[72] obsada (60x30x40)

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

[72] obsada (60x30x40)

Post autor: stachu108 »

Chociaż mój mały podwodny świat jeszcze dojrzewa, powoli myślę o lokatorach których tam wpuszczę. Poczytałem trochę o rybkach i mam wstępny typ co chciałbym hodować.
Z racji iż jestem początkujący i popełniam jeszcze masę błędów poproszę was o: poradę/sprowadzenie na ziemie/ochrzan ;)

Ryby które rozważam to:
1. Żałobniczka zwyczajna
2. Kirysek Panda
3. Kirysek Czarny
4. Danio erythromicron

Nie mogę pozwolić sobie na całość żeby nie przepełnić zbiornika.
Jakie ilości i w jakich konfiguracjach proponujecie?
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Parametry?
Galen
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2017 18:54

Post autor: Galen »

Zadam to samo pytanie jak mój poprzednik .Jakie masz parametry w akwarium?Chodzi o : GH,KH,pH.
Nie zaszkodziło by również wstawić zdjęcia akwarium wtedy łatwiej będzie coś dobrać pod ,,urządzenie" akwarium.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Galen, proszę zerknij do działu Galeria, tam masz dokładny opis i zdjęcia akwarium prowadzonego przez Stachu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Galen
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2017 18:54

Post autor: Galen »

Widziałem,nie każdy jednak nagle będzie oglądać 2 post tylko po to żeby odpowiedzieć tu...Nie każdy obserwuje wszystkie posty użytkownika stachu108... Logika... Pozatym mogło coś się przez ten czas zmienić więc warto dać aktualne.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Nadal brak informacji o parametrach wody. Kiryski odkopią kamienie na wierzch piasku. Wybrane ryby mają rozbieżne potrzeby odnośnie warunków bytowania, a wiedziony własnymi doświadczeniami z żałobniczkami do 60cm bym ich nie dawał.

Pogadajmy może, jak wyklaruje się sytuacja z parametrami, ok?
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Galen Przepraszam, że uraziłem :)
Dhuz Wstrzymałem się z tematem ponieważ akwarium dojrzewało.

Przepraszam wszystkich za zamieszanie.

Dzisiaj po kolejnych testach myślę że mam jasną sytuacje.
Parametry:
pH 7,5
GH 13 st. N
KH 10 st. N
NO2 0mg/l
NO3 10 mg/l
PO4 0 mg/l
K 5 mg/l
NH3 0 mg/l

Temperatura w zbiorniku około 25 stopni Celsjusza.

Zdjęcie zbiornika

Jeżeli chodzi o wcześniejszą obsadę którą zaproponowałem

Żałobniczka zwyczajna - tutaj wydaje mi się że będę musiał zakwasić trochę wodę.
Kierysek Panda - ta sama sytuacja co wyżej.
Danio erythromicron - zgodnie z atlasem parametry wydają się ok.
Kirysek czarny - j.w

No i tutaj proszę was o poradę, propozycje.
Dhuz pisze:Kiryski odkopią kamienie na wierzch piasku. Wybrane ryby mają rozbieżne potrzeby odnośnie warunków bytowania, a wiedziony własnymi doświadczeniami z żałobniczkami do 60cm bym ich nie dawał.
Takich informacji nie znajdę w atlasie akwarystycznym a zgodnie z pierwszą zasadą akwarysty, nie chcę ufać sprzedawcom. :)
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

No, to nie ufaj sprzedawcom. A atlasy też traktuj z dystansem - myślałem, że moje 80cm będzie ok dla żałobniczek, teraz już wiem, że muszę im postawić coś większego. Niby spokojne rybki, ale lubią się czasem rozepchać, no i rosną jakby nie patrzeć spore - 3 samice ze stada dobiły do 6cm i są to okazałe placki.

Kiryskowate w pH powyżej 7,4 to patrz raczej na akwarium 100cm+ i brochisy szmaragdowe. Jeśli uda Ci się zejsć z parametrami do GH ~10 i pH 7,3, to możesz tu dać parkę pielęgniczek żółtych ze stadem kirysków sierpoplamych - w przeciwieństwie do większości spokrewnionych gatunków sporo przebywają w toni.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Przy sobotniej podmianie będę starał się redukować pH.
Troszeczkę zlazłem na ziemie i myślę o kilku gupikach i może jakieś kiryski pandy albo modrook słoneczny (oczywiście podłoże dosypie jeszcze raz piachem) pielęgniczka żółta też mi się bardzo podoba.
Sprawa do przemyślenia :wink: a na pewno muszę to jeszcze trochę postudiować.
Nie chciałbym żeby obsada robiła sobie krzywdę, albo żeby było ich za dużo.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Nie patrz tylko na to, czy ryby będą się wzajemnie tępić. pH < 7,5 będzie jechać po zdrowiu gupików. pH > 7 po kiryskach pandowatych. ;) Kiryski i borelki preferują temperatury bliżej 22°C, furcatusy o których mówisz bardziej 27°C. Najlepiej byłoby, jakbyś sobie wybrał gatunek wiodący i potem do niego parametrami szukał, a nie na wygląd.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

To może kirysek kolumbijski- wyglądem bym nie odróżnił od pandy, wszystkie doniesienia wskazują, że ani nie masz za małego zbiornika, pH od 6 do 8 i temperatury 22~26 "Celsjuszów" [w książce Ulricha Schliewen 23~28°C] przy twardości 2~25....taki rybi terminator na każdą wodę normalnie :shock:
Obrazek

W ogóle to z tymi opisami ryb na różnych stronach można sobie zrobić "ku ku" i tylko zgłupieć....tu na forum powinien być jakiś link do naprawdę dobrego atlasu, gdzie świeżacy tacy jak ja mogliby z pełnym spokojem zaufać opisom i mieć bazę jak kupować ryby do swojego zbiornika...
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Na planetcatfish można sobie spokojnie obczaić :P
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Jako ten początkujący akwarysta dopadłem jedną stronę internetową (nie będę podawał nazwy jednak jest w domenie .eu) i jedną książkę z dosyć popularnej księgarni (wydanie za 30zł). Porównując sobie to wszystko z waszymi relacjami i innymi stronami dochodzimy do takiego bałaganu, że nie wiadomo co do czego i dlaczego.
Weźmy sobie tutaj tego kiryska kolumbijskiego

Na jednej stronie
temperatura: 22 - 26 °C pH: 6.0 - 8.0 pH
Na drugiej stronie
TEMPERATURA: 21-25°C WODA: pH 6,0-7,2
Na trzeciej stronie
Temperatura: 20-27 °C pH: 6-7
Chyba nie da się nie zgodzić że taka sytuacja wprawia w zakłopotanie. A to ja zauważyłem dopiero początek góry lodowej.

A jakaś strona/książka w naszym ojczystym języku?
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

"Atlas ryb akwariowych" (M. Prusińska) to polskie wydanie oparte w większości na polskich źródłach, z kolorowymi zdjęciami.
D. Walstad "Rośliny w akwarium" - książka ciężka, bowiem zawiera dużo opisów naukowych, ale można wyciągnąć ciekawe wnioski. Autorka skupia się na akwariach LT.
Christel Kasselmann "Rośliny akwariowe" - taki kieszonkowy atlas roślin wraz ze zdjęciami i ogólnym opisem.
Ulrich Schliewen "Ryby akwariowe od A do Z" - równie kieszonkowy atlas ryb, ale jakoś ta pozycja najbardziej do mnie przemawia (niestety, nie ma opisu galaxy, więc sądzę, że dosyć wcześnie napisany i poprawiany).

Poszukaj dobrze w dziale Giełda - ja nie chcę tutaj uprawiać reklamy, ale do sprzedania są dwie pozycje D. Walstatd i M. Prusińska.

EDIT:
tak ze swojego doświadczenia napiszę, że pomimo tego, należy wiadomości weryfikować w kilku źródłach :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Poszukaj dobrze w dziale Giełda - ja nie chcę tutaj uprawiać reklamy, ale do sprzedania są dwie pozycje D. Walstatd i M. Prusińska.
Już kupiłem :) Nieaktualne.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ