nawóz JBL FERROPOL

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

nawóz JBL FERROPOL

Post autor: lysy68 »

witam.
moje parametry wody w akwarium robione kropelkami JBL dziś(piątek),w sobotę podmiana 15l odstanej wody kranowej

pH-7.4-7.6(2 testy od 6.0 do 9.0)
KH-5
GH-8(9)
NO3-30
NO2-0.1
FE-0.02
K-4
SiO2-0.1
PO4-0.02
NH4-0
CU-0
MG-6
-akwarium od 10.2016
-światło 2x15w 6500k osram(8-20)+polamp(7-13 i 16-22)
-bez CO2
-napowietrzanie 3.00-4.00 w nocy + deszczownica nad powierzchnią wody(24h)
-podłoże AQUASBSTRATE II +
roślinność:
anubias,moczarka,ludwiga czerwona i zielona,rotala bonsai,hydrocotyle,żabienica,lileapsis brasiliensis słabo rośnie,eleocharis parvula jakby usechł,micranthemum umbrosum brazowieje i nie rośnie
a ogólnie to rośliny mają dziurawe liście a także odpadające,gniją na łodygach,brązowe obrzeża,zielone kropki na szybie akwa,flame moss białe nitki.jedynie java moss i christmas moss jest oki.

czy ktoś stosował ten gotowy nawóz micro w akwarium?
jakie jest dokładne dawkowanie tego nawozu gdyż nie mogę go rozszyfrować,na stronie jbl nic nie znalazłem na ten temat a na opakowaniu niby jest napisane:

-dosage : newly estabilished aquariums and after partial water(dose only for the amount of the water changed):10ml per 40l water

-weekly additions of fertiliser :10ml per 80l

i teraz nie wiem czy lać go bezpośrednio do akwarium,czy mieszać z wodą najpierw i jaką dawkę na akwarium 54l
Ostatnio zmieniony 07 mar 2017 23:14 przez lysy68, łącznie zmieniany 2 razy.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zanimm użyjesz nawozu ustabilizuj świecenie, żeby było bez przerw.
Są nienaturalne i nieporzebne, będą negatywnie wpływać na fotosyntezę roślin (już teraz top widać), co się przełoży na słabe zużycie nawozu. Będziesz karmić nim glony, a nie rośliny.
Dzień tropikalny trwa bez przerw ok 12 godzin. Ustaw tak swoje oświetlenie. Zaczekaj dwa-trzy dni i dopiero wtedy zacznij się zastanawiać nad nawożeniem.

Pytanie mam jedno: dlaczego chcesz lać chemię w toń wody? Nie lepiej będzie podkarmić rośliny korzeniowe podając im nawóz w podłoże? Piszę o pałeczkach lub kulkach nawozowych.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

BARA pisze:Zanimm użyjesz nawozu ustabilizuj świecenie, żeby było bez przerw.
Są nienaturalne i nieporzebne, będą negatywnie wpływać na fotosyntezę roślin (już teraz top widać), co się przełoży na słabe zużycie nawozu. Będziesz karmić nim glony, a nie rośliny.
Dzień tropikalny trwa bez przerw ok 12 godzin. Ustaw tak swoje oświetlenie. Zaczekaj dwa-trzy dni i dopiero wtedy zacznij się zastanawiać nad nawożeniem.
tak ustawione mam od dłuższego czasu i było wszystko ok dopóki roślin nie dosadziłem
Pytanie mam jedno: dlaczego chcesz lać chemię w toń wody? Nie lepiej będzie podkarmić rośliny korzeniowe podając im nawóz w podłoże? Piszę o pałeczkach lub kulkach nawozowych.
sam się zastanawiałem nad kapsułkami planta gainer caps aqua art bo chyba moje podłoże już nie wyrabia a przecież dopiero ma kilka miesięcy
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Z tym nawozem, ktory uzywasz to badz bardzo ostrozny. Mialem okazje go testowac na swoim zbiorniku. Dawki sugerowane przez producenta sa wg mnie zbyt duze. Sugeruje lac polowe, a jesli jest malo roslin bez CO2 i slabe swiatlo to jeszcze mniej. Plusem jest fakt ze rosliny sie pieknie wybarwia za sprawa zelaza ale ostrzegam ze glony po dawce zelaza maja uzywanie :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

mark_farina pisze:Z tym nawozem, ktory uzywasz to badz bardzo ostrozny. Mialem okazje go testowac na swoim zbiorniku. Dawki sugerowane przez producenta sa wg mnie zbyt duze.
w sobote po podmianie wody dałem 2.2 ml bezpośrednio do akwarium(moze to błąd bo w niedziele jedna krewetka mi paraliżu dostała i padła z rana) ale nie zauważyłem wzrostu parametrów
Sugeruje lac polowe a jesli jest malo roslin bez CO2 i slabe swiatlo to jeszcze mniej.
mam tak jak w opisie akwa 54l z czego pewnie moze z 50 wody i 2x15w 6500k czyli średnio około 0.55w na litr
Plusem jest fakt ze rosliny sie pieknie wybarwia za sprawa zelaza ale ostrzegam ze glony po dawce zelaza maja uzywanie :)
glony i tak mi sie pokazały zwłaszcza zielone kropki na szybie


zrobiłem testy dzisiaj :
pH-7.6( 7.8 )
KH-4(5)
GH-7( 8 )
NO3-20
NO2-0.1
Fe-0.02
K-10
Sio2-0.2
Po4-0.02
Nh4-0
Cu-0
Mg-6

i teraz cholera wie po 3 dniach jak do tego nawożenia podchodzić,
-żelaza brak
-potas na 10 wychodzi
-azotany 20
rogatek ,limnofilia i moczarka są(mam jeszcze pistie ale jej nie dawałem do akwa)
Question


zmieniłem cykl godzinowy

osram 8-20
polamp7-13 i 16-22



PO RAZ KOLEJNY proszę: nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień" jak chcesz coś na szybko dopisać do ostatniego postu. Posty połączyłam. MOD BARA
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Wstawiaj Pistie bo to ziele, ktore wylapie nadmiary mikro/makro, tylko jak masz pokrywe to moze byc ciezko bo ta roslina nie lubi jak jej kapie na liscie kondensat.

A zelazo jest bardzo niskie, liscie roslin wygladaja na soczyste i zdrowe?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

mark_farina pisze:Wstawiaj Pistie bo to ziele, ktore wylapie nadmiary mikro/makro, tylko jak masz pokrywe to moze byc ciezko bo ta roslina nie lubi jak jej kapie na liscie kondensat.

A zelazo jest bardzo niskie, liscie roslin wygladaja na soczyste i zdrowe?
pisti nie da rady bo deszczownice mam nad taflą wody a liście podziurawione niektóre i takie jakby powykręcane w ludwigach
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

BARA pisze:Zanimm użyjesz nawozu ustabilizuj świecenie, żeby było bez przerw.
Są nienaturalne i nieporzebne, będą negatywnie wpływać na fotosyntezę roślin (już teraz top widać), co się przełoży na słabe zużycie nawozu. Będziesz karmić nim glony, a nie rośliny.
Dzień tropikalny trwa bez przerw ok 12 godzin. Ustaw tak swoje oświetlenie. Zaczekaj dwa-trzy dni i dopiero wtedy zacznij się zastanawiać nad nawożeniem.

Pytanie mam jedno: dlaczego chcesz lać chemię w toń wody? Nie lepiej będzie podkarmić rośliny korzeniowe podając im nawóz w podłoże? Piszę o pałeczkach lub kulkach nawozowych.
dzięki za podpowiedzi!
właśnie w ciągu tygodnia od twoich porad dorobiłem się glonów!
jakiś zielony mech opanował mi zwłaszcza moczarke,wracam z powrotem do ustawień swojego świecenia!
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To nie jest kwestia świecenia tylko stosowanego przez Ciebie nawozu.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

BARA pisze:To nie jest kwestia świecenia tylko stosowanego przez Ciebie nawozu.
tak nawozu mikro dałem na całe akwa 2,2 ml.światła mam 30w + wyklejona pokrywa taśmą lustrzaną=0.55+-0.66w/l (wody pewnie 45-50l max)
w ciągu tygodnia jakieś zielone cholerstwo jak meszek zaatakowało mi całą moczarkę.a tym bardziej ze mam niedobory mikro i niedobór foforanów
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

mark_farina pisze:Z tym nawozem, ktory uzywasz to badz bardzo ostrozny. Mialem okazje go testowac na swoim zbiorniku. Dawki sugerowane przez producenta sa wg mnie zbyt duze. Sugeruje lac polowe, a jesli jest malo roslin bez CO2 i slabe swiatlo to jeszcze mniej. Plusem jest fakt ze rosliny sie pieknie wybarwia za sprawa zelaza ale ostrzegam ze glony po dawce zelaza maja uzywanie :)
co masz na myśli żebym był ostrożny? przed podmianą dzień wcześniej 5ml rozpuszczam w 5 litrach odstawianej kranówki a w sumie podmieniam 15 litrów raz na tydzień,do akwarium bezpośrednio nie podaję.zauważyłem
że szybko żelazo ucieka a miedź jest niewykrywalna i zastanawiam się nad dołożeniem 5ml w środku tygodnia.gdzieś wyczytałem o dawce 10ml raz w tygodniu.tydzień temu odstawiłem całkiem i widać pierwsze efekty,liście odpadają z ludwigi,rotala zaczęła gnić od wierzchołka i coś słabo zaczyna wyglądać limnophila.światła mam 2x15w 6500k na 54L.CO2 nie podaję
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

lysy68 pisze:co masz na myśli żebym był ostrożny?
Ferropol to jak wiesz: Potas+Mikro, bez NO3 i PO4. Ja u siebie podaje 2ml dziennie do momentu az wszystko sie ukorzeni i zacznie pobierac mikro z ziemi.

Badz ostrozny bo nadmiar lub niedobor wywali gloniska, to mialem na mysli. Dawke sobie sam musisz dopasowac :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

oki,przez jeden tydzień nic nie dałem i rośliny a zwłaszcza ludwigi pomarniały,przede wszystkim żelazo na 0,ostatnio parametry głębinówki się zmieniły ale chyba za sprawą dużych opadów deszczu bo naweet azotyny spadły do zera a były na poziomie 0.1
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ferropol swietnie wybarwia rosliny, dodawanie dodatkowo zelaza mija sie z celem wg mnie. U mnie zawsze Ludwigie dobrze rosly, no ale niestety kiedys tracily dolne liscie i marnialy dolne partie. Te, ktore zostawilem ze starego zbiornika rosna na ziemi i wygladaja elegancko bez strat w lisciach i dolnych partiach, zawsze mocno czerwone.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

mark_farina pisze:Ferropol swietnie wybarwia rosliny, dodawanie dodatkowo zelaza mija sie z celem wg mnie. U mnie zawsze Ludwigie dobrze rosly, no ale niestety kiedys tracily dolne liscie i marnialy dolne partie. Te, ktore zostawilem ze starego zbiornika rosna na ziemi i wygladaja elegancko bez strat w lisciach i dolnych partiach, zawsze mocno czerwone.
właśnie o to chodzi że żelazo tylko z ferropolu idzie,nic innego nie dodawałem do tej pory a podejrzewam iz aquasubstrate II się wyjałowiło-dziwne ze po pół roku.ludwigi od posadzenia źle się miały a po dodaniu ferropolu trochę odżyły.tydzień bez nawozu i połowa liści spadła.zastanawiam się nad carbo ale boję się o red cherry,czytałem o pro carbo niby bezpiecznym dla krewetek.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ