Najprostszy filtr do małego akwarium.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
YarpenATW
Posty: 26
Rejestracja: 22 lut 2006 19:17

Najprostszy filtr do małego akwarium.

Post autor: YarpenATW »

Zbudowany metodą MacGyvera ze starej strzykawki 20 cm3, gąbki i długopisu o srednicy wewnętrznej około 7-8mm...
W strzykawce obciąłem dno, tak aby był możliwy swobodny, obustronny przepływ wody i w połowie długosci wywierciłem w ściance dziurkę, przez którą przejdzie rurka doprowadzajaca powietrze zasilające.
Długopis obciąłem w taki sposób, aby wlot i wylot w powstałej rurce miały jednakową średnicę, dobierajac długość w taki sposób, aby po zamontowaniu go w filtrze wylot wystawał około 2-3 cm poza krawędź strzykawki. Tuż przy jednym z konców wywierciłem otwór analogiczny do tego w strzykawce, w którym umieściłem rureczkę doprowadzającą powietrze.
Długopis umiesciłem w strzykawce przeprowadzajac rurkę doprowadzającą powietrze przez otwór wywiercony w jej ścianie(strzykawki), a następnie wnętrze powstałego w ten sposub urządzenia wypełniłem gąbką(nie wolno jej upychać, bo filtr będzie miał małą wydajność, o czym przekonałem się doswiadczalnie). Powstał w ten sposób maleńki filtr wewnętrzny o zadowalajacej wydajności.
Obrazek

Całe urządzenie zasilam z układu dwóch butelek 5 litrowych.
Awatar użytkownika
domenicos
Posty: 189
Rejestracja: 20 lut 2006 13:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: domenicos »

Hej.
Bardzo mi to przypomina filtry, które dawno były. Czyli gąbka filtracyjna z plastikową nakładką w górnej części i włożonym wężykiem od napowietrzacza. Muszę przyznać, że w miarę dobrze to spełniało swoje zadanie, ale było znacznie większe od strzykawki ;-)
Ja miałem coś takiego w akwa 60l. Gąbka była w kształcie walca o wymiarach: średnica ok 8cm, wysokość ok. 12cm.
Pozdrawiam.
akwa 1:375l full JBL e901, skalary, bocje, kosiarki.
akwa 2:160l Tetra ex 700; malawi.
akwa 3:60l Fluval 204: rośliny
akwa 4:60l FZN-3 neony ;-)
akwa 5:25l;FZN-1 żłobek.
akwa 6:10l;żłobek 2.
YarpenATW
Posty: 26
Rejestracja: 22 lut 2006 19:17

Post autor: YarpenATW »

Ano pamietam takie filtry, tylko ze do tego co posiadam byłyby stanowczo za duże...
sebastian
Pomocnik
Posty: 85
Rejestracja: 26 lut 2006 20:08
Lokalizacja: sosnowiec

Post autor: sebastian »

o co chodzi w tym układzie dwóch 5-cio litrowych butelek?
YarpenATW
Posty: 26
Rejestracja: 22 lut 2006 19:17

Post autor: YarpenATW »

sebastian pisze:o co chodzi w tym układzie dwóch 5-cio litrowych butelek?
Oto prawdziwe dziecko współczesnej techniki... Najprostsze, najstarsze rozwiązania nie są już mu znane. :)

Dowcip polega na wykorzystaniu zjawiska wyrównywania poziomu cieczy w naczyniach połączonych: woda przelewając się z naczynia położonego wyżej do butelki postawionej nizej, wypycha z niej powietrze, które mozna przez rurkę skierowac do zasilania np.: filtra.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Wszystko fajnie, ale jak juz wspomniałem gorzej jak zacznie sie przelewac nie tam gdzie ma, a po dwa...wielkie to..2 butle 5 litrowe..wiec troche problem zustawieniem i zeby akwa cale sie prezentowalo, a nie 2 wielkie butle :):):)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
YarpenATW
Posty: 26
Rejestracja: 22 lut 2006 19:17

Post autor: YarpenATW »

Mireks pisze:Wszystko fajnie, ale jak juz wspomniałem gorzej jak zacznie sie przelewac nie tam gdzie ma, a po dwa...wielkie to..2 butle 5 litrowe..wiec troche problem zustawieniem i zeby akwa cale sie prezentowalo, a nie 2 wielkie butle :):):)
Na wszystko znajdzie się rada.
W kwestii "przelewania nie tam gdzie trzeba", to nie nalezy napełniać butelki pod korek.
A co do ustawienia... Rurki są tanie, wiec pociągnięcie 2-3 metrów miedzy butlami a akwarium nie stanowi problemu.
ODPOWIEDZ