Ikra w akwarium towarzyskim (pielęgniczka ramireza)

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
logan
Posty: 36
Rejestracja: 27 paź 2016 14:53

Ikra w akwarium towarzyskim (pielęgniczka ramireza)

Post autor: logan »

Ponownie zwracam się do Was z prośbą o radę.
Ku mojemu zaskoczeniu w akwarium pojawiła się ikra pielęgniczek ramireza.
Ryby są w akwarium od soboty, więc dość krótko. Z drugiej jednak strony po ich zachowaniu myślę, że w akwarium czują się dobrze. Wszystkie ryby są wybarwione, radośnie pływają, brak agresywnych zachowań. Karmione płatkami (różne rodzaje, pokarmem miękkim - soft line tetra i mrożonym solowcem)
Wszystkie ryby są na razie małe.

W dniu dzisiejszym testy:
NO2 - <0,01
NO3 - 1
PO4 - 0,5
KH - 7
GH - 7
temp. 27 st. C.

Myślę, że akwarium jest urządzone przyjaźnie dla ryb (nie wygląda już zupełnie tak jak na zdjęciach w galerii). Są w nim korzenie, kamienie, roślinki się rozrosły. Ryby mają pomiędzy nimi naturalne kryjówki (widzę jak czasami je wykorzystują). Do tego z liści - m.in. liście migdałecznika, które są dość duże.

Ikra pojawiła się na kamieniu. Jest raczej otoczona roślinami, korzeniem i migdałecznikiem. Samiec pilnuje ikry.
Mimo wszystko jest to akwarium towarzyskie.
Początkowo myślałem, że gdy zaistnieje taka sytuacja, to zostawię wszystko naturze. Gdy przyszło co do czego, to nie napalając się, może bym jednak spróbował :).
Nie chcąc wtryniać się w sąsiedni temat o kakadu założyłem ten.

Co byście mi radzili:

1/ nie podejmować żadnych kroków i liczyć, że rybki znajdą naturalne schronienie w aranżacji akwarium?

2/ podjąć działania odseparowujące inne ryby od pielęgniczek i ikry? Jedyne co mi przychodzi do głowy, podobnie jak autorowi innego tematu - to przedzielić akwarium na pół jakąś siateczką, tak aby inne ryby nie miały dostępu do narybku

3/ gdyby pojawiły się rybki to co z karmieniem? Od razu powiem, że raczej nic nie wyhoduję w warunkach domowych. W rachubę wchodzi jedynie zakup gotowego produktu. Tylko którego?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Nie grzeb w akwarium, jeśli para jest dobrana jak należy, to będzie bronić ikry i wylęgu. Gdy pojawią się młode, możesz karmić przetartym na pyłek pokarmem suchym rozrobionym z wodą i dozowanym strzykawką, nie zapominaj o karmieniu rodziców dobrym jakościowo pokarmem.
lesiuuu
Posty: 62
Rejestracja: 25 gru 2016 11:08

Post autor: lesiuuu »

Oj dobrze mi temat znany, też się cieszyłem kiedy ramirezy złożyły mi ikre, niestety z nimi jest tak że to zależy od pochodzenia, mogą od razu bronić ikry lub dopiero się uczyć i przy około 3 podejściu dojdzie do wylęgu, natomiast jeśli ryby są w towarzyskim to marna szansa na to że przeżyją, chyba że masz bardzo drobne rybki typu neon simulans, jeśli duże takie jak skalar to zapomnij. Druga sprawa załóżmy że chcesz je oddzielić, wszystko fajnie rybki dorosną i co wtedy? wrzucisz je do ogólnego i będziesz miał akwarium z mnóstwem pielęgnic które są rybami terytorialnymi, chyba że masz gdzie je odsprzedać to wtedy gra jest warta świeczki.
ODPOWIEDZ