Porada dla początkującego

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Woj
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2017 8:12

Porada dla początkującego

Post autor: Woj »

Witam
Otrzymałem akwarium w spadku, bo nikt nie chciał go wziąć a mi się żal zrobiło tych rybek więc jestem zupełnie początkującym w tym temacie.
Akwarium jest nietypowe 85x45x65cm, uruchomiłem filtr wlałem wodę i wpuściłem otrzymane ryby.
Na razie działa i ryby mają się dobrze. W akwarium mam dwa korzenie i kilka roślin.
Ryby :
2x bojownik bezbronny samice
2x molinezja ostroustna
6x kiryski pstre
4x kiryski panda
1x prętnik trójbarwny
2x neoki
3x skalary
4x zbrojnik pospolity
1x zbrojnik lamparci
1x piskorek kuhli
3x sum rekini
Proszę o pomoc w doborze pokarmu oraz ogólne uwagi co do obsady i ewentualnie doboru roślin dla podłoża piaskowo żwirowego.
Co ewentualnie dodatkowo możecie mi poradzić na początek.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

Faktycznie, akwarium trochę nietypowe, bo za wysokie, ale cóż jak się nie ma co się lubi, to ...
Tak na początek, to dobrze jest zmierzyć sobie wodę na twardość i odczyn, można to zrobić w sklepie (odstałą próbkę wody w jakiejś buteleczce).
Chodzi o to, aby wiedzieć, jakie ryby trzymać.
Jeśli nie zamierzasz mieszać i zakwaszać wody, to należy dobrać ryby wód zasadowych - czyli można oddać poza molinezjami wszystko, bo poza molinezjami wszystkie Twoje ryby preferują raczej niezbyt twardą wodę.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
giewont
Akwarysta
Posty: 612
Rejestracja: 30 gru 2014 17:23
Lokalizacja: Wszebory pow. Wołomin

Post autor: giewont »

A możesz nam pokazać to akwarium.
Daj jakieś zdjęcie.
Pozdrawiam Marcin
Roślinne Senegalusy 240 l
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Ryb masz trochę za dużo. Ale pangi jak podrosną to wszytko zjedzą i będzie po problemie.
Wybacz sarkazm. Wiem, że to nie Ty dobierałeś obsadę i dużego wpływu na to co pływa nie miałeś.
Jeżeli mogę doradzić to zostaw molinezje (jeżeli to parka to wkrótce będziesz miał ich sporo), zbrojniki pospolite (chociaż na bank lepiej by się czuły w trochę większym akwarium) i ewentualnie bojowniczki.
Zakładam, że wlałeś wodę kranową więc na bank jest twarda i zasadowa. Ww. rybki dobrze będą się w niej czuły.
Resztę postaraj się odsprzedać w sklepie zoologicznym albo wymienić np na parkę mieczyków.
Pangi, czyli sumy rekinie, to nawet nie są ryby akwariowe.
Pozdrawiam i trzymam kciuki żeby wszystko dobrze poszło.
Woj
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2017 8:12

Post autor: Woj »

Dziękuję wszystkim za odzew, zdjęcie zamieszczę jutro.
Podam opis wielkości ryb do zdjęcia
Pangi ok.10-15cm
Kiryski pstre i panda od ok. 4-6cm
Zbrojnik lamparci napewno ponad 15cm
Zbrojniki pospolite od 5 do 10cm
Prętnik 5cm
Molinezje chyba samica-większa i samiec-mniejszy
Bojowniki chyba samice ok. 5cm
Skalary przypasowujac do kwadratu to ok.6x6cm
Piskorek długość ok.10-12cm


EDIT:
31 Mar 2017 8:05
Tak to wygląda na zdjęciach.


EDIT:
31 Mar 2017 8:21\
Nie umiem tych zdjęć dołączyć, czy są jakieś ograniczenia rozmiaru, bo pisało że nie ma Surprised Surprised Surprised
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zdjęcia możesz załączać na Forum jako załączniki, ale jest tutaj ograniczony upload.
W związku z tym prościej/lepiej jest załączyć zdjęcie na zewnętrznym serwerze i wkleić odnośnik/miniaturę na Forum.

Poprzednie posty połączyłem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Woj
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2017 8:12

Post autor: Woj »

Dzięki za wyjaśnienie.
Do zdjęć udostępniam link do serwera
https://goo.gl/photos/JAsqBiTG1fgcPst47

Chyba tak to miałem zrobić
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Ale zupa rybna... Twój pierwszy krok,to zredukowanie obsady.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Pierwszy krok to jak pisałem wcześniej, spróbuj odsprzedać ryby. Ewentualnie wymienić na rośliny, ryby niestety nie mają kryjówek. Więc przyda się dużo. Poszukaj wyrośniętych anubiasów i mikrosoriów, powinny dobrze rosnąć. Ewentualnie żabienice czy trawy, raczej dobrze się przyjmują.
To podstawa i radzę działać szybko, bo niedługo będziesz musiał wyławiać rybie trupki :(
Czy woda w akwarium faktycznie jest żółta, czy to jakieś przełamanie na zdjęciu?
Woj
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2017 8:12

Post autor: Woj »

Woda jest czysta, żółty kolor to przekłamanie odbicia na zdjęciu
Woj
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2017 8:12

Post autor: Woj »

Witam wszystkich
Według waszych porad udało mi się zredukować obsadę. Nie jest to może wielka zmiana ale od czegoś zaczĄłem. 3 Pangi zmieniły zamieszkanie do dużego akwarium w którym są już też inne pangi. W akwarium zapanowało trochę spokoju choć te 3 pangi innym rybom właściwie nie dokuczały.
Mam jeszcze jedno miejsce do oddania 2x Molinezje.
Kupiłem dwa pokarmy z firmy TETRA TETRAMIN i WAFERS.
Podmieniłem wodę zebrałem brudy.
Reszta ryb na razie ma się dobrze.
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Czyli jednak idziesz w stronę ryb wód miękkich. Może i słusznie bo akwarium masz takie skalarowe. Dobrze by było zaopatrzyć się w filr RO (dużo jest na ten temat w necie) bądź lać przy podmianach wodę destylowaną. Tu musisz się pobawić proporcjami.
Koniecznie dokup roślin. Na tył moim zdaniem pasowałaby trawa akwariowa (nie znam innej nazwy). Rośnie "sama" a optycznie zagęści zbiornik. Ryby tez będą się w niej dobrze czuły.
Na przód jakieś mikrosoria czy anubiasy. Tylko takie odrobniejszych liściach i będzie git.
PS ja bym dodał jeszcze trochę wody, tak z 10 cm
Woj
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2017 8:12

Post autor: Woj »

Z podmianą wody chyba jakoś to opanowałem bo ryby mają się dobrze.
Rośliny to następny etap oczywiście, że ich brakuje, zamierzam dokupić i to zagospodarować. Poprzestawiałem trochę kamienie i korzenie i zaraz było widać które ryby lubią nowe kryjówki. Cześć podłoża akwarium podzieliłem na plażę piaskową i żwirkową tutaj też od razu widać kto co lubi. Na razie cieszę się z tego co mam i że to jakoś z moim początkującym doświadczeniem funkcjonuje.
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Nie chcę być złym prorokiem ale żwir to zły pomysł. Właśnie jestem w trakcie wymiany na piasek. Strasznie brud się w nim gromadzi...
Woj
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2017 8:12

Post autor: Woj »

Z tymi czołąmi to prawda, nawet ja początkujący to dotrzegłem po obserwacji.
Moje skalary, tworzą jedną parę (pomarańczowe) i przeważnie są razem bo mam dwa samce i samice. Ten drugi samiec (czarny)był cały czas spokojny i raczej to ta para mu dokuczała. Teraz jednak jakoś dostał werwy i się postawił i nie daje sobie już tak dmuchac w kaszę. Chce się cmokać z samicą i goni jej samca, sam się zdziwiłem. Co do zniknięcia innych ryb, więc u mnie tez się to stało. Stawiam na skalara że mu się akurat mały neon nawinął pod nos jak nie był w humorze. Szukałem i czytałem o tym dużo i wszystko na niego wskazuje.
Moje neony są teraz już większe więc raczej pozostaną.
ODPOWIEDZ