pytania od 3piotek

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
3piotek
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2017 21:57

Post autor: 3piotek »

witam, dołączę kilka pytań do tematu
lać carbo na pierwotniaki czy nie?
jak ograniczyc obsade 30L kostka pierwsze moje akwarium?
na jakiej wysokosci zbiornika filtr wewnetrzny z napowietrzeniem?
ile i jak czesto podmieniac?
dolac bakterii?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę zakładaj własne tematy, nie włączaj swoich spraw do dyskusji prowadzonej przez innego Autora.

Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Możesz nieco jaśniej?

Proszę opisz nam swoje akwarium:
- wymiary szkła
- parametry wody
- jak długo już stoi
- masz w nim jakąś obsadę?
- jakie jest podłoże?
- jakie są rośliny?
- jaki jest filtr, oświetlenie, grzałka

itd itp
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
3piotek
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2017 21:57

Post autor: 3piotek »

Witam, moje pytania dotyczyły przekjrzystosci wody
ale po kolei, u mnie wyglada to następująco:
kostka 30L 30x30x35, filtr wew. Claro 300 pracuje u mnie 24h, lampka led 7,2 W 7 h - programator, grzalka 50W z termostatem ustawiona na 26 jednak woda caly czas ma 24 po podmianach spada do 22 stopni
woda + uzdatniacz seachem + seachem pristine18dni temu wlana do zbiornika z podłożem granulat powder i piasek kwarcowy dobrze wyplukany, kamienie czarne takie popekane z bialymi liniami
dodawalem przez caly czas do momentu wsadzenia roslin seachem stability bakterie i troche pokarmu ze dwa razy
rosliny (monte carlo in vitro w zelu i anubias) 7 dni temu + carbo w plynie codziennie i do tego momentu woda byla ładna
4 dni temu pojawily sie rybki i woda zmetniala, zrobilem od razu podmiane 30% i dzisiaj 15% dodajac według zalecenie producenta znowu bakterie
Rybki to danio rozowe x 3, kirysek albinos x 3, neonki czerwone x5, krewetki red cherry x 4
czytam duzo i wiem ze duzo błędów zrobilem, ale jak ratowac, co zmieniac?
jest to moj pierwsze akwarium, i moze troche przeżywam, ale zlapalem zajawke i chce sie dowiedziec jak najwiecej, pozdrawiam
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Wg mnie masz źle dobraną obsadę. Do takiej kostki proponuję krewetki.
Carbo wybija bakterie nitryfikacyjne.
Używając takiego specyfiku, robiąc później tak częste podmiany, akwarium to tylko pojemnik z wodą, mało w nim biologii.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

3piotek pisze:czytam duzo i wiem ze duzo błędów zrobilem, ale jak ratowac, co zmieniac?
Mało karmić, szukać rybom nowego domu lub postawić większy zbiornik. Akwarium jest dysfunkcyjne. Dużo ryb, za duże ryby, ryby wymagające 3-4x dłuższego akwarium. Tego nie załatwisz lejąc bakterie albo wrzucając magiczne specyfiki.

Zmętnienie sugeruje, że masz zakwit pierwotniaków, czyli problemy z biologią w akwarium.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ryby do oddania i to jak najszybciej.

Danio wymagają akwarium o długości minimum 60 cm i więcej, to zimnolubne ryby stadne, należy trzymać minimum 10 sztuk w litrażu powyżej 63l
Neony czerwone wymagają akwarium o długości minimum 60cm i więcej, to ciepłolubne (w odróżnieniu do danio!!) ryby stadne, należy trzymać minimum 10 sztuk w litrażu powyżej 63l

Kiryski wymagają piasku jako podłoża, lubią pływać, dla nich minimalna długość akwarium to 50cm.

W kostce jaką opisujesz możesz trzymać tylko krewetki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
3piotek
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2017 21:57

Post autor: 3piotek »

wszystkie rybki w akwarystycznym dzisiaj zostały 😊 w zbiorniku zostały tylko cztery redki i jakas malutenka rybka, nie dam rady jej złapać

Drodzy, jak wszyscy zasugerowaliscie, najwazniejsze były zmiany w obsadzie, i bez żadnego ale sugestie wziąłem do siebie

domyslam sie że dobrze by znac parametry wody, i tu zaczynają się schody, bo zadnych testow nie mam, i niestety budżet skromny zeby zrobic wszystkie kupic od razu, od ktorego zacząć?
wiem ze teraz jest bardzo wazna filtracja , jak ustawic filterek , nisko wysoko, z deszczownica czy z rurka napowietrzajaca?
Carbo odstawilem , ale co z bakteriami tymi co mam?

bardzo bym prosil o nakreslenie grafiku prac przy moim akwarium: podmiany, czyszczenie filtra a szybko sie zapycha mi tym zelem z mc niestety gąbka w zabudowie ma niewielką powierzchnie bezposredniego przeplywu wody, ile świecić w jakicg godzinach, jak czym i ile karmic,a moze jakies roslinki łatwe

moze zadaje duzo pytan, takze oczywistych dla Was, ale jestem zupelnym laikiem
z góry dziekuje za ukierunkowanie mnie w dalszych dzialaniach
3piotek
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2017 21:57

Post autor: 3piotek »

test na NO2 zoolek, mocno fioletowy, 1,5 napewno i koniec skali
spróbuję robic co 2 dni podmiany po okolo 15% moze uda sie zbic NO2, odstawie jeszcze karmienie krewetek
oby sie powiodło :D
3piotek
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2017 21:57

Post autor: 3piotek »

sugestii bez liku, az strach pytac o cos wiecej,

zalatuje wypaleniem,

tak sympatycznie czyta sie Wasze posty szkoda ze z 2009
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, naprawdę sporo pisaliśmy już na forum o pielęgnacji zbiornika słodkowodnego. Po prostu poczytaj tematy, które już są, bo na razie oczekujesz od nas powielana informacji bardzo łatwo dostępnych.

Cieszę się, że oddałeś ryby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Post autor: Certyfikat »

3piotek pisze:
domyslam sie że dobrze by znac parametry wody, i tu zaczynają się schody, bo zadnych testow nie mam, i niestety budżet skromny zeby zrobic wszystkie kupic od razu, od ktorego zacząć?
Po pierwsze zadzwoń do wodociągów i poproś o informację o parametrach wody kranowej (możliwe, że takie informacje są też na stronie ineternetowej). Czyli twardość wody i jej odczyn poznasz za koszt połączenia telefonicznego. Kolejną ważna rzeczą są zawartości NO2 i NO3 i chyba te testy powinny być najwyżej na liście rzeczy do kupienia.
Póki co lej do awarium odstałą wodę - podmieniaj 20% na tydzień. I czekaj, aż akwarium dojrzeje.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

3piotek pisze: Carbo odstawilem , ale co z bakteriami tymi co mam?

bardzo bym prosil o nakreslenie grafiku prac przy moim akwarium: podmiany, czyszczenie filtra a szybko sie zapycha mi tym zelem z mc niestety gąbka w zabudowie ma niewielką powierzchnie bezposredniego przeplywu wody, ile świecić w jakicg godzinach, jak czym i ile karmic,a moze jakies roslinki łatwe
1. Nie lej chemii do akwarium, "bakterii" też nie
2. Podmiany wody co tydzień w ilości ok. 20% z jednoczesnym odmulaniem dna
3. Świeć światło 12 godzin na dobę, barwa światła powinna mieć 6500K lub 4000K
4. Co do karmienia ryb to najpierw zacznijmy pisać o obsadzie
5. Rośliny łatwe w utrzymaniu: kryptokoryny (zwartki) Wendtii, mchy, mikrosorum, żabienice, moczarka, rogatek itd
6. Testy wody: pH i GH/KH, najlepiej kropelkowe firmy Zoolek
7. Przepływ wody przez filtr ustaw jak najmniejszy
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
3piotek
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2017 21:57

Post autor: 3piotek »

witam
testy ktore juz mam zoolek
NO2 - 0,02
pH - 7,6
GH - 7
KH - 3
jak mogę obnizyc bezpiecznie pH do 6,8?
mam 6 red cherry,
ODPOWIEDZ