornika moze spowodowac wlasnie stres i zjedzenie narybku przez rodzicow.
Marcin!
wasyll25
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2016 17:16

Post autor: wasyll25 »

Wyłowić próbowałem na samym początku przez 4 dni momentu gdy narybek zaczął pływać, nie robiłem nic w akwarium prócz karmienia ryb
ODPOWIEDZ