[68] Parapeciak Project

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Neurochirurg pisze:mark_farina mam nadzieję, że pojawi się trochę czerwieni na Wallichii :)
U ciebie co rosnie z tylu to odmiana czerwona, bo wyglada mi na zielona, ale moge sie bardzo mylic.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Nie wiedziałem, że jest zielona odmiana. Moja na dzień dzisiejszy jest zielona, ale myślałem, że pod wpływem warunków zmieni kolor.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No wiec niestety z Rotalami tak jest ze sa odmiany red/green tego samego gatunku. Jak nie bedzie szla w kolor pod wplywem swiatla i wysokiego zelaza to juz wiesz jaka masz odmiane :D

Jesli kupiles odrosty odciete od rosliny matki a byly zielone to moge zaryzykowac stwierdzenie ze to odmiana zielona. Jak miala korzenie to jest szansa ze sie wybarwi jeszcze.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

To odcinane szczytówki. Sprzedawana była jako normalna odmiana. Zobaczymy z czasem co z nią będzie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Dzisiaj już zmętnienie schodzi. Zaskoczyły mnie testy wody, a szczególnie GH:

pH - 6
KH - 1
GH - 19

Test powtórzyłem dwa razy i sprawdziłem w innym akwarium. Albo skała, albo podłoże, albo jedno i drugie. Ktoś ma doświadczenie z tym podłożem CAL Black Earth? Jak ono wpływa na parametry wody. Dragon stone podwyższa GH? (pewnie sam sprawdzę, ale może ktoś już to wie).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Mam w kostce dragon stone,zalane wodą z kranu i cały czas GH na tym samym poziomie. Więc wątpię aby to akurat ta skała była Twoim problemem.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Kross dzięki. W necie też nie znalazłem informacji jakoby ta skała (w gruncie rzeczy glina) podnosiła twardości. Sprawdzę zatem podłoże.

Mark, daj proszę jakiegoś linka do tej rzekomej zielonej odmiany R. Wallichii.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Neurochirurg wpisz w google: rotala wallichii sp green i przejdz na obrazki, zobaczysz co ci wyskoczy i porownasz z tym co masz. Mnie zdziwilo to ze masz odciete koncowki rosliny matki i sa zielone, a odmiana czerwona im blizej swiatla tym bardziej robi sie czerwona.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

A ja wam powiem tak, że ktoś tu coś pomieszał. Bo wydaje mi się że odmiany rotali wallichii green nie ma,tylko ludzie bardzo często mylą ja z Rotala rotundifolia 'red' lub green i pod różna nazwa ja sprzedają.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

mark_farina chyba się pomylileś, bo podobnie jak Daniel myślę, że takiej odmiany nie ma. Google też jej nie widzi, jest Rotala sp. green albo rotundifolia green. Wg mnie nie ma czegoś takiego jak Wallichii green.

P.S. Końcówki zaczynają zmieniać barwę, zobaczymy na jaką. Lepsze niż moje oczy mówią, że pomarańczowo się robi.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Calkiem mozliwe ze macie racje i pomylilem dwa gatunki. Jesli tak to zasluzylem na klapsa :)
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Neurochirurg moja rotala także zmieniła kolor na pomarańczowy. Zobaczymy co dalej z tego będzie.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Dzisiaj po 4 dniu woda wyklarowana. Chyba to nawet nie były pierwotniaki tylko zapylenie ze skał. Zrobiłem trochę testów bo ruszyłem z CO2 od początku i powoli zwiększam czas świecenia.

NO2 - 0,2 (coś tam się rusza)
NO3 - 2 (niestety mam test zooleka)
PO4 - niewykrywalne
Fe - 0,25 (cieszy)

Postanowiłem leciutko zacząć nawozić swoimi gotowcami, które mam. Macro Green (1 ml/dzień), Ferro+ (1 ml/2 dni), K+ (1ml/dzień). Zobaczymy po tygodniu co daje taki plan. Rotala Wallichii rośnie w oczach. Szczytówki robią się powoli pomarańczowe i puszcza już boczne pędy z dołu. Trawnik nie wiem czy ruszył.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Witam.

Minęło kilka dni. Co nieco podrosło. Trzy dni temu przyjechał Pogostemon helferi. W gratisie pojawiły się również dwie sadzonki Blyxa japonica, które też posadziłem. Glonów pod jakąkolwiek postacią, odpukać, brak. Wody nie podmieniam tylko robię dolewki RO. Teraz staram się dostosować nawożenie, bo roślinki żrą ostro. Miałem mały problem z Monte Carlo, część sadzonek bielała, ale jakby ustało. Chyba powolutku rusza. Parametry:

pH - 6 (bez zmian)
NO2 - 0,025 (gąbka z filtra chodziła 2 tygodnie w kuble z ogólnego)
NO3 - 0
PO4 - 0
Fe - 0,25
KH - 1
GH - 19

Macro Green nie wyrabia, dziś zamieniłem na Macro Red (2 ml/dzień), Ferro+ też podaję już codziennie (1 ml/dzień), K+ - 1 ml/dzień. Na razie delikatnie, ale zwiększam dawki. Poniżej porównanie z dnia zalania i dziś.
Po kliknięciu większy rozmiar.

01.09.2017
Obrazek
08.09.2017
Obrazek

Planowana obsada to na 90% - Drobnotka nadobna.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

WOW, jestem pod wrazeniem jak ladnie ci sie to przyjelo.

Jesli nie masz mi za zle ze cos sugeruje to proponuje ci pozwolic tej rotali podrosnac jeszcze troche i obciac zaznaczone przezemnie swieze przyrosty juz wyrosniete w twoich warunkach i posadzic ponownie w miejsce starych, a stare oczywiscie usunac. bedziesz mial wtedy piekne, jednakowe i geste jednorodne rosliny. Teraz widac kiedy roslina zaczela naprawde zyc, a jak wygladala w poprzednich warunkach.

Co myslisz?

Obrazek
ODPOWIEDZ