[72l] akwarium stachu108

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

też sobie przeliczałem te testy jak wyjdzie taniej,i znalazłem od 1 sprzedawcy:
-ZOOLEK AQUA TEST pH x2 zakresy 4.5-9.0 i 6.8-8.0 [14,50]
-ZOOLEK TEST NO2 _ azotyny 50 pomiarów [17,50]
-ZOOLEK _ AQUA TEST NH3 KOMPLETNY[18,90]
-ZOOLEK _ AQUA TEST NO3 AZOTANY[18,90]
-Zoolek TEST GH-KH twardość węglanowa i ogólna 2w1[16,50]
razem;;;;-----------> 86,30 zł. , myślę że dostawa to 1 kurier koło20zł
więc walizki nie kupuję...
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

KH/GH wystarczy samo uzupełnienie. Tam skala barwna nie jest potrzebna, bo patrzymy czy próbka zmieni kolor a nie wypatrujemy konkretnego odcienia.
***** ***
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

MarJan pisze:więc walizki nie kupuję...
Nie jest Ci potrzebna walizka, chyba że na jakiś wyjazd...
Walizkę kupuje się wtedy, kiedy musisz kontrolować wszystkie te parametry, kiedy nawozisz dosyć precyzyjnie, podajesz CO2 i inne takie. Wtedy liczy się nawozy, stężenia i mierzy to.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Zgodnie z waszymi radami przemeblowałem akwarium i dołożyłem roślin. Podsypałem piachem i teraz czekam na pałeczki nawozowe.
Na koniec zrobie testy wody.
Co do zbiornika to mam jeszcze kilka planów ale muszą poczekać do wypłaty.

https://drive.google.com/open?id=0B2XPI ... WdHNExDNkk

Dajcie tylko znać czy ten piach tak miał wyglądać.

_________________________________

Poza tematem.
Jak byłem mały to jeździłem do wujka. Mogłem mieć z 5 może 6 lat. Zawsze lubiłem oglądać jego akwarium. Gówniak który patrzył w szybę godzinami. Przez resztę życia z rybami miałem niewiele wspólnego. Najwięcej na wigilie ;) Dzisiaj grzebiąc w wodzie osłupiałem. Poczułem ten sam zapach co za smroda. Dziwne bardzo uczucie bo zapach doskonale znany a jednak mózg wie, że nie czuł go od lat. Pewnie wyda wam się to śmiesznie ale ogarnęła mnie taka trochę melancholia :) Tak w środku czuje że wszystko idzie o.k ;)
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

stachu108 pisze:Pewnie wyda wam się to śmiesznie ale ogarnęła mnie taka trochę melancholia
Nic śmiesznego, tak to działa :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Daria123
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2016 22:43

Post autor: Daria123 »

Witam,
Jak byłam mała chodziłam do cioci, ale zamiast u niej godzinami stać przed szybą akwariową, to stałam w sklepie zoologicznym przy jej bramie. Sprzedawca był pewnie zachwycony... Powierzchnia wolnej przestrzeni to może 2m/1m i same regały z ogromnymi akwariami.
Twój wpis przywrócił także moje wspomnienia:)
Życzę powodzenia w dalszych podbojach :)
Zapowiada się ciekawie....
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

To mam jeszcze jedno pytanko. W sumie takie które powinno się nasunąć początkującemu akwaryście a nigdzie nie widzę o tym wzmianki.
Robiąc cotygodniowe testy - robimy je przed podmianą wody, po podmianie a może wodą którą zlewamy?
Testy dopiero mam zamówione i być może producent wyjaśnia to w ulotce, niemniej jednak wolę zapytać profesionalistów.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Testy robimy wtedy, kiedy jest taka potrzeba.
Testy robi się dla wody kranowej, wody zmieszanej i odstałej oraz po podmianie. Testy robi się też przed odmianą, kiedy np. dozujesz nawozy (np. NO3 i PO4 aby wiedzieć, ile jest tego zużywane).
To wszystko zależy co chcesz mierzyć.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

krzych_100 pisze:Testy robimy wtedy, kiedy jest taka potrzeba.
No wszystko super. Tylko ktoś wyżej napisał i z resztą na kilku artykułach też coś takiego znalazłem że testy NO2 i NO3 warto sobie robić co tydzień, prowadząc "dziennik pokładowy" I zgadzam się z tym bo jeżeli coś wyjdzie nie tak, da nam to informacje co poszło źle i jak temu zaradzić.
Zastanawia mnie po prostu kiedy najlepiej taki test zrobić. No bo logicznie rzecz biorąc najlepiej było by sekundkę przed podmianą wody.

_____

https://drive.google.com/open?id=0B2XPI ... 0ZPNTR5eWc

Swoją drogą korzeń obrasta mi jakąś pleśnią czy czymś takim, ale czytałem że taką pleśń później czyszczą ryby. Proszę poprawcie mnie, jeżeli się myle.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

stachu108 pisze: testy NO2 i NO3 warto sobie robić co tydzień, prowadząc "dziennik pokładowy"
Tak, jeśli taka jest potrzeba to tak się robi (też kiedyś tak robiłem, zanim nie ogarnąłem o co w tym chodzi a i tak część rzeczy nie ogarniam do końca...). Testy NO3 i PO4 robię co tydzień po podmianie wody ale ich już nie zapisuję.
Nie mam licznej obsady ryb więc nie ma kto generować nawozów. Dozuję trochę NO3 i PO4 i aby wiedzieć ile miałem i ile mam dodać robię testy.
Chodzi mi o to, żeby nie kupować całego zestawu testów, ponieważ część z nich jest raczej zbędna, a część mało dokładna. Jeśli uważasz, że taki "dziennik pokładowy" będzie dla Ciebie pomocny, to jak najbardziej.
Jeśli pomierzysz sobie np. twardości wody z kranu, wody z akwarium i wody do podmian, to z czasem intuicyjnie będziesz wodę mieszał.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Post autor: Certyfikat »

stachu108 pisze:
krzych_100 pisze:Testy robimy wtedy, kiedy jest taka potrzeba.
No wszystko super. Tylko ktoś wyżej napisał i z resztą na kilku artykułach też coś takiego znalazłem że testy NO2 i NO3 warto sobie robić co tydzień, prowadząc "dziennik pokładowy" I zgadzam się z tym bo jeżeli coś wyjdzie nie tak, da nam to informacje co poszło źle i jak temu zaradzić.
Zastanawia mnie po prostu kiedy najlepiej taki test zrobić. No bo logicznie rzecz biorąc najlepiej było by sekundkę przed podmianą wody.
Jeśli chcesz sobie taki "dziennik pokładowy" prowadzić, to moim zdaniem najlogiczniej byłoby to robić pomiedzy podmianami. Czyli jeśli np założysz sobie, że podmiany robisz zawsze w weekend, to testy wody rób we środę. A badanie parametrów wody używanej do podmian też możesz sobie robić, do czasu aż uznasz, że są stabilne i szkoda czasu ;)
_____

https://drive.google.com/open?id=0B2XPI ... 0ZPNTR5eWc

Swoją drogą korzeń obrasta mi jakąś pleśnią czy czymś takim, ale czytałem że taką pleśń później czyszczą ryby. Proszę poprawcie mnie, jeżeli się myle.


Paskudztwo z korzenia z czasem samo zlezie. Niby można próbować usuwać mechanicznie, ale moim zdaniem lepiej poczekać. A jeśli planujesz mieć w akwarium ślimaki, to one na pewno się tym zajmą.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

W końcu obejrzałem zdjęcia i mam kilka uwag :D
1. Skieruj wylot filtra po przekątnej akwarium i zakręć bąbelki (no chyba że lubisz, to zostaw)
2. Możesz dosypać jeszcze piasku
3. Tapetę (jak by ona nie była) przyklej porządnie (spryskaj akwarium i tapetę wodą, przyłóż do szyby i powietrze usuń kartą kredytową/linijką itp.)
4. Dokup roślin, np. kup gałezatkę, rozdziel na kilka części i przyklej kawałki do kamienia, na korzeniu przyklej microsorium czy innego anubiasa
5. Daj kamień i korzeń razem, odwróć je tak by wyglądały w miarę naturalnie i tworzyły kryjówki.
6. Oglądaj dużo zdjęć z aranżacjami i zastanawiaj się dlaczego niektóre wyglądają super a inne nie :D (mała podpowiedź - zasada trójpodziału znana między innymi z fotografii)
PS.
Wiem, że to twoje akwarium i zrobisz jak chcesz, ale widzę tu potencjał na ciekawe akwarium. Napiszę jak ja bym to poukładał :D
Dałbym żabiebice z tyłu po prawej, zwartkę przed żabienicami, kamień po lewej stronie korzenia, a korzeń oparty na kamieniu schodziłby do środka, na górze korzenia epifity, na kamieniu gałęzatka i jeszcze jakieś łodygowce z tyłu (żeby zasłonić tło :P )
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Przyszły do mnie w końcu testy.
Serio, jak na coś bardzo się czeka to nagle wypada długi weekend. A jak już się kończy to zawsze znajdzie się ktoś kto sobie urlop przedłuży.

W ramach przypomnienia:
Start zbiornika 28.04
Pierwsza podmiana wody (20%) 06.05
Testy wykonane 08.05 (48h po podmianie)

Zbiornik wystartował z substratem Zdjęcie substratu
Do zbiornika dołożyłem 3 pałeczki nawozowe, pod rośliny i to było dnia 05.05
Zdjęcie nawozu

Zbiornik jest naświetlany 10 godzin dziennie (włącznik automatyczny), przez Aquael Leddy Tube 10W Sunny. Stoi w zaciemnionym pomieszczeniu.

A teraz wyniki:

GH 13st. N
KH 10st. N
NO2 0,6 mg/l (ppm)
NO3 20mg/l
pH 4,5-9,0 - 7,5
pH 6,0-8,0 - 7,8
K - 3mg/l

Jeżeli chodzi o ten ostatni test to znalazłem na niego naprawdę dobrą promocje i pomyślałem że dokupię ;)

Dziękuje bardzo wszystkim za rady, do wielu z nich się zastosowałem.
Proszę o pomoc w interpretacji wyników.

Zdjęcia akwarium dodam po wizycie ostatniego kuriera czyli jakoś do piątku.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

stachu108 pisze:GH 13st. N
KH 10st. N
NO2 0,6 mg/l (ppm)
NO3 20mg/l
pH 4,5-9,0 - 7,5
pH 6,0-8,0 - 7,8
K - 3mg/l
Wystarczy korzystać z testu pH=6-8. GH=13 to nie jest źle...
KH <-> pH - to nam określa zależność pomiędzy kwasami i zasadami, chcąc obniżyć pH, należy obniżyć mierzone KH. Jeśli chcesz zmienić te parametry, to można wodę z kranu "rozcieńczyć" z wodą demineralizowaną i zakwasić kwasem (lub nie rozcieńczać tylko zakwaszać wprost). NO2 wskazuje na biologię, ma być zero. NO3 to produkt wyjściowy przemiany związków azotowych (tak w skrócie, ponieważ nie mierzymy czystego N), podobnie PO4, których nie mierzyłeś - te związki są produktami wyjściowymi procesów przemiany produktów metabolizmu ryb, które mierzymy testami. Są to też związki pobierane przez rośliny i te związki wchodzą w skład nawozów makro.
Ogólnie nie jest źle, akwarium dojrzewa i przez ten czas możesz dokonywać niewielkich podmian w celu doprowadzenia wody w akwarium do żądanych twardości i odczynu (pod planowaną przyszłą obsadę). Ryby z reguły wpuszcza się przy NO2=0, a to trochę trwa.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2017 8:22 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No to postaraj sie zbic NO3 do pezynajmniej 20, podnies K do przynajmniej 15 oraz zbadaj PO4 zeby panowac na glonami I dac szanse roslin osci Na dobre zycie.
ODPOWIEDZ