Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

[120l] Welony

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Galeria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tut
Gość

PostWysłany: 23 Paź 2017 18:46    Temat postu: [120l] Welony Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie Smile
Długo czekałam, żeby dodać ten post ze względu na długie leczenie jednej z ryb, ale nareszcie są razem Smile
Samo akwarium zostało zalane 15.06.17, pierwsza ryba została wpuszczona 07.07.17, a druga 15.10.17.
Trochę info technicznych:
Wymiary: 100x30x40
Filtr: Aquael Unimax 250 oraz Aqua Nova nbf 500
Ostatnio dodałam grzałkę, bo temp. wody spadała poniżej 20st, obecnie utrzymuje się na poziomie 22-23st.
Podłoże to zwykły piasek + kulki gt.
Rośliny: nurzaniec, żabienice, microsorium i mech.
Obsada: 2 welony, ślimaki świderki oraz 1 helenka

Z prawej San Francisco, samiec (wysypka tarłowa na skrzelach), z lewej Pepe (nie ma wysypki, więc albo samica, albo niepotwierdzony samiec).

Mam trochę problem z czystością szyby przy piasku, ale walczę wodą utlenioną i są efekty.
Planuję też trochę dodać i inaczej "usypać" kamienie z prawej strony akwarium.
Więcej roślin nie planuję, szczególnie Pepe lubi co nieco podgryźć, ostatnio zdemolował mi cały mech...
Z prefiltra proszę się nie śmiać Very Happy Jest to owinięta firanka, która na razie zdaje egzamin dużo lepiej niż rajstopa Razz

Ostatnio zmieniony przez tut dnia 07 Sie 2018 12:58, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Magainis
Akwarysta

PostWysłany: 09 Lis 2017 9:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hej, też miałem akwarium z welonami swego czasu więc Cię pochwalę. Dobry wystrój dałaś, piasek, nie za dużo roślin. Obsada też jest dobra bo tylko dwie sztuki. Filtracja też dobra. Powodzenia!
Ninneska

PostWysłany: 09 Lis 2017 15:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

fajnie widzieć welonki nie duszące się w o wiele za małym litrażu Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tut
Gość

PostWysłany: 11 Lis 2017 18:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za miłe słowa, zdaje sobie sprawę że dla niektórych trzymanie welonów w jakimkolwiek akwarium jest nie do przyjęcia, ale moim zdaniem 2 ryby w takim akwarium to "zdrowe" rozwiązanie.
Powrót do góry
tut
Gość

PostWysłany: 07 Sie 2018 13:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Trochę czasu minęło od ostatniego postu, ale w sumie nic się nie zmieniło. Rybki żyją i są w niezmienionym składzie.
Pepe ma problemy chyba z pęcherzem pławnym, zdarza mu się pływać bokiem lub brzuchem do góry, a po jedzeniu zawsze pływa przy tafli wody.
Jeśli chodzi o samo akwarium, przyznaję się, jest trochę zaniedbane (nie chcę się usprawiedliwiać, ale urodziło mi się dziecko i akwarium przez pewnie czas zeszło na dalszy plan) - nurzaniec nie chce u mnie rosnąć co zresztą widać. Microsorium to samo, minął rok, a ono niewiele więcej urosło. Żabienica jest lekko zagloniona i poobgryzana przez ryby. Za to jakiś czas temu zakwitła i miała odrosty, więc posadziłam je z boku. Z prawej strony nie wiem jakim cudem, ale piasek zupełnie odsłonił dno akwarium i jest go o wiele za dużo po lewej stronie. Nie wiem czy dobrym rozwiązaniem byłoby ręcznie przesuwać go na prawo, boję się, że skoczą parametry. Piasku więc dosypywać nie będę, planuję "rzucić" więcej kamieni lub grubego żwiru na prawą stronę i nimi przykryć dno.
Obecnie zmagam się z upałami, temperatura skakała nawet do 29stopni, przy akwarium stoi wentylator biurowy i co jakiś czas wrzucam bryły lodu. Temperatura utrzymuje się na poziomie 25-26 stopni. Za dużo, ale nie daję rady niżej zejść, wydaje mi się, że kilka takich letnich dni im nie zaszkodzi.
Generalnie akwarium nie zachwyca, ale pomyślałam, że warto zrobić jakąś aktualizację.

Fotki:

Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 07 Sie 2018 14:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Piasek sam się nie przesypał, zrobiły to welony, które lubią kopać w podłożu. Nurzańca przesadź na prawą stronę, z dala od filtra. Filtr przesuń na lewą ścianę i skieruj jego wylot wzdłuż tylnej ściany lub na środek zbiornika.

Akwarium może nie jest zbyt urozmaicone, ale nie wygląda źle biorąc pod uwagę trzymane w nim ryby.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
tut
Gość

PostWysłany: 07 Sie 2018 14:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nurzańca nie mogę tam przesadzić, bo po prawo jest drugi filtr, który także mocno wzrusza wodę, więc to bez sensu Smile Rozumiem, że to z powodu intensywnego ruchu wody tak marnieje?
Filtr zawsze był przy lewej ścianie akwarium, ale ma strasznie słabe te przylepce i odkleja się i sam przesuwa ... Może faktycznie dam go zupełnie na tą lewą ścianę... ale to już przy podmiance.
Bardzo dziękuję za opinię Smile

Edit. Wracając do nurzańca, to wydaje mi się, że co innego mu nie pasuje, bo puścił sporo odnóg, które wyszły na środek akwarium gdzie nie ma takiego mocnego nurtu, a mimo to i tak zmarniał.
Powrót do góry
wojtass9
Moderator
Moderator

PostWysłany: 07 Sie 2018 14:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mi akwa się podoba od razu widać ,że tu ryby są najważniejsze Very Happy Ja z boku zamiast tych ciagle obgryzanych nurzanców dałbym kryptokorynę karbowaną której welony nie będą skubać a będzie szybko rosnąc .
Powrót do góry
tut
Gość

PostWysłany: 07 Sie 2018 14:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wojtas ale każdy co przychodzi to pyta "ale w takim dużym akwarium i tylko dwie ryby??". I weź tłumacz po co na co i dlaczego Very Happy
Dzięki za pomysł. Muszę chyba rzeczywiście wywalić tego nurzańca, bo wygląda tragicznie Very Happy
Powrót do góry
adamn

PostWysłany: 08 Sie 2018 7:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mi sie akwarium podoba i lubie welony. Też wychodzę z tego założenia, że muszą mieć przestrzen bo wtedy sie ładnie prezentują.
Jak skończę walke z brunatnicami to zrobię aktualizacje mojego akwarium z welonami.

Co do chłodzenia akwarium to polecam wentylator z komputera na toń wody. U siebie mam o wymiarze 12cm
W domu jest 27 stopni a temperaturę wody utrzymuję pomiędzy 23-24 stopnie. Minus jest taki, że trzeba dolewać wody, Przy cieplych dniach nawet 5 litrów na 2 dni, ale dziala.
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 08 Sie 2018 8:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kryptokoryna karbowana jest bardzo dobrym pomysłem.
A nurzaniec marnieje bo pewnie siedzi w jałowym piasku? Czy chcesz spróbować dać mu pałeczki/kulki nawozowe przy korzeniu?

Jeżeli chcesz mieć dużego i solidnego nurzańca ucinaj mu rozłogi, usuwaj stare liście. Moje nurzańce przy takiej pielęgnacji mają liście do 160cm i są bardzo mocne.

Akwarium z niewielką ilością ryb bardziej mi się podoba niż zupa rybna...

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
tut
Gość

PostWysłany: 08 Sie 2018 9:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pod rośliny powsadzałam kulki GT i wkładam co jakieś 3 miesiące. Postanowiłam że wsadzę w to miejsce coś innego, chyba właśnie kryptokorynę Smile
Powrót do góry
tut
Gość

PostWysłany: 12 Sie 2018 9:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zamiast nurzańca są teraz kryptokoryny. Kamienie z prawej strony akwarium przeniosłam na środek akwarium, a po lewej wsadziłam jakiś gatunek kryptokoryny. Jest tam trochę pusto, będę nad tym myśleć jeszcze w każdym razie korzeń odpada (nie lubię).
Pod rośliny kładę kulki gt. Możecie mi powiedzieć w jakich ilościach i co ile dokładać?
W akwarium pojawił się też military helmet, mam nadzieję, że nie będzie uskuteczniał ucieczek z akwa Smile

Powrót do góry
wojtass9
Moderator
Moderator

PostWysłany: 12 Sie 2018 13:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pod kryptokoryny nie musisz żadnych kulek dawać i tak będą rosły a na innych roślinach to się nie znam Very Happy A ile tych helmetów masz?Żeby ci akwa jajkami nie zapaskudziły .Akwa fajnie wygląda.
Powrót do góry
tut
Gość

PostWysłany: 12 Sie 2018 13:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź. Kupiłam jednego, bo nie wiem czy nie będzie uciekał z akwarium.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Galeria Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: