[140l] Ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

LeniwyPolak
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2017 17:37

[140l] Ogólne

Post autor: LeniwyPolak »

Witam,
właśnie dojrzewa mi akwarium 140 litrów(40x40x90).
Dodam że jestem calkowicie blady ale moje 25l z którego sie przenoszę narazie działa.
Mam filtr aquael turbo 1000 i grzałkę 200W
Zasadziłem Kabombę wodną, żabienicę, i roślinkę której nazwy niestety nie znam ale jest dość niska i wykląda jak kępka trawy.
Podłoże piaszczyste z dodatkiem żwiru, w środku kilka większycz kamieni i łupina kokosa.
Zastanawiam się jednak nad obsadą mojego małego ekosystemu
Chciałbym żebyście mi powiedzieli czy nie wyjdzie mi z tego zupa rybna i czy cokolwiek z tego będzie
Chciałbym
Pielegniczkę ramireza 3+1 (i jeżeli możliwe kakadu/electric blue 1+1)
Neonki 15-20 szt. (czy mogę pomieszać neony czerwone i inessa?)
Otosek przyujściowy 3szt
Molinezja czarna 2szt (dziewczynie się podoba ;\)
Mieczyki 2szt

W moim 25l posiadam Gupiki 2+1 Kiryska albinosa 2szt i kilka sztuk Red Cherry więc pewnie wyląduje to w nowym akwarium.

Jak napisałem jestem w tym temacie całkowicie blady dlatego prosze was o pomoc i rady
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2017 18:10 przez LeniwyPolak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do właściwego działu. Proszę popraw tytu tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.

Proponowany dobór ryb jest fatalny. Proszę poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie planujesz trzymać. Poczytaj o wymaganych przez nie odczynie wody, jej twardościach i temperaturze. Zajrzyj do forumowej Encyklopedii Ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Achaguma
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2017 13:44

Post autor: Achaguma »

Ramirez i Kakadu nie powinno się trzymać razem, a zwłaszcza w tak małym zbiorniku. Ponadto Ramirezy są monogamistami czyli dobierają się w pary do końca życia zaś Kakadu trzymamy w haremach. Para molinezji czarnych szybko się rozmnoży i i doprowadzi to do przerybienia. Co do reszty to nie wiem bo sama dopiero zaczynam moja przygodę z akwarystyką ale wydaje mi się że ryb może być za dużo do takiego zbiornika ;/
LeniwyPolak
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2017 17:37

Mała zmiana

Post autor: LeniwyPolak »

Powiedzmy że kupiłbym jakieś młode ramirezy
powiedzmy 3+3? Nie za dużo?
i zwinnik blehera? jakies małe stadko(10?)
Do tego ta Molinezja
do tego otoski, kirysy i gupiki
Wiem że to trochę niehumanitarne ale molinezja i gupiki mają stanowić żywy dodatek do diety (nie mam zamiaru nic odławiać)
Galen
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2017 18:54

Post autor: Galen »

Idź na całość wrzuć tam jakiegoś gibicepsa + sumy rekinie i będzie dobrze.Piszą ci tu że ryby o odmiennych wymaganiach,akwarium za małe a ten dalej swoje żenada szkoda czasu :roll: .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Mała zmiana

Post autor: BARA »

LeniwyPolak pisze:Powiedzmy że kupiłbym jakieś młode ramirezy
powiedzmy 3+3? Nie za dużo?
i zwinnik blehera? jakies małe stadko(10?)
Do tego ta Molinezja
do tego otoski, kirysy i gupiki
Wiem że to trochę niehumanitarne ale molinezja i gupiki mają stanowić żywy dodatek do diety (nie mam zamiaru nic odławiać)
ramirezy - woda miękka i kwaśna
zwinniki - woda miękka i kwaśna
molinezja - woda twarda, zasadowa, wręcz słonawa

Nie można łączyć ze sobą tych gatunków ryb!

otoski - woda miękka i kwaśna
kirysy??? - a może kiryski??? jaki gatunek dokładnie?
gupiki - woda twarda i zasadowa

poczytaj dokładnie o wymaganiach gatunków ryb jakie chcesz trzymać. Sprawdź wodę, jaką dysponujesz, zastanów się czy stać Cię będzie na jej uzdatnianie czyli przygotowywanie dokładnych parametrów jakie są potrzebne dla planowanych gatunków ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Autorze, czy chcesz, by akwarium działało, czy wyglądało?
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Dhuz obie te rzeczy,ale z rozwagą. No chyba że planuje zupę rybną :cry:
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Po obsadzie planowanej widzę poświęcenie działania w imię wyglądu, więc muszę zapytać, nim poświęcę czas na bardziej rozwiniętą odpowiedź :P
LeniwyPolak
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2017 17:37

Post autor: LeniwyPolak »

Jak dla mnie akwarium ma ładnie wyglądać, ale chce żeby ryby czuły sie w nim dobrze dlatego właśnie pytam co i jak.
Co do Kiryska to mam odmiane albino więc ciężko mi powiedzieć czy spiżowy czy pstry.

Patrząc po tym co napisała BARA Pielęgniczka Ramireza, Zwinnika i Otoska mogę trzymać razem?

czy jeszcze jakieś propozycje?

może macie jakieś pomysły co do obsady? Zależy mi na tym żeby rybki były łatwe w utrzymaniu :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie nazwałabym ramirezów łatwymi w utrzymaniu ze względu na wymagania co do parametrów wody...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Galen
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2017 18:54

Post autor: Galen »

Moim zdaniem nie ma łatwych i trudnych ryb w utrzymaniu,albo spełniasz wymagania danej ryby albo nie i jej po prostu nie kupujesz.Twój największy mankament to 40cm długości czyli typowe akwarium 25l i ja tak patrzę na twój zbiornik .Ogólnie kupiłeś/dostałeś szmelc ja nawet bym z takim zbiornikiem nie startował , chyba że 90 to długość ale wtedy naucz się że piszę się długość x szerokość x wysokość :roll: .
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Ryba łatwa = ryba, której optimum bytowania oscyluje wokół tego, co Ci kapie z kranu. Poznaj swoją kranówkę, poznasz łatwe ryby :D
Galen
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2017 18:54

Post autor: Galen »

Dhuz pisze:Ryba łatwa = ryba, której optimum bytowania oscyluje wokół tego, co Ci kapie z kranu. Poznaj swoją kranówkę, poznasz łatwe ryby :D
Ja bym mu nie doradzał żyworódek,zapewne nie będzie mieszał krwi więc po jakimś czasie będzie mógł nakręcić swoich x-menów.
A kupić jeszcze importowane,zarobaczywione gupiki to tragedia lepiej będzie testować wytrzymałość przedniej szyby młotkiem.
Do malawii i tangi jest za zielony.Zostają mu barwniaki ,ale jeżeli 90cm to wysokość to jedynie może się tam kąpać :lol: .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Galen, a coś Ty taki wojowniczy jesteś?
:wink:

Każdy z nas jakoś zaczynał, często od żyworódek i bez myślenia o chowie wsobnym. Dobrze że Kolega zadaje pytania. A to, że napisał bez wyszczególnienia wymiary akwarium też błędem nie jest, można się domyśleć, że 90cm to nie jest wysokość, na logikę proszę...

Warto będzie poznać najpierw kwestię parametrów wody w kranie u Autora tematu oraz ewentualne możliwości ich skorygowania.

Dobrze napisał Dhuz: zobaczmy co kapie z kranu. Wtedy dobierzemy ryby, nawet jeżeli na początek będą to żyworódki, piękne i wytrzymałe dla początkującego, a często nie doceniane przez zaawansowanych akwarystów.

LeniwyPolaku czy możesz sprawdzić pH (odczyn) i GH/KH (twardość ogólna i węglanowa) wody jaką dysponujesz? Polecam w tym celu zakup testów kropelkowych Zooleka lub skorzystanie z usługi sprawdzenia parametrów wody w jakimś sklepie akwarystycznym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ