Pasmo dla roślin.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Pasmo dla roślin.

Post autor: krzych_100 »

Natchniony wątkiem Kolegi Kross-a:
viewtopic.php?p=201810#201810
chciałem podyskutować na temat pasma dla roślin.

Otóż wiadomo, że najbardziej pożądane barwy światła dla roślin to czerwony i niebieski. Tyle wiemy, ale nie wiemy skąd one się wzięły...
Taka powszechna wiedza pokutuje wszędzie, gdzieniegdzie tylko można spotkać wyjątki od reguły.

W książce D. Walstad "Rośliny w akwarium. Ekologia roślin wodnych", na którejś ze stron jest napisane, że rośliny wodne wykorzystują światło zielone i zielono-żółte. Autorka opisuje także co dzieje się w wodzie ze światłem barwy czerwonej i niebieskiej.

W publikacjach Janusza Łyszkiewicza o teorii koloru przeczytamy, że popełniono duży (i podstawowy) błąd, związany z interpretacją maksimum absorpcji. W skrócie chodzi o to, że badano absorpcję światła o określonej barwie, przepuszczonego przez przefiltrowany roztwór chlorofilu. Stąd też wyliczono maksima absorpcji dla chlorofili - najbardziej absorbowane były barwy niebieska i czerwona. Wyciągnięto zatem wniosek, że te barwy są najbardziej pożądane dla roślin (ale nie wiadomo jakich, wodnych, czy lądowych).
Autor publikacji wskazuje na fakt, że w przyrodzie nie występuje przefiltrowany roztwór chlorofilu, nie występuje rozczepione światło barwy czerwonej i niebieskiej oraz, że pominięto udział światła barwy zielonej.

W obu powyższych publikacjach wyciągnięto jednak wniosek, że najlepszym światłem dla roślin jest światło słoneczne, czyli nierozczepione światło barwy białej.

Dlaczego zatem oświetlamy rośliny światłem barwy czerwonej i niebieskiej?
Tego nie wiem, ale przypuszczam, że oświetlając rośliny wodne takimi barwami wywołujemy (powodujemy) inny rozwój rośliny (coś jak kulturystyka...).

To takie moje przypuszczenia wynikłe z obserwacji i literatury, a jakie są Wasze?

EDIT:
No i jeszcze widmo - wyszukując w Internecie pod pojęciem "widmo emisyjne", można sobie porównać widma słońca, świetlówki, diody etc. Widać wyraźnie, że w widmie emisyjnym słońca dominującą barwą jest właśnie barwa zielona i zielono-żółta.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2017 14:32 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Moje spostrzeżenia apropo literatury D. Walstad "Rośliny w akwarium. Ekologia roślin wodnych". Jest tam dość długi i "ciężki" opis tego tematu. Wierzcie lub nie,ale przeczytałem to 3 razy,bo dopiero za drugim razem zacząłem coś rozumieć :wink: Po zrozumieniu,tak mi się wydaje,zacząłem szukać informacji w internecie. I co ciekawe,opinie przeprowadzone badaniami nad naturalnym światłem dla roślin wodnych wskazywały na barwę zieloną. Faktem jest,że przy barwie niebieskiej i czerwonej rośliny także rosną,ale dlaczego i jak to na nie wpływa w późniejszym czasie,tego nikt nie potwierdził,przynajmniej mnie nie udało się tego znaleźć.

Nikt nie zrobi oświetlenia do akwarium tylko na bazie zielonej barwy światła.

Jeśli ktoś pisze,że nie masz odpowiedniego pasma dla roślin,to ja zapytam: a jakie to pasmo niby odpowiednie jest? I czym to jest poparte.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

No to trochę namieszam Wam w waszej zgodności w temacie.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Chlorofile

Osobiście stoję na takim stanowisku co do widma światła dla roślin, ale nie jestem specjalistą w temacie. Po prostu odkąd pamiętam wskazywało się na niebieską i czerwoną frakcję światła jako absobowaną w największej ilości przez rośliny, dokładnie przez chlorofil.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Proszę zwrócić na opis roślin wodnych.

Cytat:

Rośliny wodne posiadają te same barwniki, jednak w innych stosunkach ilościowych, ponadto w roślinach wodnych występują barwniki, których brak u roślin lądowych.

Rośliny sinozielone zawierające barwnik fikocyjaninę szczególnie silnie wykorzystują czerwone światło, natomiast czerwono zabarwione rośliny zawierające fikoerytrynę lepiej wykorzystują promienie o krótkich falach (zielononiebieskie) (Bernatowicz i Wolny, 1974).

U roślin wodnych istnieje ścisła zależność między ilością chlorofilu a głębokością występowania. Wraz z nią chlorofil coraz mniej racjonalnie spełnia zadanie barwnika absorbującego promienie świetlne, gdyż promienie czerwone, które wchłania, stopniowo zanikają. Rośliny przystosowują się wtedy do korzystania z zielonych promieni przenikających w głąb wody.

Jednym z przystosowań jest zwiększenie produkcji chlorofilu przejawiające się intensywniejszą barwą roślin rosnących na głębszych poziomach wody. Kolejne równie ważne przystosowanie &#8211; zwiększenie ilości chlorofilu b, który wykazuje większą zdolność absorpcji promieni o średniej długości fali (w porównaniu z chlorofilem a) &#8211; czyli obniżenie stosunku chlorofilu a do chlorofilu b w głębokiej wodzie, do której przenikają tylko zielone promienie"

Link do tego tekstu poniżej, to mnie wtedy utwierdziło w tym co w poprzednim poście napisałem. Trochę tego szukałem.

https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... rolin.html
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Pomijam kwestie absorbcji, widma, barwy czy długości fali, ale dodawanie diod czerwonych i niebieskich daje kiczowaty efekt na powierzchni wody, a i w toni mamy troche taką różową landrynkę. Wolę wolniejszy wzrost roślin, w zbiorniku, który nie wygląda jak dyskoteka w remizie.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Kross Przeczytałem, tym razem dokładnie, co napisałeś i nic w Twoim tekście nie przemawia za tezą, którą próbujecie forsować, wręcz potwierdza informacje o absorpcji głównie niebieskiego i czerwonego spektrum.
Kross pisze:Rośliny wodne posiadają te same barwniki, jednak w innych stosunkach ilościowych, ponadto w roślinach wodnych występują barwniki, których brak u roślin lądowych.

Rośliny sinozielone zawierające barwnik fikocyjaninę szczególnie silnie wykorzystują czerwone światło, natomiast czerwono zabarwione rośliny zawierające fikoerytrynę lepiej wykorzystują promienie o krótkich falach (zielononiebieskie) (Bernatowicz i Wolny, 1974).
Zupełnie jasna sprawa. Warto przy okazji zaznaczyć, że krasnorosty również mają te barwniki.
Kross pisze:U roślin wodnych istnieje ścisła zależność między ilością chlorofilu a głębokością występowania. Wraz z nią chlorofil coraz mniej racjonalnie spełnia zadanie barwnika absorbującego promienie świetlne, gdyż promienie czerwone, które wchłania, stopniowo zanikają. Rośliny przystosowują się wtedy do korzystania z zielonych promieni przenikających w głąb wody.
Sam przytaczasz kolejne potwierdzenie nt. wchłaniania spektrum czerwonego światła. Resztę tekstu dostosuj do warunków hodowlanych i niewielkich głębokości w akwariach.
Kross pisze:Jednym z przystosowań jest zwiększenie produkcji chlorofilu przejawiające się intensywniejszą barwą roślin rosnących na głębszych poziomach wody. Kolejne równie ważne przystosowanie &#8211; zwiększenie ilości chlorofilu b, który wykazuje większą zdolność absorpcji promieni o średniej długości fali (w porównaniu z chlorofilem a) &#8211; czyli obniżenie stosunku chlorofilu a do chlorofilu b w głębokiej wodzie, do której przenikają tylko zielone promienie"
Różnice między chlorofilem a i b co do absorpcji widma są niewielkie i na potrzeby naszej dyskusji wręcz pomijalne. nadal dominuje czerwona i niebieska barwa. (obrazek po prawej stronie w linku poniżej)

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Chlorofile
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Neurochirurg pisze:No to trochę namieszam Wam w waszej zgodności w temacie.
No to właśnie dlatego napisałem o publikacjach Janusza Łyszkiewicza, który również zauważa, że obecnie w wiarygodnych źródłach pokutuje taka "prawda" - maksima chlorofili wyznaczono właśnie w taki sposób, że badano jak dana barwa światła jest absorbowana przez przefiltrowany roztwór chlorofilu (co w przyrodzie nie występuje). Ponieważ teoria koloru jest dla mnie nieco skomplikowana, wniosek z Jego publikacji jest taki, że popełniono błąd u podstaw (źródło http://www.realcolortheory.pl/kolortrawy-colorgrass.pdf).
To mnie zastanowiło oraz to, co napisała D. Walstad - po prostu skojarzyłem te dwie publikacje.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

krzych_100 Przeczytałem początek 9 str. i na tym zakończę lekturę Pana Łyszkiewicza, który twierdzi, że wyprowadza naukę z błędu po 400 latach (sic!). To oczywiście moja opinia ale trudno mi traktować poważnie kogoś kto wypowiada się jak pomazaniac o błędach wszystkich innych naukowców badających temat.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Neurochirurg Gdzieś ktoś napisał na tym forum,nie wiem kto i gdzie,wszelkie dyskusje są potrzebne :wink:

Wracając do tematu,moja opinia wywodziła się po przeczytaniu tego linku co wrzuciłem. Jak się bardziej zastanowię,to opierała się na tym w jakiej danej glebokosci,dane światło działa. Jako że nie należę do ludzi którzy łatwo zdanie zmieniają,muszę to jeszcze przeanalizowac :wink:
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Kross pisze:Neurochirurg Gdzieś ktoś napisał na tym forum,nie wiem kto i gdzie,wszelkie dyskusje są potrzebne
Pełna zgoda, dlatego jeszcze odpowiadam :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Neurochirurg pisze:To oczywiście moja opinia ale trudno mi traktować poważnie kogoś kto wypowiada się jak pomazaniac o błędach wszystkich innych naukowców badających temat.
A może coś powtarzane wiele razy staję się prawdą? A jeśli opublikuje to Wikipedia to już na pewno...
Galileusza za głoszenie swoich odkryć inkwizycja chciała spalić na stosie.

Proponuję to sprawdzić: mam w jednym akwarium oprócz diod białych, także diody zielone o różnej długości fali i śmiem twierdzić, że coś w tym jest.
Poza tym wskazałem na widmo emisyjne słońca, diody, świetlówki - poszukaj i zobacz jaka barwa dominuje w widmie słońca, a jakie w pozostałych źródłach światła.
I dlaczego rośliny są zielone, a nie na przykład niebiesko-czerwone?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

krzych_100 pisze:A może coś powtarzane wiele razy staję się prawdą? A jeśli opublikuje to Wikipedia to już na pewno...
Galileusza za głoszenie swoich odkryć inkwizycja chciała spalić na stosie.
Wybacz krzych_100 ale porównywanie rewolucyjnych odkryć Galileusza do tego pana, którego środowisko naukowe ignoruje w mojej opinii ze względu na oszołomstwo jest co najmniej słabe. To nadal tylko moja opinia.
krzych_100 pisze:Proponuję to sprawdzić: mam
w jednym akwarium oprócz diod białych, także diody zielone o różnej długości fali i śmiem twierdzić, że coś w tym jest.
A ja Ci proponuję poprowadzić prawdziwego roślinniaka.
krzych_100 pisze:Poza tym wskazałem na widmo emisyjne słońca, diody, świetlówki - poszukaj i zobacz jaka barwa dominuje w widmie słońca, a jakie w pozostałych źródłach światła.
To nie ma nic do rzeczy co dominuje w świetle słonecznym. Rośliny korzystają głownie ze światła czerwonego i niebieskiego i dlatego widzisz liście jako zielone. Dla przykładu podam Ci oko, które w naturze występuje w wielu wariantach. Pszczoła widzi inaczej niż Ty, ślimak również. Oczy różnych zwierząt "wyłapują" różne widma i tym samym inaczej postrzegają rzeczywistość. Na podstawie tego, że Ty widzisz barwy tak jak je widzisz zabronisz pszczołom widzieć inaczej? To pytanie jest związane z roślinami. Co z tego, że widmie światła słonecznego dominuje zielony skoro rośliny "lubią" czerwony i niebieski.
krzych_100 pisze:I dlaczego rośliny są zielone, a nie na przykład niebiesko-czerwone?
Tu się kłania fizyka a nie fizyka alternatywna. Krótko - są zielone bo absorbują pasma niebieskie i czerwone. Ciało idealnie czarne jest czarne bo absorbuje wszystko.

Nie chcę, żeby się pojawił emocjonalny ton, dlatego mam nadzieję, że różnimy się tylko w kwestii merytorycznej.

Pozdrawiam serdecznie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

reasumujac temat to w takim razie jakie połączenie barw jest najodpowiedniejsze do wzrostu roślin?

ja mam u siebie 2x6500k i nie wiem czy to dobre pasmo a ostatnio zastanawiałem się nad kupnem 4000k i połączeniu 4000k przód i 6500k tył
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Neurochirurg pisze:Rośliny korzystają głownie ze światła czerwonego i niebieskiego i dlatego widzisz liście jako zielone.
No to jest istota tego, co napisał Łyszkiewicz...

Mnie tylko zastanawia to, że panuje takie "przekonanie", że jest pasmo dla roślin. Jeśli jest, to zadaję pytanie: jakie? Jakie są długości fali dla tego pasma roślin?
Jeśli piszemy o cyklu azotowym, czy innych procesach chemicznych, to wiemy to na podstawie testów - jest to namacalne i udowodnione doświadczalnie. Tymczasem w przypadku roślin opieramy się o "coś", co zostało wielokrotnie powtórzone i każde inne twierdzenie jest traktowane jako bzdura. Zapewne nikt z nas nie zmierzył absorpcji barwy światła w akwarium ani natężenia światła na powierzchni dna - po prostu uznajemy to jako pewnik, że rośliny wykorzystują takie światło.
Neurochirurg pisze:A ja Ci proponuję poprowadzić prawdziwego roślinniaka.
I tutaj znowu przytoczę to, co napisałem wcześniej:
krzych_100 pisze:Tego nie wiem, ale przypuszczam, że oświetlając rośliny wodne takimi barwami wywołujemy (powodujemy) inny rozwój rośliny (coś jak kulturystyka...).
Neurochirurg pisze:Nie chcę, żeby się pojawił emocjonalny ton, dlatego mam nadzieję, że różnimy się tylko w kwestii merytorycznej.
Ja też chcę podyskutować merytorycznie :D

Kross pisze: Jako że nie należę do ludzi którzy łatwo zdanie zmieniają,muszę to jeszcze przeanalizowac Wink
Danielu, właśnie o to mi chodzi, czy ktoś eksperymentował ze światłem na tyle, aby powiedzieć, że np. barwa zielona wpływa pozytywnie na rosliny. Dlaczego zawsze są to czerwona i niebieska (pomińmy to, co jest "ogólnie wiadome).

Jeszcze jedne temat nasunął mi się podczas "pasma dla roślin" - są to glony. Uważam, że glony pojawiają się w pewnych określonych sytuacjach, np. przy nagromadzeniu (kumulacji) związków metabolizmu ryb. Miałem sytuację, w której woda była wymieniana regularnie, odmulane było dno, a glony jak były, tak były. Czyli było czysto w akwarium, a glony były...
Jest taki termin jak fotoredukcja żelaza - uwalnianie żelaza z DOC pod wpływem światła barwy niebieskiej o określonej długości fali, dokładniej okolice 520nm. Piszę o tym, bo o fotoredukcji żelaza niewiele słychać w literaturze akwarystycznej (D.Walstatd wiadomo...) i myślę, że ma to ścisły związek: glony i światło z dużym udziałem barwy niebieskiej.
Uważam, że niepotrzebnie pomijana jest barwa zielona.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Danielu, czekamy niecierpliwie na informacje dotyczące wpływu konkretnych barw na rośliny :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ