Krewetki umierają

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Kamil_96
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2017 14:45
Lokalizacja: Kombornia

Krewetki umierają

Post autor: Kamil_96 »

Witam. Wczoraj zakupiłem sobie 2 krewetki Red Cherry i 2 Red Crystal, kiedy dotarły do akwarium wydawało mi się, że jest wszystko ok. Były bardzo żywe i aktywne. Dzisiaj rano, kiedy karmiłem rybki zauważyłem, że jedna z krewetek leży odwrócona nogami do góry i nie ukazuje żadnych funkcji życiowych. Porozglądałem się po akwarium i zauważyłem kolejne 2 sztuki miały podobne objawy. 1 sztuki Red Cherry nie mogłem się dopatrzeć więc już dalej nie szukałem. Okazało się, że po godzinie wyszła z ukrycia i do chwili obecnej żyje. Jednak obserwując jej zachowanie zauważyłem, że ogon ma cały czas spuszczony w dół, jest dużo mniej ruchliwa, kiedy już wypływa z podłoża bardziej przypomina to jakby ponosiła ją woda, a nie były to jej odruchy. Wczoraj była bardzo żywa i aktywna dzisiaj tego nie ma, może mi się zdaje ale mam wrażenie jakby jej barwa była trochę inna, mniej wyrazista.

Akwarium założyłem nie dawno (w środę) i dopiero zaczynam. Proszę o jakieś informacje jeśli ktoś wie dlaczego tak się stało, że te krewetki nie przetrwały.
Z pozostałymi rybami, które mam w akwarium nie ma żadnego problemu i jak na razie nie ukazują żadnych objawów, które by wskazywały, że coś się z nimi dzieje.

Opis akwarium:

-litraż (wymiary akwarium) 30L
-obsada ryb: glonojad, kirys, 2 sztuki neonków, 2 sztuki gupików i 2 sztuki mieczyków
-pokarmy którymi karmisz ryby: TetraMin
-temperatura wody i jej parametry (jeżeli je znasz) 23 stopnie temperatura stabilna, jeśli się zmienia to w ciągu dnia przyrasta stopniowo do 24 stopni, parametrów nie mierzyłem.
- wody jeszcze nie podmieniałem, przy zakładaniu akwarium dodawałem środek Tropical Aqua Care, nie wiem czy to coś zmienia czy nie ale jako podłoże pod roślinki dałem zwykłą ziemię uniwersalną pod rośliny.
-akwarium stoi od 4-ech dni
-ryby wpuściłem 05-01, a krewetki 6-tego pod wieczór
-sprzęt jaki mam w akwarium to: grzałka z termostatem, filtr wewnętrzny Hanza Aquaristic o wydajności 200l/h z deszczownicą, oświetlenie to diody LED zamieniłem je, ponieważ na początku miałem zwykłą żarówkę ale z tego co się dowiedziałem to jest to słabe światło dla roślinek i zamieniłem to na diody o ok 15w i barwie światła biały zimny 6500k.
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo: 2 rodzaje roślinek ( załączone na zdjęciu)
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby: jedna roślinka sztuczna
-co jest podłożem: kamienie akwariowe i żwir marmur akwariowy + ziemia uniwersalna jako podłoże dla roślin

Linki do zdjęć:

https://zapodaj.net/ce28d66c55150.jpg.html

https://zapodaj.net/77bd25f9c76c4.jpg.html

https://zapodaj.net/7fc4c432fa09b.jpg.html

https://zapodaj.net/66cade556ee2c.jpg.html

https://zapodaj.net/030554c6f6936.jpg.html
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Krewetki to początek ...

W takim litrażu nie powinieneś trzymać ryb. Masz zimną wodę, zaraz zdechną gupiki. Zwierzęta do akwarium wpuszcza się po min dwóch tygodniach, jak dojrzeje. Za chwilę ryby będą się truć azotynami. Oddaj ryby i zacznij od początku.

Co do wystroju ...
Rozumiem, że roślina sztuczna to ten piękny kwiatek. Za nią masz coś co wygląda jak dracena i to pewnie jest jakaś błotna roślina. Podłoże wygląda jak byś przyniósł je z cmentarza. Zameczek ...

Generalnie warto się przygotować jakoś merytorycznie do prowadzenia akwarium. Proponuję zacząć od początku zgodnie ze sztuką. Zwierzęta oddać bo zdechną niebawem.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Kamil_96
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2017 14:45
Lokalizacja: Kombornia

Post autor: Kamil_96 »

Co do wystroju to zgadza się nie wygląda to "pięknie" , ale przechodząc do setna, jeśli dobrze zrozumiałem to głównym czynnikiem tego co się stało są złe parametry wody spowodowane zbyt wczesnym wpuszczeniem ryb do zbiornika ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

1. Akwarium niedojrzałe - poczytać o cyklu azotowym
2. Nieznane parametry wody (pH, KH, GH) - pod nie dobiera się ryby
3. Akwarium i woda niedostosowana do wymagań ryb - poczytać o wymaganiach ryb.

Zbyt szybkie wpuszczenie ryb to jedna z wielu rzeczy, które doprowadzą je do śmierci w tych warunkach.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Kamil_96
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2017 14:45
Lokalizacja: Kombornia

Post autor: Kamil_96 »

Ok dziękuję za pokierowanie i cenne informacje :) Faktycznie lepiej dla ryb i dłuższego życia akwarium będzie rozpoczęcie wszystkiego od początku.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Nastepny moj post o tej samej tresci.
(Kiedy zalewa sie nowe akwa nie istnieja (Jest ich bardzo malo) Bakterie nitryfikacyjne w akwarium i filtrze. Wszelkie odchody ryb i czastki rozkladajacych sie roslinek przemieniaja sie w zaleznosci od pH w Ammonium, lub Ammoniak. Dopiero gdy bakterie ( Nitrosomonas i Nitrosococcus) sie rozwina przetwazaja one Ammoniak i Ammonium w bardzo trujacy Nitrit (NO2). Dopiero gdy w wodzie istnieje Nitrit, zaczyna sie dalsza grupa bakterii rozwijac (Nitrobacter i Nitrocystis). Ktore oksyduja Nitryt w Nitrat. Ten nie jest mocno trujacy! Ten czas w ktorym ta druga grupa Bakterii sie jeszcze nie rozwinela i stezenie NO2 wzrasta, nazywany jest Nitrit pick (pick = szczyt) To wlasnie zjawisko wystapilo w Twoim akwarium! Ten Nitrit pic wystepuje miedzy 2 a 5 tygodniem po zalaniu zbiornika. )
W twoim przypadku ryby truja sie juz Amoniakiem.
Marcin!
Kamil_96
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2017 14:45
Lokalizacja: Kombornia

Post autor: Kamil_96 »

A da się to jakoś zatrzymać w postaci jakiś np środków jak np te uzdatniacze ??
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Po co chcesz zatrzymać cykl azotowy? Chyba po to, by ryby się truły. Akwarium ma dojrzeć. Czemu tak ciężko to zrozumieć :P
Kamil_96
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2017 14:45
Lokalizacja: Kombornia

Post autor: Kamil_96 »

Może źle się wyraziłem :) Chodziło mi o to, aby się dowiedzieć czy da się jakoś wzmocnić ryby aby do czasu dojrzania akwarium ryby nie zdechły.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Pewnie,że się da nie wpuszczając ich do takiego zbiornika :)
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz kirysa czy kiryska? Niestety w 30l nie powinno się trzymać jakichkolwiek ryb, a Ty wymieniasz gatunki wymagające litrażu powyżej 120l, o różnych potrzebach co do parametrów wody. Radzę oddać ryby póki jeszcze żyją i zacząć od czytania podstaw akwarystyki. Akwarium ma zapewniach rybom warunki, jakich portrzebują począwszy od urządzenia zbiornika zapewniającego schronienia (gąszcz roślin, korzenie, kokosy) po dostosowane parametry wody. Nie żartuję. W 30l warto będzie stworzyć piękne krewetkarium i nic więcej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kamil_96
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2017 14:45
Lokalizacja: Kombornia

Post autor: Kamil_96 »

Ok to będę musiał zacząć od nowa i doczytać wszystko aby było to tak jak trzeba. Dziękuję za wszystkie wskazówki.
ODPOWIEDZ