Dyskusja o nawożeniu

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

krzych_100 a mógłbyś napiac co ma w sobie taki komplet,znaczy co trzeba kupić? Jak tego używać? Ewentualnie link do forum jeśli już taki temat był,choć nie widzę podobnego.

stachu108 mam to samo. Na necie kupiłem za 19.99zl
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Na portalu aukcyjnym można kupić w granicach 2-3 złotych (+przesyłka), sole sypkie:
KNO3
KH 2PO4
K2SO4
MgSO4*7H2O
chelat żelaza 13% (najdroższy, bo 50g kosztuje 3,80zł).
Są sprzedawcy, u których można kupić wszystko i zapłacić raz za przesyłkę, np. do paczkomatu.
No i należy to policzyć, rozrobić i dozować.

Jeśli Autor temat wyrazi na to zgodę, to opiszę w tym temacie liczenie nawozów.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2017 22:25 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

krzych_100 oczywiście, bardzo chętnie się dowiem czegoś nowego.

Na chwile obecną jestem troche zmieszany bo dokupiłem test na PO4 i postanowiłem poniwić całość. Na jutro mam zaplanowaną podmiane 20% a dzisiaj wynik KH z 10 do 14 st. N. i NO2 z 0,6mg/l do >1 (wyszedł ponad skale)
Czy NO2 nie powinno opadać?
Dodam że PO4 jest na 0. Potas wzrósł do 5 ale to pewnie za sprawą pałeczek.
Cała reszta bez zmian.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Czy NO2 nie powinno opadać?
Nie, na etapie dojrzewania akwarium może się zmieniać.
stachu108 pisze:krzych_100 oczywiście, bardzo chętnie się dowiem czegoś nowego.
Ok, to na samym początku polecam lekturę naszego Kolegi fiebika:
viewtopic.php?t=19046

Poniżej opis, który już zamieszczałem na Forum (więc go tylko skopiowałem)
Postaram się jak najprościej Smile
Weźmy KNO3 - taki związek kupuje się gotowy, jest to biały proszek w torebce (woreczku), pakowany po np. 100g.
Znajdujemy masy atomowe każdego składnika związku:
K - 39,0983u
N - 14,0067u
O - 15,9994u
Liczymy masę cząsteczkową KNO3 = K+N+3*O= 101,1032
Liczymy masę NO3 (bo ten związek nas interesuje NO3=62,0049
Liczymy jaki procent NO3 jest w KNO3 - mnie wychodzi:
X*101,1031=100% * 62,0049
X=61,3%
NO3 stanowi 61% w cząsteczce KNO3, czyli w 100g KNO3 jest 61g NO3.
Aby uzyskać stężenie NO3 na poziomie 10mg/l w akwarium, w którym jest 200l wody (pomijam 40l na podłoże itp., choć niektórzy przyjmują 240 litrów brutto), to wychodzi, że muszę dodać do akwarium 2g NO3 (10mg * 200l).
Czyli muszę rozpuścić jednorazowo 3g KNO3 i wlać to do akwarium (bo 61% stanowi NO3).
Oczywiście odmierzanie takich gramowych ilości jest czasem niepraktyczne, więc rozpuszcza się więcej proszku w określonej ilości wody demineralizowanej i strzykawką dozuje się odpowiednią ilość mililitrów.
Np. wielokrotność 3g w wielokrotności 10ml - dozujemy wtedy po 10ml.
Jeśli dozujemy np. dawkę tygodniowo, to po tygodniu mierzymy stężenie i wiemy, ile związku zużywają rośliny w ciągu tygodnia. Wtedy możemy kontynuować dawkę, zwiększyć lub zmniejszyć, ale zawsze mamy nad tym kontrolę.

Tak samo liczy się dla potasu, czy innych związków.

Najczęściej używane sole to:
KNO3
KH 2PO4
K2SO4
Mg(SO4)*7H2O
chelat żelaza 13%
są też i inne wynalazki...
Każdą z tych soli można kupić w formie "białego proszku" (chelat to brązowy proszek) i rozrabiać w miarę potrzeb - sole w formie proszku można dłużej przechowywać, a rozrobione już nie mają takiej trwałości (to znaczy w rozpuszczonych i przechowywanych "gdzieś" robią się osady). Wszystko można kupić a parę złotych i ma się kontrolę nad stężeniem każdego z nich.

Później liczenie i mieszanie staje się bardziej intuicyjne.

No i na koniec dodam: po to mierzymy NO3 i PO4 aby wiedzieć, ile danej substancji mamy w akwarium, ile zużywają rośliny i ile dodać.

EDIT:
I zapomniałbym: ilość każdej substancji rozpuszcza się w minimalnej ilości np. wody demineralizowanej (nie rozpuścimy 1kg cukru w szklance wody), więc przez rozpuszczaniem odmierzonych ilości proszków, należy przyjąć odpowiednio więcej wody demineralizowanej (np. litraże butelek szklanych). Najlepiej poszukać w jakich ilościach wody można normalnie rozpuścić odmierzone proszki.
Nie należy też rozpuszczać większych ilości "na zapas", ponieważ albo będziemy musieli przechowywać to w odpowiednich warunkach (np. w lodówce), albo zakonserwować sorbinianem potasu E202 i kwasem askorbinowym E300, albo nam się to "zepsuje" (zrobią się takie "męty").

Nie jestem chemikiem, także część pojęć niekoniecznie mogłem użyć zgodnie z ich znaczeniem, jeśli taki błąd popełniłem to przepraszam.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2017 22:27 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

krzych_100 bardzo fajny i przystepny poradnik.

Chociaz nie mam doczynienia z chemia, to NO3 jest koncowym produktem przemiany NH3 -> NH4, i podobno rosliny preferuja wlasnie te NH4, gdzie NH3 jest gazem rozpuszczonym w wodzie i ulega on konwersji na NH4.

Tak sobie pomyslalem bo uzywam preparatu N (Azot) z JBL'a a tam w skladzie mamy wlasnie glownie ''NH4 w bezpiecznych ilosciach''. Co by swiadczylo o tym ze rosliny pobieraja NH4 natomiast produktem przemiany jest NO3 czyli ten tkz Azot. Wiec czy prawda jest ze rosliny bardziej od NO3 potrzebuja NH4? W dobrze zbalansowanym zbiorniku z bardzo dobra filtracja biologiczna mozemy praktycznie zmierzyc jedynie NO3 w ilosciach 10mg/L lub mniej.

Dobrze to rozumiem, bo zaciekawilo mnie to, a moze ktos tez skorzysta?

Sorry Stachu za OT
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

W swojej książce D. Wallstad napisała, że rośliny preferują pobieranie związków amonowych, ponieważ w tym procesie (pobierania związków amonowych) nie jest wymagane światło.
Chyba coś w tm jest, co napisałeś.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

krzych_100 dzięki. Trochę mam mętlik z tym przeliczanie co ile czego :D Takie nawożenie solami ma sens tylko w przypadku nawożenia CO2?


P.S zawsze można temat wydzielić,bo chyba się to rozwinie :wink:
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Kross pisze: Takie nawożenie solami ma sens tylko w przypadku nawożenia CO2?
Nie tylko, czasem bez nawożenia CO2 i dozowania nawozów jest zerowe NO3 i PO4, więc można trochę dodać.

Stachu, wydzielić temat do osobnej dyskusji?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Jeszcze jedno,czyli komplet tych 5 soli w zupełności wystarczy czy używaniu również CO2? No i jakie testy kropelkowe trzeba mieć aby wiedzieć co i jak?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kross super efekt jest jesli dozujesz carbo i CO2 przy wysokim swietle. Zielsko rosnie jak szalone przy odpowiednim nawozeniu.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

mark_farina widzę efekty u Ciebie :) ale ciekawi mnie strasznie ten temat.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Kross pisze:Jeszcze jedno,czyli komplet tych 5 soli w zupełności wystarczy czy używaniu również CO2? No i jakie testy kropelkowe trzeba mieć aby wiedzieć co i jak?
Z reguły wystarcza, bo do makro zalicza się azot, potas, wapń, magnez, fosfor i siarkę i chyba w takiej kolejności jak napisałem. Przy czym uważam, że kluczem nie są nawozy i oświetlenie, tylko dostępność CO2.
D. Walstad napisała w swojej książce o dwóch grupach roślin pozyskujących CO2 niezwiązany i związany (w wodorowęglanach). Tzn. Każda roślina może pobierać niezwiązany CO2, a niektóre tylko związany więc część roślin nie będzie rosła w wodzie zasadowej, w której CO2 jest związany.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Ok,rozumiem. A co z tymi testami? Standardowe to pH,KH,GH i NO2. Aby wiedzieć coś więcej lub przy problemach z glonami przydają się także testy na NO3 i PO4. Z tego co piszesz sądzę że przydałby się jeszcze na potas (K), coś jeszcze?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Też proponuje wydzielić ten temat bo zrobiło się naprawdę ciekawie :)

Wydzieliłem dyskusję o nawożeniu do nowego tematu.
MOD krzych_100
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tak, testy na NO3 i PO4 przydadzą się aby kontrolować stężenia tych związków. Co do testu na potas to o ile pamiętam, tam nie mierzy się stężenia wprost, tylko mierzy się stężenia niskie i wysokie. Jakoś nie potrafiłem wtedy się do tego testu przekonać, podobnie jak do testu na "żelazo".
Jeszcze o jednym teście napiszę, o teście kropelkowym na CO2. Jakiś czas temu pokazał się na rynku test CO2 i pomiar jest dosyć czytelny (skala barwna i dwa odczynniki). Wkrapla się po kropelce do czasu zmiany barw próbki, jedna kropla oznacza 2mg/l.
Nie wiem, czy test przekłamuje i na jaką skalę, ale obecnie przy stałym dozowaniu CO2 i zmianie KH test pokazuje różne wartości. Wcześniej aby obniżyć pH zakwaszałem wodę do podmian aquacidem, a teraz dozując CO2 muszę podnieść trochę KH i na to test reaguje. Więc myślę, że jest wiarygodny, bo pokazuje zbliżone wartości do tych z tabelek zależności KH/pH.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ