Młode liście brązowe, okrzemki, czarny nalot

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Marcinie mam dokładnie takie samo pojęcie i zdanie na temat przepływu wody przez filtr, więc dziękuję Ci za Twoją wypowiedź i wyjaśnienie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Owszem macie racje i ciezko jest sie z tym nie zgodzic. Jak proponujecie rozwiazac sprawe zastojow wody w akwarium powiedzmy 54 do 112L? Tam raczej falownika nie wstawimy, a filtr skrecony na minimum bedzie obracal tylko malym obszarem wody w zbiorniku.

Nie czepiam sie tylko jestem ciekawy rozwiazan tego typu problemu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam akwarium 128l 80x40x40 a w nim filtr wewnętrzny Aquael Uni 500 z z dodatkową komorą na ceramikę oraz dodatkowo mam zwykły filtr gąbkowy kominowy. Aquael jest przykręcony na minimum, wylot wody jest przeniesiony na druga stronę akwarium. W zbiorniku jest bardzo dużo roślin.

Pierwszy raz spotykam się z pojęciem stagnującej wody w akwarium. Owszem, zdarza się to w dekoracjach, ale w otwartej toni? Zawsze jest jakiś ruch wody, jakie nie z filtra to robiony przez ryby.

W posiadanym przeze mnie akwarium nigdy nie miałam problemów ze stojącą wodą, więc Marku nie bardzo wiem, o czym piszesz. Masz z tym jakieś osobiste doświadczenia?

I dodam jeszcze, że latami prowadziłam zbiorniki od 45 do 112l tylko na gąbkowych filtrach kominowych (nie było wtedy innych), czyli ruchu wody nie powinno być żadnego, prawda? I co? Nic. Kompletnie nic złego, niewłaściwego, niepokojącego się nie działo. Więc w czym problem?

W moim krewetkarium 45l mam w tej chwili od trzech lat tylko gąbkowy filtr kominowy i to nie duży. Ryb brak, krewetki są, ale pływając nie robią prądu wody. Glonów brak. Rośliny rosną jak szalone. Woda jest klarowna, podmiany robię co tydzień lub dwa i nieco odmulam dno. I znowu stwierdzam: woda stoi i co? Nic. Kompletnie nic.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Nie no po raz kolejny musze sie zgodzic, bo nie mam kontr argumentacji przeciw temu co powiedzialas, chociaz kilka rzeczy jest nie jasnych np:

Ryby tworza naturalny ruch wody. Wezmy zbiornik 112L i mala lawice neonow powiedzmy 20sztuk bez ryb dennych. Jaki one ruch tworza?

Co do stagnacji wody to moim skromnym zdaniem widac to na przeciwnym boku zbiornika ogladajac sterte kup i odchodow, ktora growadzi sie tylko w jednym miejscu. Mozna odmulac, niema problemu ale widac jak czesc zbiornika ma dno czystrze od drugiego. Oczywiscie tam gdzie woda sie rusza filtr wylapie wiecej zanieczyszczen. Z tym nie mozna sie nie zgodzic.

Prawdziwej fali nie chcemy ale minimalny ruch roslin jest wskazany, pozatym ryby np Sumatry uwielbiaja ruch wody i skrecajac filtr na minimum odbieramy im frajde z zycia. :)

Zbyt mocny przeplyw sprzyja w zlych warunkach do tworzenia sie pedzli i nitek na mocno poruszanych roslinach w ekstremalnych przypadkach oczywiscie ale to wina glownie nas samych i brudnego filtra itd kazdy wie o co chodzi wiec tak zgodze sie zbyt duzo czasem jest beee :)

Uwazam ze male zbiorniki nie potrzebuja duzego ruchu wody, wielkie szkla maja falowniki, natomiast majac przecietne 112L z przeplywem wody powiedzmy 150L/h bedziemy miec istny bajzel na dnie oraz tony osadu przy mocnej obsadzie robiacej duzo i duze kupy. Tak bedzie bo tak jest i nieda sie powiedziec ze jest inaczej. Odmulac? Tak odmulac, kupy to swietny nawoz ale gdy trzymamy jeszcze ryby denne jak Kiryski to one beda plywac w odchodach. Oczywiscie odmulanie zalatwia sprawe ale nie odmulamy codziennie :)

Takze ja jestem umiarkowanym optymista co do skrecania filtra na minimum z tych oto wzgledow, ktore podalem, natomiast jestem calkiem ZA jesli wybierzemy optimum jakim jest prawidlowa biologia w filtrze + czystosc wody + generalnie dobre warunki na dnie. U siebie mam w kuble jakies 3kg ceramiki + jedna gabka jako mechanika przed. NO3 jest ponizej 10mg/l przy dawkowania azotu codziennie 1mg/l dla roslin. Gdyby filtr biologiczny pracowal zle, a pracuje na max czyli przerabia jakies 850L/h wody netto to mialbym problem z NO3, czy mam racje? Oczywiscie mam duzo roslin, ktore pomagaja w przerabianiu NO3 ale no bez przesady.

Pytanko: Czy jakbym skrecil filtr kubelkowy na min. to moje NO3 spadloby jeszcze bardziej?

Pochwale sie ale ja np nie odmulam dna u siebie, sporadycznie moze raz na miesiac moze dwa miesiace. Wiekszosc idzie w podloze dla roslin, a wolne powierzchnie sa wolne od kup bo sa zbierane przez filtr.

Tak pozatym to fajna debata, pozdrawiam ze studia nr1 :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Generalnie to ryby denne w naturze żerują w detrytusie, więc nieco mułu i osadu w akwarium jest dla nich niejako środowiskiem naturalnym.

Filtr nie wciąga odchodów ryb, przynajmniej nie w moich mocno zarośniętych akwariach. A już szczególnie nie filtry gąbkowe kominowe. Nieczystości gromadzą się w konkretnie dla ich przeznaczonych obszarach podłoża (nieckach) i stamtąd je usuwam podczas odmulania. Nigdy nie odmulam dokładnie, nie utrzymuję sterylnego porządku na dnie. Trzymam piskorki, które jak i kiryski wymagają piasku (mam najdrobniejszy jaki się da na wierzchu) oraz właśnie nieco mułu.
mark_farina pisze: natomiast majac przecietne 112L z przeplywem wody powiedzmy 150L/h bedziemy miec istny bajzel na dnie oraz tony osadu przy mocnej obsadzie robiacej duzo i duze kupy.
To jest kwestia dobrania obsady do wielkości zbiornika. W dobrze prowadzonym akwarium "bajzlu" nie będzie nigdy. Przypominam, że dojrzałe podłoże zawiera sporą ilość bakterii rozkładających nieczystości oraz tworzących film bakteryjny uniemożliwiający ruchliwość części zewnętrznej podłoża. Dobrze to opisała Diana Walstad. Jest w tym również kwestia naturalnego nawozu dla roślin.

Marku, masz rację pisząc, że są gatunki ryb wymagające prądu wody lub jej ruchu, jak chociażby brzanki sumatrzańskie lub mój ulubiony Mandi Mały (Pimelodus pictus), dla którego nie mam warunków, więc go kocham ale nie posiadam.
Niemniej większość najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych prądu wody nie wymaga.


Mammoth64 - nie masz do nas pretensji za dyskusję nieco na boku tematu?

pozdrawiam ze Studia nr 2 :wink:
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No to ciesze sie ze doszlismy do porozumienia. Dzieki za ciekawostki bo ciekawie opowiadasz o biologi zbiornika, trzeba przyznac.

Powiedz mi Basiu jeszcze co z tym NO3. Czy skrecajac go na minimum moje NO3 spadnie jeszcze bardziej bo zwiekszy sie czas dla bakterii nitryfikacyjnych? Czy moze podskoczy? Przyznam nie robilem eksperymentu i raczej bym nie chcial.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Marku, nie umiem Ci odpowiedzieć na to pytanie. Bakterie nitryfikacyjne zajmują się NO2 i ten czynnik mnie zawsze interesował, a co do reszty procesów - zerknę przy okazji do literatury i odpowiem nieco później.
Nigdy nie mierzyłam w swoich akwariach NO3, nigdy nie nawoziłam w toń wody, nie sprawdzałam mikro i makro, potasu, azotu, żelaza itd., zawsze stawiam na procesy naturalne i dobre światło. Nic więcej.

Ale możesz sam sprawdzić, jak wpłynie na Twoje akwarium przykręcenie przepływu w filtrze...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

BARA pisze:Pierwszy raz spotykam się z pojęciem stagnującej wody w akwarium. Owszem, zdarza się to w dekoracjach, ale w otwartej toni? Zawsze jest jakiś ruch wody, jakie nie z filtra to robiony przez ryby.
Hmmm. Szybko zmieniasz zdanie. Cytat z innego wątku:

"Chodzi mi o to, że w każdym akwarium są strefy wody podlegającej cyrkulacji i miejsca wody bardziej stagnującej. Tak mi się przynajmniej wydaje. Dotyczy to każdego akwarium o długości powyżej 40 cm. To jest moje założenie."

Cała wypowiedź tutaj:
viewtopic.php?t=22057&highlight=

Widzę, że temat skręcania filtra odżył, ale nie był kontynuowany przez szanowną Barbarę w innym wątku bo rakło argumentów. Teraz już dyskusji nie będę podejmował bo skręcanie filtrów na minimum w dobrze działającym zbiorniku to bzdura.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neurochirurgu, zupełnie niepotrzebnie na mnie naskakujesz. Rozumiem i szanuję, że masz swoje zdanie, proszę pozwól mi pozostać przy swoim.
Wszystkie swoje argumenty przedstawiłam wielokrotnie i nie mam nic więcej do dodania. Marcin mający ogromne doświadczenie akwarystyczne z bardzo dużymi akwariami napisał o swojej wiedzy. Jego doświadczenia i wnioski są podobne jak moje. Ty masz inne? Ok, opisz je i też będzie w porządku. Nie rozumiem Twojego zaczepnego tonu i definiowania od razu czegoś jako "bzdury".

Cytat na który się powołujesz dotyczy obiegu ciepła w akwarium, a konkretne umiejscowienia grzałki. Jak już coś cytujesz, proszę nie wyjmuj tego z kontekstu. Ale dziękuję Ci za zamieszczenie linka, pod którym można przeczytać moją pełną wypowiedź.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

BARA pisze:Neurochirurgu, zupełnie niepotrzebnie na mnie naskakujesz. Rozumiem i szanuję, że masz swoje zdanie, proszę pozwól mi pozostać przy swoim.
Na zmianie Twojego zdania nie zależy mi w ogóle. Ponadto nie naskakuję tylko wytykam niekonsekwencję i dorabianie ideologii na potrzeby dyskusji.
BARA pisze:Ty masz inne? Ok, opisz je i też będzie w porządku.
Już je wcześniej opisałem, kto jest ciekawy sobie znajdzie i dyskusja miała nico innych charakter (skręcanie kubłów i ich niewydolność biologiczna gdy pracują na max) - nie mogę Twoich wcześniejszych wypowiedzi w tamtym wątku skomentować inaczej jak bzdura bo niektórzy Tutaj mogą Cię uważać za autorytet i zaczną robić dziwne rzeczy ze swoimi filtrami (m.in. mogą je uszkodzić).
BARA pisze:Cytat na który się powołujesz dotyczy obiegu ciepła w akwarium, a konkretne umiejscowienia grzałki.
Rzecz dotyczy stagnującej wody, która wg Ciebie raz jest nawet w małych zbiornikach a innym razem pierwszy raz o niej słyszysz. Autorstwa chyba nie podważasz?
BARA pisze:Jak już coś cytujesz, proszę nie wyjmuj tego z kontekstu.
Nie wyjąłem z kontekstu w związku z tym co napisałem wyżej, a ponadto podałem źródło do całej wypowiedzi więc proszę mi tego nie zarzucać bo każdy inteligentny czytelnik sam sobie wyrobi zdanie.
BARA pisze:Marcin mający ogromne doświadczenie akwarystyczne z bardzo dużymi akwariami napisał o swojej wiedzy.
Jego doświadczenia, wiedzy i umiejętności kwestionować nie będę, bo nigdy nie daje do tego powodu.

Barbaro, z pełnym szacunkiem, ale nie masz tutaj monopolu na pouczanie innych. Napisałem pouczanie, bo często nie są to rady. A w kwestii zasadniczej tego wątku to po prostu ... bzdura.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

BARA pisze:możesz sam sprawdzić, jak wpłynie na Twoje akwarium przykręcenie przepływu w filtrze...
Mialem okazje sprawdzic kiedy mialem wewnetrzny Aquael 350L/h i tony kup na dnie+osad na lisciach Anubiasow jak jeszcze je mialem. Nie sprawdzilo sie to niestety. Dopiero jak dolozylem zewnetrzny filtr 1150L/h sytuacja poprawila sie na tyle ze tak jak pisalem wczesniej praktycznie nie odmulam, zbiornik nie ma zastojow bo deszczownica sprytnie porusza i tafla i slupem wody po modyfikacji. 3kg ceramiki przerabia NO2 na NO3 i jest to bardzo dobry proces bo musze dozowac jeszcze azot bo mam jego niedobory dla roslin.

Jesli u ciebie to sie sprawdza to cieszy mnie bardzo, niestety u mnie to odpada. Pozatym ja lubie tez jak mi Pistia sie obraca po tafli i nie stoi w miejscu przez co moznaby powiedziec uzyskuje efekt zachmurzenia.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

mark_farina pisze:
Mialem okazje sprawdzic kiedy mialem wewnetrzny Aquael 350L/h i tony kup na dnie+osad na lisciach Anubiasow jak jeszcze je mialem.
To czemu nie odmulałeś dna? Miałeś przerybione akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Obsade mialem wtedy: Mialem 10 Sumatr + 5 Kiryskow + Zbrojnik Niebieski. Czy przerybione 112L? Mysle ze nie, Sumatry nie mialy luxusow ale ciasno im tez nie bylo. Generalnie bylo brudno, woda byla brudna, swiadczyly o tym drobinki i czasteczki brudu, plywajace odpadki itd. Sumatry brudza to fakt ale lepsza jest nadfiltracja niz jej brak, przy czym zaznaczam ze nawet filtry pracujace na max nie maja problemu z biologia filtra/zbiornika bo swiadczy o tym koncowy produkt przemiany czyli NO3 mniejsze niz 10mg.

A czemu podmieniamy wode w akwarium? Podmieniamy bo NO3 jest raczej nie przerabialne (mozna sposobami ale sie nie praktykuje). Wiec trzymanie niskiego NO3 lub wresz doprowadzenie do jego sladowych ilosci eliminuje potrzebe tygodniowych podmianek wody. Taka jest teoria bo i tak podmieniamy ale czy nie mam racji?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wiesz co, ja podmieniam wodę co tydzień w akwarium, bo odświeżam ją w ten sposób, a przy okazji odmulając częściowo dno pozbywam się zalegających brudów. Dla mnie to tak, jak wywietrzyć porządnie mieszkanie i poodkurzać przynajmniej w sobotę.
Oczywiście podmieniając wodę w zbiorniku dodatkowo wspomagam jego filtrację, ale doskonale zdaję sobie sprawę z istnienia i możliwości funkcjonowania zbiorników LT (jeden malutki prowadziłam sama), bez podmian i bez filtracji.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Damian84
Posty: 11
Rejestracja: 06 sty 2018 15:40

Kryptokoryna brąziwe liście nawet te młode

Post autor: Damian84 »

Witam mam akwarium 45l podmiany wody robię co 2 tygodnie od pewnego czasu zauważyłem że moje rośliny kryptokoryna robią się brązowe listki są pwywijane nie naturalnie małe brązowe kropki i robią się małe dziurki na wylot co to się dzieje i jak temu przeciwdziałać oświetlenie mam włączone od godz 11 do 21 świetlówka oryginalna aquaela light Ing F15T8/D Proszę o rady czy to okrzemki i jak mogę tutaj dodać zdjęcia tego zjawiska bo próbowałem i nie mogę od niedawna jestem tutaj na forum akwa mam od sierpnia 2017
https://www.fotosik.pl/zdjecie/072f104edb02cc1f
https://www.fotosik.pl/zdjecie/089b2b3b9b59fa6d
https://www.fotosik.pl/zdjecie/a03732420262c50f
https://www.fotosik.pl/zdjecie/6bce2be4f1f5b58e
Ostatnio zmieniony 16 sty 2018 23:45 przez Damian84, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ