[112l]drugie akwarium pierwsze według prawideł

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

[112l]drugie akwarium pierwsze według prawideł

Post autor: lewockir »

Witam. Proszę Administratorów o zamknięcie moich tematów i usunięcie profilu. Dziękuję.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2018 16:59 przez lewockir, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pierwsze prawidło: popraw proszę tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Galeria.

Następnie: radzę zrobić restart i oddać część obsady, bo trzymasz ryby o odmiennych wymaganiach co do parametrów wody. Poza tym ryb jest za dużo jak na ten litraż.

Masz kirysy czy kiryski? ryby denne wymagają bezwzględnie PIASKU jako podłoża. Ten żwirek jaki masz wywal lub porządnie przysyp go piaskiem.

Czemu jest tak mało wody?

Proszę napisz ile masz ryb każdego gatunku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

- przepraszam za ten zamęt z tematami....
- sztukowo ryb nie jest dużo a druga sprawa kupiłem "gotowy zestaw" i tak rybki pływają sobie od ok roku ( ja mam od soboty)
- mało wody bo szukałem informacji co zrobić z akwarium (porządki etc.)
dziś się przypatrzyłem i te glony nie są brudne tylno ciemnieją
- brzanki sumatrzańskie 5 sztuk
- brzanki brokatowe 3
- kirysy 4
- mieczyk 1 sztuka
- otoski 5
- żałobniczki 3
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz kirysy czy kiryski? Jaki dokładnie gatunek? Kirysy grzebykoczelne czy któryś z gatunków kirysków? Proszę podaj dokładnie który, lub pokaż zdjęcie ryby.

Dolałeś wody? Zdecydowałeś się na restart? Oddasz obsadę?
Co planujesz dalej?

Na zdjęciu widzę chyba ze dwie "kosiarki", które nigdy nie powinny się naleźć w tym litrażu (dla nich minimum to 300l). Czemu ich nie wymieniłeś?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Corydoras
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2016 17:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Corydoras »

BARA pisze:Masz kirysy czy kiryski? Jaki dokładnie gatunek? Kirysy grzebykoczelne czy któryś z gatunków kirysków? Proszę podaj dokładnie który, lub pokaż zdjęcie ryby.
Na drugim zdjęciu z lewej strony korzenia widać kiryska, to chyba spiżowy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak, teraz coś widzę. Ale chyba jakiś jeszcze jest blisko tego spiżowego.
Fatalne podłoże dla nich....

A kosiarek teraz widzę więcej, niż dwie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Jak wspomniałem wcześniej nabyłem taki zestaw od kogoś, założyłem, że jeśli pływają i żyją to jest ok.

Wody dolałem do pełna, żeby się rybki nie męczyły. Jutro pojadę do akwarystycznego sklepu i postaram się uszczuplić obsadę. Wieczorem dorzucę zdjęcia moim podopiecznych.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wiem, że nie Ty dobierałeś obsadę. Postaraj się jej pozbyć, przynajmniej kosiarek (koniecznie!) i co tylko jeszcze dasz radę upchnąć. Jak doprowadzisz akwarium do porządku to zaczniesz ponownie kompletować ryby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Obrazek
Obrazek
Obrazek

udało mi się, ciężko było bo nie lubią pozować ... w między czasie spojrzałem do googla co to są kosiarki o kórych Bara mówiła, przeraziłem się bo poprzedniczka mówiła na nie otoski... a to dwa różne gatunki. Od razu na tym etapie jaki gatunek rybki jest na drugim zdięciu w lewym dolnym rogu

Poczytałem trochę na temat obsady, o której wspomniała Bara i zrodził się pomysł:
- oddaje na pewno kosiarki (akwarium dużo za małe)
- żałobniczki
- dodaje mieczyk
- i coś do sprzątania w akwarium

Co do podłoża, jeszcze muszę zbadać rośliny co to za gatunki i co z nimi się dzieje. Dziś może uda mi się kupić testy albo oddać próbkę wody do sprawdzenia.
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Moi Drodzy
zwracam się do Was z prośbą o wsparcie i ewentualne podpowiedzi. Zaczynam przygotowania do restartu zbiornika. Mój zamysł jest taki

zbiornik ogólny - rybki, które są w/w wymienione z wyjątkiem kosiarek (te rybki już oddałem)
podłoże piach + pałki torfowe dla roślin
rośliny - tu nie mam pomysłu ale chciałbym, żeby nie były wymagające (obecne do wyrzucenia... z dnia na dzień są czarniejsze)
oświetlenie nowe do potrzeb ryb chyba, że powyższe będzie wystarczające)
filtr wew. aquael unifilter 1000
tło czarne
grzałka
pokrywa

proszę o sugestie

pozdrawiam Łukasz
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Przyszedł czas na restart zbiornika, na początek porządne mycie z odkażaniem, przyklejenie czarnego tła i wsypanie podłoża (podłoże od 1,2 do 1,5 mm 20 kg) filtr zewnętrzny multikani 800 (gąbki, węgiel ceramika). Dziś zalewam zbiornik wodą i postaram się złożyć oświetlenie (belka led). Jeśli chodzi o aranżację i mieszkańców nie mam pojęcia (poczekam na obsadzenie roślin i zbadanie parametrów wody. Zapraszam do dyskusji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


minęło ponad 24 h od zalania zbiornika i woda już jest klarowna i czysta i wstępne ustawienie fali, plan na wystrój dwa duże korzenie i na nich anubias prawy róg żabienica, lewy róg kryptokoryna karbowana a co dalej z roślin ???

Obrazek

Obrazek
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

zrobił mi się film biologiczny i muszę dokupić deszczownicę,
do znawców tematu - co sądzicie o filtrze który zastosowałem ?? wymiana węgla i bio ceramiki konieczna co jakiś czas ??

Obrazek
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

co prawda nie mam zdjęć, ale wczoraj wieczorem włożyłem korzenie z przyczepionym anubiasem i małą kryptokorynę - być może ten zabieg spowodował znaczne zmniejszenie się filmu biologicznego
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

lewockir pisze: co sądzicie o filtrze który zastosowałem ?? wymiana węgla i bio ceramiki konieczna co jakiś czas ??

[/URL]
Filtr jak filtr, jeżeli zajdzie potrzeba zawsze możesz go rozbudować, co do awaryjności czy wydajności tego konkretnego modelu wypowiedzieć się nie mogę, ale firma przecież zła nie jest i ogólnie filterek zbiera pozytywne opinie na necie :P
Węgiel jeśli chcesz już stosować stale to należy wymieniać, aby miał swoje właściwości, bioceramikę wymienia się zawsze tylko częściowo, nigdy całej za jednym razem, a jak często?- mam zwykłą ceramikę już rok i nie wydaje mi się, aby wymiana była potrzebna.
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

do testów i porównań zamówiłem sobie jeszcze hw 302 z prefiltrem i tam wrzucę lawę wulkaniczną

generalnie odnoszę wrażenie że filtr jest za słaby do tego akwarium, o ile fajną falę można ustawić na tafli to nie wiem (nie widzę ) jak idzie filtracja wody
ODPOWIEDZ