[72l] w stylu iwagumi/ aquascape

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

[72l] w stylu iwagumi/ aquascape

Post autor: szamanka »

Witajcie, chcę wam przedstawić moje akwarium. Wymiary zbiornika to 60/40/30. Filtr mam jakiś chiński, kaskadowy, grzałka też chińska, 100W z termostatem, ustawiona na 22*C.

Zdjęcie
https://drive.google.com/open?id=0B-nMG ... UREVlVOaTQ

Folder google
https://drive.google.com/open?id=0B-nMG ... FZVSVpXV1k

Obsada to bojownik i 10 neonów inessa, potem chciałabym dokupić jeszcze kilka neonów simulans.

Parametry wody:
pH 6,8
KH 3-6
GH ok 15 (?)

Tak, wiem że trochę się pospieszyłam z wpuszczaniem ryb, ale są całkiem żywe, jakoś widać dają radę.

Na dniach będę dosadzać Utricularia graminifolia i Lobelię oraz U. gibba, ale to musi przyjść. :) Na razie nie nawożę, substraty chyba powinny wystarczyć.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Cześć. Zapowiada się ciekawie,ale do iwagumi to tu daleko. 22C to masakra dla bojownika dla niego temperatura to min 25C,a znowu dla neonów 25C to już skrajne warunki. Zrezygnowałbym z bojownika. Przydałoby się jakieś tło. Posadzilbym jeszcze coś na 3 plan. No i zaopatrz się w test na NO2
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oj, trzymasz ryby zimnolubne z ciepłolubnym bojownikiem? Nie, proszę, oddziel te gatunki! Chcesz trzymać bojownika to grzej mu wodę do minimum 27 stopni i zapewnij przykrycie akwarium, żeby warstwa powietrza ponad taflą wody była ciepła.

Jak długo czasu minęło od założenia akwarium do wpuszczenia ryb? Co to znaczy "jakoś sobie dają radę"? Czy wiesz co to jest cykl azotowy?

Akwarium nie jest gotowe do wpuszczenia ryb. Będziesz dosadzać rośliny? Dopiero teraz, stresując ryby? Dobrze, dosadzaj, bo zbiornik jest pusty i nie zapewnia schronienia przed światłem. Ale ryby powinny być wpuszczone do już przygotowanego akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

A ja sie zapytam jakie tam masz swiatlo? Widze troche roslin lubiacych mocne slonce i bogate mikro/makro.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja mam wrażenie, że w pierwszym poście są źle podane wymiary tego akwarium.

Powinno być 60x30x40(h)

Czy Autorka tematu odniesie się jakoś do naszych postów, czy skoro poczytała o konieczności wprowadzenia zmian - po prostu zmieni forum, bo tak jest najprościej?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Tak, 40 to wysokość. Światło to Aquael Plant Leddy 6W + światło słoneczne.

Ryby zostały wpuszczone po jakimś tygodniu, tak, wiem że nieco za wcześnie.
Z tego co czytałam sporo osób trzyma bojownika z neonami i jest ok.

Mam test na NO2, są trochę wysokie dlatego podmieniam wodę. Nie chcę tła, tło mają robić rośliny 2 planu (na 3 akwa jest moim zdaniem trochę za małe, poza tym chciałam zastosować rośliny raczej drobne), przy okazji korzystając także ze światła naturalnego.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Bojownika można trzymać z neonami czerwonymi, ciepłolubnymi (nie Innesa!). Jeżeli chcesz zostawić bojownika, zmień gatunek neonów w swoim akwarium. Temperaturę podnieś jak najszybciej.

I koniecznie podmieniaj wodę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

szamanka pisze:Tak, 40 to wysokość. Światło to Aquael Plant Leddy 6W + światło słoneczne.
Inwestycja w mocniejsze swiatlo bylaby tu bardzo wskazana, szczegolnie ze widze u ciebie Pogostemon Helferi oraz Pistie.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

BARA pisze: Będziesz dosadzać rośliny? Dopiero teraz, stresując ryby? Dobrze, dosadzaj, bo zbiornik jest pusty i nie zapewnia schronienia przed światłem. Ale ryby powinny być wpuszczone do już przygotowanego akwarium.
No cóż, to co dosadzę to i tak będzie trawnik, bo marzy mi się bycie tego rodzaju degeneratem.
https://goo.gl/images/4lkXrb
Inwestycja w mocniejsze swiatlo bylaby tu bardzo wskazana, szczegolnie ze widze u ciebie Pogostemon Helferi oraz Pistie.
Pogestemon jest, to na wierzchu to Limnobium nie Pistia i nie planowałam tego, dostałam w gratisie to na razie pływa, ale ponoć bywa uciążliwe, więc nie wiem czy zostanie. Na razie korzonki podobają się bojownikowi a Utricularia gibba jeszcze nie przyszedł.

Poza tym skoro ryby się męczą przy tym świetle co mam to chyba źle dokładać jeszcze więcej.

Temperatura będzie 24*C w takim razie, chociaż bojownik pływa jak mała motorówka, neony się przy nim snują.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Pogestemon moze ci sie nie utrzymac przy tym swietle, podejrzewam ze najpierw wystrzeli do gory, a potem sobie odejdzie do ''krainy wiecznych nawozow''

W tym stylu akwarium chyba liczy sie mocne swiatlo dla trawnika, o ile mnie wiedza nie myli?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Szczerze mówiąc to nie wiem, z tego co czytałam U. graminifolia daje radę nawet w średnim oświetleniu. Na razie to po ustabilizowaniu azotanów i azotynów rzucił mi się glon :/ Czekam na czyścik, bo to akwarium niestety ma na górze listewki szklane wklejone, żeby położyć szybę jako pokrywę, i przez te listewki czyszczenie wacikiem na pęsecie jest tak koszmarnie niewygodne, że masakra. A oprócz tego to chyba czas przyciąć roślinki, już miesiąc rosną po części.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

To nie są listewki na szybę (choć można ją tam położyć) tylko wzmocnia wzdłużne szyb akwarium (żeby się nie wyginały od naporu wody).

Bara na neony czerwone to jest za małe akwarium, więc nawet nie pisz o nich.

Co do tła, to jednak by się coś przydało, ze względu na rozpraszający widok za akwarium. Może choć coś typu mist? (mleczna szybka za akwarium).
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Tło jest, szare lekko odbijające bo takie miałam bez kupowania, jak bojownik bedzie źle reagował to zmienię.

Całość
https://drive.google.com/open?id=0B-nMG ... WtnSFlqNVU


Moje piękne, dorodne glony ;)
https://drive.google.com/open?id=0B-nMG ... UlMM3RLbWs
https://drive.google.com/open?id=0B-nMG ... 2VJbGE2bDA


Nie żeby ten teges, ale pisałam w pierwszym poście, że podobają mi się neony simulans i zamierzam je dokupić, a one są i bardziej ciepłolubne i jeszcze nawet mniejsze.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Bierzesz w ogóle przy decyzji pod uwagę preferencje ryb co do oświetlenia zbiornika, czy masz na to wylane? :P
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Rozumiem, że neon simulans lubi siedzieć po ciemku? Rozumiem wymagania dotyczące parametrów wody itd, ale żeby ryby miały wymagania dotyczące oświetlenia to dla mnie jakaś abstrakcja szczerze mówiąc.

Czyli przy mało zarybionym zbiorniku i tych roślinach które będą z tyłu simulansy rozumiem że też mimo wszystko odpadają? Chociaż jak doczytuję, to wszystkim neonom z mocnym oświetleniem nie po drodze.
ODPOWIEDZ