Pasmo dla roślin.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

szamanka pisze:Nie do końca rozumiem też udział krzych_100 w tej rozmowie, chyba że też brał udział w tym doświadczeniu?
Temat wydzieliłem z innego wątku, napisałem w pierwszym poście moje spostrzeżenia, dalsza część tematu wywiązała się z dyskusji na czacie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

edinio47 pisze:Wnioski podane przez Krossa potwierdzają moje obserwacje w temacie przydatności temperatury barwowej światła w akwarium.
Masz z nas chyba największe doświadczenie akwarystyczne, które sobie cenię. Z którymi wnioskami się zgadzasz, bo nie mogę doczytać nic o temperaturze barwowej?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Kross pisze:Postawiliśmy 5 identycznych akwariów ( 30l,temp wody stała 25C,ten sam filtr,grzałkę,woda o takich samych parametrach,CO2 plus komputer, w tafle te same ilości soli, bo po prostu sole mamy pod ręką), jedyna różnica to taka, ze w każdym zbiorniku zamontowaliśmy Ledy o innej barwie,jedna barwa na jeden zbiornik czyli,w jednym sama biała zimna, ciepła żółta, czerwona, zielona i niebieska
Każdy z cytowanych kolorów odpowiada określonej temperaturze barwowej wyrażonej w Kelvinach .
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

edinio47 Czyli jaka wg. Ciebie jest optymalna kombinacja?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Bardziej skłaniam się w zakres 6500-4000K.
W większości zbiorników mam T8 865 lub 765, innymi słowy Cool Daylight. Dokładam czasem barwę 840.

Ostatnio kupiłem kilka używanych lamp ze świetlówkami T5. Większość z nich miała kombinacje 6500K i 10000K ale kombinacja Sylvania Grolux 8500+Sylvania 10000K, to już moim zdaniem totalna porażka.
Stopniowo przechodzę na 6500K i 6500+ 4000K.

Jednak nie zapominajmy o tym, że barwa światła to tylko jeden z kilku czynników mających wpływ na udaną uprawę roślin.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Po rozmowie piszę co mam do przekazania.

Dzięki koledze Neurochirurg który nie ustępuje odnośnie barwy światła,usłyszałem to co poniżej:

"Braliśmy zwykle diody power LED,przykładem niech będzie dioda 6500k. Podoba mi się tok myślenia Twojego kolegi,wpadł poniekąd na to że można wyciąć konkretne widmo. Jest na to wiele sposobów,my zastosowaliśmy pryzmaty światłodzielace i soczewkę luneburga. Pisałem Ci że zastosowaliśmy barwę białą, żółta itd, ponieważ taką widać gołym okiem.
Garażowy eksperyment? Haha,padłem ze śmiechu :D Chociaż był wykonywany w piwnicach uniwersytetu bez dostępności do światła dziennego.
Dlaczego nikt z Was,dłużej nie zastanowił się nad tym, że przy widmie niebieskim rośliny nic a nic nie rosły,tylko obumierały?
Koleżanka zarzuca brak wyników apropo chlorofilu,tych danych nie podam wprost,choć jest to zawarte w głównym tekście."
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

edinio47 pisze:Bardziej skłaniam się w zakres 6500-4000K.
W większości zbiorników mam T8 865 lub 765, innymi słowy Cool Daylight. Dokładam czasem barwę 840.

Ostatnio kupiłem kilka używanych lamp ze świetlówkami T5. Większość z nich miała kombinacje 6500K i 10000K ale kombinacja Sylvania Grolux 8500+Sylvania 10000K, to już moim zdaniem totalna porażka.
Stopniowo przechodzę na 6500K i 6500+ 4000K.

Jednak nie zapominajmy o tym, że barwa światła to tylko jeden z kilku czynników mających wpływ na udaną uprawę roślin.
Dokładnie prawie identycznie wnioski wynikające z mojego własnego doświadczenia opisałam w innym temacie. Też przeszłam na kombinację 6500K i 4000K.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Nie żebym lubiła się bawić w hejtera, ale czy wy wiecie jak działają białe ledy?

Krótkie, łopatologiczne wyjaśnienie można znaleźć np tu.
http://www.neoled.pl/technika-led/led-f ... y-led.html

Pytanie co w ten sposób udało wam się zbadać, bo temperatura barwowa ledów nie ma przełożenia na widmo światła, a przynajmniej nie do końca.

Przykładowe widmo białego leda
https://i.stack.imgur.com/lkyXG.png
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

szamanka pisze:Nie żebym lubiła się bawić w hejtera, ale czy wy wiecie jak działają białe ledy?
Po to jest ten temat, więc nie żałuj sobie.

EDIT: proszę tylko uzasadniać swoje wypowiedzi, a nie "czepiać się".
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Eeee poddaję się. To jakaś zabawa w ciuciubabkę. Zwątpiłem, że otrzymam informacje, które wg mnie są najważniejsze. Może innym to co jest napisane wystarcza, mi nie.
Kross pisze:"Braliśmy zwykle diody power LED,przykładem niech będzie dioda 6500k. Podoba mi się tok myślenia Twojego kolegi,wpadł poniekąd na to że można wyciąć konkretne widmo. Jest na to wiele sposobów,my zastosowaliśmy pryzmaty światłodzielace i soczewkę luneburga. Pisałem Ci że zastosowaliśmy barwę białą, żółta itd, ponieważ taką widać gołym okiem.
Nie wiem jak mam to rozumieć? To były wykorzystywane normalne diody czy w końcu separowano jakiś wycinek widma z tych diod?

Jeżeli to nie tajemnica to chciałbym informacji typu:
- stosowaliśmy diody power led takie to a takie o temperaturze barwowej 2700K, 6500K itd.
- stosowaliśmy diody power led takie to a takie o temperaturze barwowej 2700K, 6500K itd. i za pomocą różnych metod oświetlaliśmy roślinę wycinkiem widma o takim to a takim zakresie.
Nie uważam, żeby to były zbędne pytania aby zrozumieć co tam się stało i wyciągać ewentualne wnioski.
Garażowy eksperyment? Haha,padłem ze śmiechu Very Happy Chociaż był wykonywany w piwnicach uniwersytetu bez dostępności do światła dziennego.
Teraz to wiem. Do autora słów: Gdyby Pan przeczytał pierwotny opis, jako osoba, która zna się zakładam na metodologi prowadzenia badań, nie uznałby Pan tego za "garażowy" eksperyment?
Dlaczego nikt z Was,dłużej nie zastanowił się nad tym, że przy widmie niebieskim rośliny nic a nic nie rosły,tylko obumierały?
No i własnie tu jest problem, brak jakiejkolwiek operacjonalizacji - raz piszemy widmo, raz temperatura barwowa, raz kolor, ehhh.

Chyba się poddaję.

Do reszty, która ochoczo wspiera się w preferowanych temperaturach barwowych przypominam, że temat jest o widmie, a to różnica.

Pozdrawiam.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Dobra, to po krótkim przemyśleniu stwierdzam, że chyba udało wam się zbadać jak wpływają na rośliny proporcje pomiędzy światłem niebieskim/czerwonym/żółtym o ile ktoś wie jakie światło emitowały zastosowane ledy.

Tym niemniej czuję się zaintrygowana pytaniem dlaczego anubiasy zdechły mimo że miały do dyspozycji wszystkie potrzebne im długości fali świetlnej (przynajmniej w części akwariów)?

A i jestem mega ciekawa w którym miejscu na skali temperatury barwowej jest zielony.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

eżeli to nie tajemnica to chciałbym informacji typu:
- stosowaliśmy diody power led takie to a takie o temperaturze barwowej 2700K, 6500K itd.
- stosowaliśmy diody power led takie to a takie o temperaturze barwowej 2700K, 6500K itd. i za pomocą różnych metod oświetlaliśmy roślinę wycinkiem widma o takim to a takim zakresie.
Nie uważam, żeby to były zbędne pytania aby zrozumieć co tam się stało i wyciągać ewentualne wnioski.
Napiszę moimi słowami,bo sam też nie ogarnialem. W akwarium z widoczną gołym okiem kolorem bialym,była dioda power LED 6500k,z z której za pomocą pryzmatu i soczewki wyciągnęliśmy właśnie widmo białe. W drugim akwarium z widocznym kolorem czerwonym także zastosowali diodę power LED 6500k z tym że odseparowali widmo czerwone. Wiem jeszcze że przy akwarium z niebieskim kolorem była użyta dioda power LED 18000k.

Póki co więcej informacji nie posiadam. Mogę tylko przekazywać kolejne pytania.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Moze wklejcie foto widma slonecznego oraz tego co oferuje rynek LED I swietlowki. Porownacie, naniesiecie widma Na siebie zobaczycie co jest dobre?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Kross Doceniam Twoje zaangażowanie i cierpliwość, tę ostatnią dawno bym stracił.

Jeżeli jest tak jak piszesz, w co zaczynam wątpić to wszyscy którzy tutaj zgadzali się z wnioskami i poklepywali po plecach nie wiedzą z czym się zgodzili. To nie ich wina bo brak informacji, że mowa tu o widmie a nie temperaturze barwowej.
Kross pisze:za pomocą pryzmatu i soczewki wyciągnęliśmy właśnie widmo białe.
Nie ma takiego widma i dlatego wątpię, że mowa tu o widmach bo we wcześniejszych opisach pojawia się barwa biała.
Kross pisze:Wiem jeszcze że przy akwarium z niebieskim kolorem była użyta dioda power LED 18000k.
To można zestawić z tym pytaniem.
Kross pisze:Dlaczego nikt z Was,dłużej nie zastanowił się nad tym, że przy widmie niebieskim rośliny nic a nic nie rosły,tylko obumierały?
Teraz sobie można stawiać g.. hipotezy wiedząc o źródle światła to co wiemy. Mimo wszystko mogę zaryzykować. Takiej temp. barwowej używa się w akwariach morskich. Widmo może być przesunięte dalej w lewo i odpowiednie dla korali ale nic nie warte dla roślin słodkowodnych, gdzie jest to chyba 470 nm. Ale to sobie można gdybać.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Neurochirurg pisze:Kross napisał:
za pomocą pryzmatu i soczewki wyciągnęliśmy właśnie widmo białe.
Nie ma takiego widma i dlatego wątpię, że mowa tu o widmach bo we wcześniejszych opisach pojawia się barwa biała.
Naprawdę nie ma? Więc coś mi tu śmierdzi. A dowiedzieć się muszę,bo chcę to wyjaśnić.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
ODPOWIEDZ