Glony???

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Glony???

Post autor: stachu108 »

Witam,
Na roślinkach pojawia mi się dziwny meszek (taka pajęczynka). Dzieje się tak z moczarką kanadyjską i lisim ogonem. Czy to normalne z tymi roślinami czy zaczyna się dziać coś złego?
Jeżeli chodzi o moczarkę to rośnie w oczach, przy lisim ogonie obserwuje to trochę mniej.
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjecie 3
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmieniasz wodę? Czyścisz rośliny ręcznie?
Jakie są parametry wody?

Rośliny wyższe zaczynają przegrywać z glonami, więc coś się dzieje nie tak... Może to kwestia oświetlenia?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Stachu

Jak masz mozliwosc to podaj nam parametry i pomiary NO3, PO4, pH, temp. wody i co jeszcze mozesz zmierzyć.

Jesli mozesz to odetnij zaglonione czesci roslin, jesli nie bedzie to sie wiazac ze zbyt drastycznym cieciem. Ograniczysz tym samym ilosc glona.

Rośliny nie wygrywaja z glonami w biegu po jedzenie.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Cholerka cały dzień w robocie nie dawało mi to żyć.
Dobra teraz dane dodatkowe:

pH 7,5-8
GH 12,00 st.N
KH 10,00 st.N
NO2 1,50 mg/l
NO3 20,00 mg/l
PO4 0,00 mg/l
K 9,00 mg/l
NH3 0,00 mg/l

Podmiany regularnie co sobotę, ostatnia i druga zarazem 13.02 - 20% wody (14l) z kranu odstanej około 36h. Do wody z podmiany dodałem Tropical Aquaflorin Potassium 5ml, Topical Aquacid pH minus 2,5ml (ale tylko do tej drugiej).
Roślin ręcznie nie czyszczę chociaż odmulam dno (wiem że nie mam ryb ale ćwiczę sobie) plus czyszczenie szyby co podmianę.
Temperatura wody 26 stopni zwiekszona z 24 przy ostatniej podmianie.
Oświetlenie startuje automatycznie o 16:00 a wyłącza się o 2:15.

Do wody zostały dodane trzy pałeczki nawozowe Aqua Art PLANTA GAINER CAPS zgodnie z wcześniejszymi poradami.

I teraz pytanie czy odcinać te rośliny czy czyścić ręcznie z tego glona?
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
komisarz
Posty: 23
Rejestracja: 12 lis 2015 13:31
Lokalizacja: Tarczyn

Post autor: komisarz »

Ja od miesiąca świecę 7 max 8 godzin dziennie i na razie mam spokój z glonami. Wcześniej świeciłem 12 godzin i nitki zaatakowały mi również rośliny. Część roślin (anubiasy) udało mi się uratować dzięki 2 minutowej kąpieli w roztworze 50/50 carbo z wodą po wyjęciu z akwarium. Niestety dla roślin o delikatnej strukturze taka dawka okazała się za duża i zaczęły w akwarium martwieć razem z glonami.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

komisarz pisze:Ja od miesiąca świecę 7 max 8 godzin dziennie i na razie mam spokój z glonami. Wcześniej świeciłem 12 godzin i nitki zaatakowały mi również rośliny.
A czym świecisz?
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Awatar użytkownika
komisarz
Posty: 23
Rejestracja: 12 lis 2015 13:31
Lokalizacja: Tarczyn

Post autor: komisarz »

stachu108 pisze:A czym świecisz?
2x30W T8 90cm. Jedna to Arkadia Freshwather drugą miałem w komplecie z pokrywą. Akwarium ma wymiary 100x35x40 cm.
Brzanek
Pomocnik
Posty: 451
Rejestracja: 22 lut 2016 12:58
Lokalizacja: Ząbki

Post autor: Brzanek »

stachu108 pisze:Tropical Aquaflorin Potassium 5ml, Topical Aquacid pH minus 2,5ml
Po co to dajesz?
Lej czystą odstaną kranówkę.
Pozdrawiam
Brzanek
Pomocnik
Posty: 451
Rejestracja: 22 lut 2016 12:58
Lokalizacja: Ząbki

Post autor: Brzanek »

Masz NO2 - 1,5. Czyli akwarium dopiero dojrzewa?
Z roślin to może być Ludwigia, moczarka nurzaniec......
Ale proponuje wrzucić trochę rogatka, chociaż NO3 nie jest zbyt wysokie, a on to lubi. Jeśli to nowe akwarium, to NO3 może jeszcze wzrosnąć.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Stachu

Bo zbiornik jest na dotarciu i za wiele nie zaszalejesz, ale korekcja kilku parametrow powinna powstrzymac glony.

Na poczatek dwie rzeczy: Potas masz troche niski, wiec postaraj sie go podboc do okolo 15mg/l. Fosfor jest na zero i tu wg. mnie jest jedna z przyczyn ataku. Musisz podniesc tez fosfor do okolo 1mg/l zeby rosliny podjely prace. Kolejna rzecz to Azot, podmien troche wody aby spadl ponizej 20mg/l.

Co do swiecenia to max 10h lub ogranicz nawet do 9h. Nic innego nie lej do zbiornika bo to nic nie pomoze. Po korekcji parametrow powinno przestac sie pogarszac.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Stachu, będziesz musiał wybrać drogę, jaką chcesz iść. Marek jest zwolennikiem nawożenia i każdemu, nawet bardzo niedoświadczonemu akwaryście, proponuje zabawę z potasem, fosforem itd.
Ja jestem ze starej szkoły, gdzie nie mierzyło się takich parametrów, nie podawało się chemii do akwarium, a rośliny rosły jak szalone.

Z całym szacunkiem do Marka, może jednak zacznij od podmian wody, usuwania glonów mechanicznie, nie podawania żadnej chemii do wody? Twoje akwarium dojrzewa, wiele procesów musi się w nim ustabilizować.
Nie podoba mi się zastosowane przez Ciebie oświetlenie, nie jestem zwolennikiem LEDów. Wolę sprawdzone świetlówki o barwie światła dobranej do wymagań roślin (a nie glonów).

Mimo wszystko radzę nie panikować, zaczekaj cierpliwie. Przy okazji wyłączę w tego tematu pytanie o ślimaka i przeniosę je do odpowiedniego działu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

BARA pisze:nie jestem zwolennikiem LEDów. Wolę sprawdzone świetlówki o barwie światła dobranej do wymagań roślin (a nie glonów).
Basiu musze sie z toba nie zgodzic i bede polemizowac. Niema czegos takiego jak barwa swiatla dla glonow lub barwa swiatla dla roslin. Zostalo udowodnione ze w 90% wszystkich glonow swiatlo nie jest czynnikiem koniecznym, ani nie jest wyznacznikiem tego czy one beda rosly czy nie. Glony sa organizmami, ktore byly jakby nie mowiac przed roslinami i potrafia rosnac zarowno w slabym swietle jak i mocnym, chyba przykladow nie musze podawac.

To co wplywa na ilosc i zycie glonow jest tym co znajda w wodzie, a jesli czegos jest za duzo lub za malo lub w nie odpowiednich proporcjach to zaczyna sie glonowisko :)

Ja jedynie proponuje ustabilizowanie podstawowych parametrow wody, tak aby glony nie mialy pierwszenstwa przy pobieraniu skladnikow mikro/makro.

Owszem jestem zwolennikiem nawozenia, ale powiedz mi jak mialbym utzrymac ponad 25gatunkow roslin robiac tylko podmianki wody 20%?

Sama jestes bardzo obeznana z biologia i chemia, bo kiedys rozmawialismy na ten temat odnosnie roslin/swiecenia/bablowania itd wiec wiesz jaka wazna role w zyciu roslin akwariowych odgrywa Fosfor i Potas.

Ja nie narzucam Stachowi lania chemii ani bawic sie w Estimative Index czy tez lac mikro/makro bo u niego w akwarium poprostu tego nie potrzeba z uwagi na rodzaj i ilosc roslin jakie posiada.

Stachu ma swieze akwarium, ale musi ustabilizowac parametry NPK i nie widze w tym nic zlego. Poco ma sie meczyc, jesli jego woda do podmian nie zawiera fosforu i potasu to bedzie mu uciekac Azot i glony nie odpuszcza. Pozatym stare dobre czasy juz dawno minely i raczej nie wroca wiec dlaczego mamy stosowac metody z lat 70tych i meczyc sie skoro mozemy cos zrobic lepiej?

Mam nadzieje Basiu ze sie nie obrazasz ale takie mam zdanie i raczej go nie zmienie :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Marku, rozumiem to, co piszesz, ale Stachu nie ma 25 gatunków roślin, a w dyskusji odnoszę się do jego akwarium.

Światło ze świetlówek ma być odpowiednie dla roślin, to właśnie napisałam. Więc barwa światła 6500K i 4000K jest wskazana. Nie znam barwy światła świetlówek, ale jeżeli jest niewłaściwa, to rośliny będą słabo prowadzić fotosyntezę i przegrywać walkę z glonami. O to chodziło w mojej wypowiedzi. Światło więc ma duży wpływ na pojawianie się glonów z zbiorniku.

Ogólnie uważam, że proponowanie nawożenia i zabawy z mikro-makro, potasem, azotem itd dla nowego i początkującego akwarysty jest wychodzeniem mocno do przodu. Mamy już taki temat na forum, gdzie świeży biedak stara się jak może, ale cały czas czegoś jeszcze nie ma, coś jeszcze musi dodać itd itd... A Akwarium ciągle stwarza problemy. Nie biorę udziału w tamtej dyskusji, bo na miejscu tamtego Użytkownika zrobiłabym totalny restart i zaczęła od nowa bez lania chemii, na której się nie zna.
Podobnie uważam i w przypadku tematu prowadzonego przez Stachu.

"Stachu ma swieze akwarium, ale musi ustabilizowac parametry NPK" - nie musi. Niech zbiornik dojrzeje i się sam ustabilizuje. Marku, stare dobre czasy może i minęły, masz rację - teraz są nowe złe czasy, gdzie z kieszeni akwarysty wyciąga się pieniądze na zakupy nawozów, których nie potrzebuje, uzdatniaczy kompletnie mu nie potrzebnych i wielu innych rzeczy, których kiedyś nie stosowano, a akwaria miały się doskonale.
Dla mnie akwarystyka - taka, jaką sama prowadzę - jest bardzo prosta.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Powiem ci ze bardzo dobrze mi sie z toba dyskutuje i przyznam ze byc moze pewne rzeczy sa zbyt bardzo skomplikowane dla poczatkujacego akwarysty i tu sie zgodze niema dyskusji.

Tylko musze jedna rzecz podkreslic, ze jesli Stach ma wode z kranu, w ktorej jest malo Fosforu i Potasu to tak naprawde restart mu nie pomoze bo po tygodniu lub trzech glony tez zrobia restart.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Marku, masz rację, że w przypadku akwarium stachu108 restart nie jest wskazany. Wskazana jest cierpliwość, bo jak widać po parametrach wody - zbiornik dojrzewa. A problemem, z jakim trzeba będzie się zmierzyć stanowi bardzo wysoki odczyn wody, dyskwalifikujący na ten moment trzymanie większości gatunków ryb akwariowych.

Ale zaczekajmy, zobaczymy jakie będą parametry wody za dwa-trzy tygodnie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ