Czy mój mieczyk jest w ciąży?

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Bartek02
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2017 20:38
Lokalizacja: Radom

Czy mój mieczyk jest w ciąży?

Post autor: Bartek02 »

Witam, kupiłem mieczyka 3dni temu. Pan w sklepie zoologicznym mówił że mieczyk jest kotny. Jest to mój pierwszy raz gdy mam rybkę w ciąży. Nie potrafię powiedzieć co to jest, takie długie białe, jak inne ryby się załatwiaja to ona co kilka godzin robi cos takiego. Kiedy może urodzic, i czy włożyć ją do kotnika?
Prosze o pomoc!! :idea:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Długie, białe i ciągnące się odchody świadczą o zakażeniu ryby nicieniami i jest to problem z układem pokarmowym, a nie ciąża.
Czy opisujesz samicę mieczyka? Czy ma objawy ciąży? Czy możesz zamieścić zdjęcie ryby i opisać akwarium, w którym ją trzymasz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Bartek02
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2017 20:38
Lokalizacja: Radom

Post autor: Bartek02 »

Akwarium 35l
Woda w akwarium była wymieniana 2 tygodnie temu, w akwarium chodzi grzałka, filtr i pompka. Mam kilka sztucznych roślinek oraz drobne kamyczki na dnie. Ponizej jest link do zdjecia
http://www.fotosik.pl/zdjecie/36d24608313f257c
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Może zacznijmy od tego: rybka na zdjęciu to mieczyk, ale jeżeli jest to samica, to ciąży po niej jeszcze nie widać, może być chora i mieć zwinięte płetwy. Jeżeli pływała w akwarium z samcami to najprawdopodobniej nosi w drogach rodnych ich nasienie, ale czy je wykorzysta nim padnie w warunkach w jakich ją trzymasz, trudno powiedzieć. Na pewno w tej chwili nic się nie urodzi.
Jeżeli ta rybka ma zwiniętą w rurkę płetwę odbytową to znaczy, że ma gonopodium i że to jest bardzo młody samiec. A wtedy z ciąży nici.

Akwarium jest fatalne, jest ZA MAŁE na trzymanie jakichkolwiek ryb, które trują się własnymi odchodami. Brak prawidłowego podłoża, wywal te kamyki, nie nadają się do akwarium. Wywal muszle i sztuczne rośliny. Załóż większy zbiornik, minimum 112l. Daj piasek z drobnym żwirkiem jako podłoże, posadź dużo żywych roślin, mieczyki ich potrzebują. Podmieniaj regularnie wodę na odstałą w ilości około 20% co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna.

Jeżeli nie możesz zapewnić rybie warunków, jakich potrzebuje do życia i zdrowia to oddaj ją. Poczytaj o podstawach akwarystyki, o dojrzewaniu akwarium, o cyklu azotowym.
Niestety w tej chwili skazujesz tego mieczyka i inne ryby jeżeli je masz na pewną śmierć w męczarniach.

Coś jeszcze pływa w tym "akwarium"?
Czemu kupujesz ryby nie zapoznając się najpierw z wiedzą o ich wymaganiach?

Możesz stworzyć naprawdę piękne akwarium i chętnie Ci w tym pomożemy, ale zacznij proszę od czytania o podstawach akwarystyki i potrzebach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać.
W 35l zrób krewetkarium. Nic więcej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Bartek02
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2017 20:38
Lokalizacja: Radom

Post autor: Bartek02 »

Doradził mi pan w sklepie zoologicznym, więc myślałem że on sie na tym zna. W akwarium mam samca i samiczke mieczyka tego jestem na 90% pewny, kiryska oraz 3 malutkie neonki. I tylko ta samiczka mieczyka dziwnie sie zachowuje, czytałem i wyszło że ma objawy ciąży. Od niedawna zaczynam, kupiłem akwarium w grudniu, po 3 dniach dopiero kupiłem pierwsze rybki. Dowiedziałem się że filtr musiał chodzić i oczyścić wodę. Jestem osobą młodą (15lat), na akwarium musiałem uzbierać pieniądze. Więc nie mogłem sobie pozwolić na żywe roślinki (30zł za malutką w sklepie zoologicznym). Myślałem że sztuczne roślinki choć trochę poprawią samopoczucie rybek. Jak do tej pory po miesiącu nie umarła mi żadna rybka, wszystkie rybki są bardzo ruchliwe, poza samiczką mieczyka :(

Żywe roślinki, piasek żwir zostaną niedługo zakupione, te dekoracje są chwilowe.
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

uzupełnij profil o miejsce zamieszkania, może ktoś ma do Ciebie przysłowiowy rzut kamieniem, a wtedy jak ładnie poprosisz może dostaniesz trochę roślin z przycinek. Na forum, a dokładnie tu :
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=638
masz podstawy, które musisz znać zanim zakładasz akwarium.

No i najważniejsze : nie ufaj sprzedawcom w sklepach. Najlepiej najpierw wygugluj wszystko na temat rybek i roślin które chcesz kupić, dopiero potem kupuj. Jak już będziesz przygotowany do rozpoczęcia przygody z akwarystyką z zaczerpniętą podstawową wiedzą, proponuję abyś udał się do sklepu zoologicznego z próbką wody z kranu, aby dowiedzieć się jakie Twoja woda ma parametry. Przy ograniczonym budżecie i wiedzy najlepiej kupować rybki pod parametry wody, jaką posiadasz. Głowa do góry i miłej lektury :) pozdrawiam! :)
Bartek02
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2017 20:38
Lokalizacja: Radom

Post autor: Bartek02 »

Dziękuje :)
ODPOWIEDZ