[60L] Nowe akwa i zielona woda

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Sewo
Posty: 8
Rejestracja: 26 mar 2017 8:39

[60L] Nowe akwa i zielona woda

Post autor: Sewo »

Witam
Osiem dni temu założyłem akwarium, nasadziłem rośliny, włożyłem kamienie oraz korzeń. Już po 3 dniach akwarium zrobiło się zielone, zapytałem w sklepie i fachowiec powiedział, że mam wymienić 80% wody. Na 4 dzień tak zrobiłem. Dziś po 4 dniach od podmiany wody akwarium znów robi się zielone, wczoraj pytałem w innym sklepie i sprzedawczyni poleciła mi bakterie, które kupiłem i od razu z rana dodałem. Akwarium stoi w salonie, lecz na końcu szafek i jest osłonięte przed bezpośrednim dostępem do promieni słonecznych.

- Akwarium 60L (używane)
- Pokrywa + Świetlówka T8 15W/45CM
- Filtr Sera Fil 60 z gąbką, 2 warstwy juwel biopad wata filtrująca (grubość 1cm) oraz wkład węglowy (węgiel aktywny)
- Filtr wewnętrzny z deszczowiną HAILEA BT-200 z gąbką plus ceramika
- Grzałka 75W ustawiona na 26 stopni
- Termometr

Pierwsza warstwa to substrat pod-żwirowy (Complete substrate), To wszystko jest przykryte żwirem grubości 2-4mm warstwa żwiru to ok 3-5cm. Na tym położony jest korzeń, zakupiony w sklepie akwarystycznym oraz duże kamienie wyciągnięte z rzeki, sprawdzone octem (znalazłem na forum sposób, po polaniu octem kamienie się nie pienią, jest OK ), wyczyszczone i wygotowane.
Rośliny zakupione przez internet Eleocharis parvula - Sitownie drobne Plus duży zestaw różnych roślin, do tego użyłem Aqua-art Planta Gainer nawóz ogólny, oraz po podmianie 80% wody Tropical Bacto activ ok 5ml. Lampę włączam na ok 6-8 godzin od godz 11-12 do ok godz 18, podczas gdy świeci świetlówka temperatura podnosi się nawet do 27 stopni.

Proszę o wszelkie informacje. Dodam, że to moje pierwsze akwarium, tak więc wszystkie porady mile widziane.

Pozdrawiam
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Masz substrat, lejesz nawozy a światła jak na lekarstwo i to tylko kilka godzin dziennie, nie a co się dziwić że woda zakwitła.
Zrób znowu podmianę wody (50%) i po 3dniach znowu, świeć 12h i pomyśl nad dodatkowym światłem. Nie dawaj nawozów. Jak znowu się zazieleni to podmianka co 2-3 dni aż zakwit ustąpi.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Sewo
Posty: 8
Rejestracja: 26 mar 2017 8:39

Post autor: Sewo »

Malachio dziękuję za odpowiedź. Światło jest oryginalne zamontowane w obudowie pokrywy i jest nowa świetlówka. Nie bardzo jest miejsce na nową dodatkową świetlówke. Czy moge dokupić i przyczepić panel ledowy czy jesli mam świetlówke to musi byc druga świetlówka. Światło powinno świecić przez 12 godzin tylko w dzień czy również część nocy?
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Są"świetlówki" LED. Można je zamocować obok istniejącej świetlówki. A do sterowania lampą można użyć prostego sterownika czasowego. Można też świecić do późnego wieczora/nocy, tylko żeby ryby miały kilka godzin odpoczynku.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja kupiłem na allegro zasilacz uniwersalny aquael t8 uniZSN i dałem dodatkową świetlówkę 15w na uchwytach przykręconych do tyłu obudowy.poszukaj sobie i sprawdź
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Sewo
Posty: 8
Rejestracja: 26 mar 2017 8:39

Post autor: Sewo »

Dzisiaj zaobserwowałem mnóstwo brązowych drobinek na dnie akwarium. Wygląda to jak osad i jest wszędzie na pompce, na kamieniach, najbardziej widać na białych. Ponadto rurka doprowadzająca powietrze do pompki jest porośnięta jakby przeźroczystym mchem. Ktoś wie skąd to się mogło wziąć?
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Piszesz, że akwarium jest używane. Czy było porządnie umyte? Czy raczej zalałeś wodą to co było? Mam na myśli podłoże, rośliny, dekoracje. Ryby jakieś są?
Wygląda że masz okrzemki (nalot) i krasnorosty (pędzelki).
O ile okrzemki w nowym akwarium to nic nadzwyczajnego, tak krasnorosty rosną w "brudnej" wodzie. Muszą mieć jakąś pożywkę.
Wpisz sobie w wyszukiwarce na forum obydwa hasła. Znajdziesz instrukcję jak z tym walczyć skutecznie.
Ja nic mądrzejszego niż tam jest nie napiszę :)

PS jeszcze precyzując, to na rurce to bardziej glut czy puszek?
Sewo
Posty: 8
Rejestracja: 26 mar 2017 8:39

Post autor: Sewo »

Sprawdzę sobie o obie w Internecie. Wyjąłem dzisiaj tą rurkę z wody i jest to galareta tak samo jak na przyssawce od termometru. Wyczyscilem to i podmienilem dzis ok 30% wody. Ryb Jeszcze nie mam a akwarium, przed zalaniem wyCzyscilem akwarium ale nie przykladalem sie do tego z zbytnio. Korzeń kupiłem w sklepie akwarystycznym, podłoże Pierwsza warstwa to substrat pod-żwirowy (Complete substrate), To wszystko jest przykryte żwirem grubości 2-4mm warstwa żwiru to ok 3-5cm.
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

A to się nie przejmuj za bardzo. Taki glutek w nowym akwarium to nic dziwnego. To samo zejdzie za tydzień.
Na wszelki wypadek wrzuć zdjęcie tego czegoś
Sewo
Posty: 8
Rejestracja: 26 mar 2017 8:39

Post autor: Sewo »

Hej
Próbowałem wrzucać zdjęcia, jednak nie da rady. Kontaktowałem się z administratorem i powiedział, że mają przeciążone serwery postaram się wrzucić na jakąś stronę i po prostu wkleić link.
Sewo
Posty: 8
Rejestracja: 26 mar 2017 8:39

Post autor: Sewo »

DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

To niestety nie jest to co myślałem... nie wiem czy to nie jakaś pleśń...
ODPOWIEDZ