[72l] akwarium stachu108

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Proszę państwa tak jak obiecałem, prezentuje swój zbiornik.
Zdjęcie zbiornika

Jeżeli ktoś chcę tutaj zaznaczyć jak dużo pęcherzy ma tło, to może sobie darować. Zdaje sobie sprawę, robiłem to z resztą po raz pierwszy. Może za jakiś czas wymienię. Na chwilę obecną mi się podoba.

Mam jednak kilka pytań technicznych odnośnie tego co panowie mi napisali.
Udało mi się dopaść taki
preparat jednak kompletnie nie mam pojęcia jak go dawkować żeby wszystkiego nie popsuć. Z instrukcji z tyłu wynika że "z wyczuciem" ;) dobre sobie. Jakie macie doświadczenia z tym preparatem? Co to znaczy żeby mieszać wodę filtrem?

mark_farina Poradziłeś mi żeby podnieść potas w wodzie. Jakieś sposoby na to? W sklepie znalazłem taki preparat ale nie wiem dlaczego mam do niego mieszane uczucia. Cena na półce 35zł, nie sprawdzałem netu. Warto kupić? Drugą opcją jest Karbo tak?

Ostatnie pytanie odnośnie roślin. Moja Moczarka Kanadyjska ma około 25-30 cm. Zdaje sobie sprawę z tego że aklimatyzuje się. Czy wszystko z nią ok czy nadaje się np do rozmnożenia?


Zdaje sobie sprawę że zasypuje was pytaniami ale im więcej się dowiaduje tym więcej ich mam. Dziękuje za wyrozumiałość ;)
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Teraz trochę poczekaj aż akwarium zarośnie.
Aquacid-u to ja uczyłem się dozować kroplami - w bańce po wodzie demineralizowanej mieszałem wodę z kranu z wodą demineralizowaną i wkraplałem kwas. Odczekiwałem trochę i potem mierzyłem pH/KH/GH. Robiłem to tak długo aż ustaliłem sobie proporcje (na bańkę 5l wymieszanej wody wkraplam 20-10 kropli w zależności od potrzeb, ale pamiętam, że chyba 22 krople to 1ml jeśli lepiej jest komuś przeliczać na inne jednostki). Przy Twoim KH=10 to tak za 20 kropli na 5l spróbuj wlać.
stachu108 pisze:Cena na półce 35zł, nie sprawdzałem netu. Warto kupić? Drugą opcją jest Karbo tak?
Jeśli chcesz dozować nawozy, to taniej wychodzi kupno sypkich soli i przeliczenie sobie na dawki (około 2-3 zł kosztuje 100g substancji, które rozrabia się w wodzie demineralizowanej i dozuje strzykawką). Komplet soli to wydatek 10-15 zł, a starcza ich na długo.

Tyle wyjaśnień, na Twoim miejscu poczekałbym jednak, bo część roślin może zmarnieć (to normalne), niektóre zgniją całkiem, a kryptokoryny mogą całkiem stracić liście i upłynie sporo czasu zanim odrosną.
Czyli wstrzymaj się na razie z dozowaniem i obserwuj rośliny, rób od czasu do czasu pomiary i doprowadź wodę w akwarium do żądanych twardości i odczynu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

No ładnie :D
Teraz trzeba dać roślinom i zbiornikowi czas. Możesz jeszcze poszukać czegoś na korzeń (anubias, mikrosorium) i czegoś pływającego na taflę (choć jak ci moczarka ruszy to może nie będzie potrzeby).
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ladnie sie prezentuje. Dodalbym troche ziela ale sam wiesz :)

Co do potasu to musisz go miec w wodzie dla zdrowia roslin. Proponuje ci go dozowac w momencie podmian wody. Nie lej do zbiornika co dzien/co dwa bo moze dojsc do kumulacji. Roslin nie masz az tak wiele wiec jesli utrzymasz 10 do 15mg/L potasu bedzie dobrze i nie przyblokujesz sobie tym mikro elementow. Podawaj potas jak mowilem do wody do podmianki i monitoruj raz w tygodniu jego zawartosc w wodzie. Zobaczysz ile rosliny konsumuja i ustalisz swoja dawke czy to bedzie 1 czy 3mg/l w wodzie podmianki twoje obserwacje ci to podpowiedza. Pamietaj zeby zapewnic roslina dobre swiatlo i wegiel np w postaci carbo.

Co do samego potasu to ja kupuje potas easylife lub JBL'a z Allegro lub Ebay. Mozna nawozic solami ale ja tego nie robie.

Alternatywa jest kupienie nawozu mikro Ferropol z JBL'a i bedziesz mial tam duza dawke potasu oraz wszystkie potrzebne skladniki mikro. W twoim przypadku moglbys lac okolo 10ml tego nawozu raz na tydzien do wody z podmianka i w sumie nic wiecej bys nie potrzebowal, Zelazo tam jest a NO3 i PO4 zawsze bedzie w wodzie.

Powodzenia!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie radzę czymkolwiek w tej chwili nawozić w toń wody, bo będzie to karmienie głównie glonów. Pozwól roślinom się zaaklimatyzować, zadbaj o dobre podłoże.

Zresztą: masz tak proste rośliny... Czy nawożenie naprawdę jest potrzebne? Jakoś nie rozumiem tej stałej potrzeby wspomagania się chemią.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Proszę o odświeżenie jakimś zdjęciem.... o ile pamiętam wystartowaliśmy prawie w jednym czasie :) .
ODPOWIEDZ